שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פוטין ביטל האיסור על מכירת S-300 לאיראן
  הודעה דרמטית של הקרמלין: נסללת מחדש הדרך למכירת מערכת הטילים שתקשה על ישראל או ארה"ב לתקוף את מתקני הגרעין

  רוסיה הודיעה אחר הצהריים (יום א') כי הנשיא ולדימיר פוטין ביטל את האיסור על מכירת מערכת הטילים S-300 לאיראן. במשך שנים נמנעה מוסקבה מהעברת מערכת הטילים לטהרן בעקבות לחץ מצד ארה"ב, ישראל ואירופה, וייתכן כי ההרעה הדרמטית שחלה ביחסים בינה לבין המערב בשל המשבר באוקראינה עודדה את פוטין לקדם מחדש את העברת הטילים האלה לאיראן.

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  רוסיה חתמה עם איראן כבר ב-2007 על הסכם שלפיו תספק לה את מערכת הטילים המתקדמת, אולם עד כה היא נמנעה מלספק אותה בפועל. פרשנים העריכו לאורך כל הזמן כי ההימנעות מהעברת הטילים קשורה ללחץ הישראלי-אמריקני על רוסיה. מערכת הטילים עלולה לפגוע קשות ביכולתן של ישראל או ארה"ב לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים.

  מערכת S-300. מכירה עדיין אין, אבל המסר הרוסי ברור (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  מערכת S-300. מכירה עדיין אין, אבל המסר הרוסי ברור(צילום: EPA)

  ה-S-300 היא מערכת רבת-עוצמה ורב-גונית, והיא מסוגלת ליירט כלי טיס, טילי שיוט וגם ראשי חץ של טילים בליסטיים בטווח של 150 קילומטרים ובגובה של עד 27 קילומטרים. גורמים צבאיים רוסיים התגאו בעבר כי המערכת עולה על טילי הפטריוט האמריקניים. אם אכן תועבר המערכת הרוסית לאיראן, תשתפר מאוד היכולת של טהרן להגן על מתקני הגרעין שלה במקרה של תקיפה.

   

  בהודעתה אחר הצהריים מסרה רוסיה כי היא ביטלה בשעתו את הסכם מכירת הטילים לאיראן בלחץ המערב ובעקבות הסנקציות שהטיל האו"ם על איראן בשל

  תוכנית הגרעין, אולם כיוון שכעת הגיעו איראן והמעצמות להסכם ביניים על תוכנית הגרעין – היא סבורה שאין עוד צורך בחרם על איראן.

   

  לא מן הנמנע שההודעה הרוסית נועדה להעביר מסר מאיים למערב על רקע המשבר באוקראינה והמתיחות במזרח אירופה כולה, מאז פלישת החיילים הרוסים למזרח אוקראינה. צעד זה וסיפוח חצי האי קרים גררו סנקציות קשות של אירופה וארה"ב על רוסיה, ובקרמלין הזהירו בעבר לא פעם כי צעדיו העוינים של המערב עלולים להשליך על התנהלותה של מוסקבה גם בסוגיית הגרעין האיראני. היחסים בין רוסיה למערב בימים אלה הם הקשים והמתוחים ביותר מאז ימי המלחמה הקרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים