שתף קטע נבחר

אלרגיה מסכנת חיים: 7 מיתוסים על אלרגיות

אלרגיה היא תופעה הולכת וגוברת בשנים האחרונות. מתי היא עוברת, האם היא עלולה לסכן אותנו ומה צריך לדעת לפני שעוברים לסביבה חדשה? המיתוסים הכי נפוצים על אלרגיות

נראה שבשנים האחרונות, כל מי שאנחנו מכירים סובל מאלרגיה. אבל מעבר לעובדה שמדובר בתוופעה נפוצה, היא גם גורמת לסבל רב ולאי נעימות. הנה בפניכם 7 מהמיתוסים הנפוצים בנושא האלרגיות - והאמת.

 

לחיות עם אלרגיה

אויבים מבית: 4 אלרגיות שמחכות בין הרהיטים

אלרגי לחתול - זה לא בגלל הפרווה: 8 מיתוסים

אלרגיה לפני החורף: למה זה קורה ואיך לטפל

 

1. אלרגיות נגרמות בגלל אורח החיים שלנו

לא נכון

 

בניגוד לתפיסות שונות כי אלרגיות הן פסיכוסומטיות, אלרגיות הן לא רק אמיתיות ביותר אלא אפילו עלולות לסכן חיים. הן קשורות קשר הדוק לגנטיקה וגם לתנאי הסביבה, אולם ללא ספק, לבריאות נפשית יש תפקיד חשוב בהתמודדות עם תופעות האלרגיה. כך למשל, אנשים הסובלים ממצבי לחץ וסטרס מועדים ללקות באלרגיה יותר מאחרים.

 

2. אלרגיות עוברים עם השנים

לא בדיוק.

 

על פי הנתונים, ילדים אכן סובלים מאלרגיות פי 10 מאשר מבוגרים. חוקרים מסבירים את התופעה בכך כי עם השנים, מערכת העיכול מצליחה להתגבר על גורמים אלרגנים למיניהם. אולם יש אלרגיות שנשארות במהלך החיים כמו למשל אלרגיה לפירות ים. בנוסף, מבוגרים רבים שהיו ילדים אלרגיים פשוט מחליפים אלרגיה אחת באחרת.

 

 

3. אלרגיות לא מסכנות חיים

לא נכון.

 

למרות שמדובר בתופעה נדירה - אלרגיות יכולות להרוג. מדובר במצב בו האלרגנים גורמים לתגובה חמורה הנקראת שוק אנאפילקטי, שעלול לגרום לירידה בלחץ הדם, התנפחות הגרון או הלשון ולחסום את דרכי האוויר.

 

במקרה כזה יש צורך לפעול מיידית כדי לתת טיפול. לכן, אנשים שיודעים כי הם רגישים, רצוי שיהיה להם בכל זמן מזרק אפיפן זמין לכל עת.

  

4. אנשים שאלרגיים לחיות - אלרגיים לפרווה שלהם

לא בדיוק.

 

כ-10 אחוזים מהאנשים סובלים מאלרגיה לחיות בית. אלרגן הוא למעשה חלבון שמיוצר בפרווה של החיה, אבל גם ובעיקר בעור ובעוצמה נמוכה יותר בשתן וברוק.

 

בכל נגיעה או סירוק של החיה, חלקיקים מיקרןקוסקופיים משתחררים לאוויר, וזו הסיבה שלמי שיש חיות מחמד בבית, עלול להיות אלרגי אליהם.

 

5. מעבר למזג אוויר חם יקל על האלרגיה

לא בדיוק.

 

מי שסובל מאלרגיה, יסבול כנראה ממנה בכל מזג אוויר, למרות שיש מקומות שהאלרגיה תהיה בעוצמה פחותה יותר בגלל הרכב שונה של צמחייה או תזונה. בכל מקרה, הפתרון הוא לשמור על אורח חיים בריא.

 

6. נשים בהריון סובלות מהרבה יותר אלרגיות

לא לגמרי.

 

נראה לנו כי תופעות ההריון, כמו בצקת, חניכיים מדממים בזמן צחצוח השיניים, אף סתום וגודש, מחמירות בהריון, אבל זה לא מדויק. נשים פשוט חוששות לטפל בעצמן במהלך ההריון.

 

7. אסתמה היא סוג של אלרגיה

לא מדויק.

 

אסתמה נגרמת משילוב של גנים וחשיפה לטריגרים השונים מאדם אחד למשנהו. מערכת החיסון גורמת לדפנות נתיבי האוויר להתהדק ולהפוך לדלקתיים, דבר אשר מצר את נתיבי האוויר וגורם לקשיי נשימה.

 

הטריגרים עלולים להשתנות מאדם לאדם, אך לרוב מדובר בווירוסים, אבקנים, זיהום, אוויר קר או אפילו אימון גופני שגורמים לתופעה.

    

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
למה אתם באמת אלרגיים?
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים