שתף קטע נבחר

תחקיר "יום שישי השחור": הכוח נכנס ללא כלים הנדסיים, חמאס פעל במיומנות

תחקיר הקרב ברפיח, שבו נהרגו בניה שראל, הדר גולדין וליאל גדעוני, מגלה כי הכוח נכנס לשטח אויב ללא כיבוש מקדים, ובאופן שאפשר לחמאס יתרון: "חוליית חמאס פעלה בשקט, לפי תרגולת". לפי התחקיר, צה"ל ירה לאזור 2,000 פגזים, פצצות וטילים תוך שעות

הקרב הקשה יכול היה להיגמר אחרת: תשעה חודשים אחרי "יום שישי השחור" ברפיח, מתגלים פרטים חדשים מהתחקיר המבצעי שנערך בצה"ל על האירוע הטראומטי בדרום הרצועה, שבמהלכו נחטפה גופת סגן הדר גולדין ונהרגו מפקד פלס"ר גבעתי רס"ן בניה שראל וקשרו סמ"ר ליאל גדעוני. טרם הוחלט אם לפתוח בחקירה פלילית של האירועים.

 

מהתחקיר, שחלקים ממנו פורסמו הבוקר בגלי צה"ל, עולה כי הכוח מגבעתי שסרק את השטח החקלאי הסמוך לרפיח במטרה לאתר מנהרות טרור פעל במקום שלא נכבש עוד קודם, ואף עשה זאת ללא כלים הנדסיים כבדים, דוגמת D-9 או דחפורים ממוגנים. כיום נראה שבפיקוד הדרום מכים על חטא, לנוכח העובדה ששלחו את הלוחמים לאתר מנהרות בשטח אויב תחת הגבלה חמורה של הפסקת אש הומניטרית, מהלך ששיחק לידי חמאס. אנשיו ניצלו זאת באופן מיטבי.

 

ביקורת גלויה על דרך הלחימה באותו היום בהקשר זה פורסמה כבר ב-ynet בתחילת התחקירים הצבאיים. בראיון עם שני מפקדי הפלוגות מגדוד הסיור של גבעתי, סרן ש' ורס"ן ד', כחודש וחצי לאחר הלחימה, הם הבהירו: "בדיעבד יש תחושה של תסכול בנוגע לדרך ההתמודדות שלנו עם הפסקת האש.

 

"איפה שיש כוחות בפנים לא הייתה צריכה להיות הפסקת אש, אלא במקומות שמהם צה"ל יצא, לכן האויב הרשה לעצמו להרים את האף. אם לא הייתה הפסקת אש אולי בניה היה מקבל אישור לירות פגז טנק למקום שבו זוהה החשוד. כאשר אצלי זוהה האופנוען החשוד, ביקשנו לבצע ירי פגז וזה לא אושר. איפה שאתה לא יכול להפעיל מספיק אש, אתה גורם לאויב להרגיש יותר בטוח, וראינו את זה באירוע שלנו".

ליאל גדעוני, בניה שראל והדר גולדין - לוחמים בעזה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
ליאל גדעוני, בניה שראל והדר גולדין - לוחמים בעזה(צילום: יואב זיתון)
 

כעת טענותיהם מקבלות אישור סופי ורשמי מהתחקיר הסופי של האירוע. "אני לא רואה פעולה כזו של תמרון ללא אש, ללא פעולה אגרסיבית של כוחות כבדים", מצוטט בתחקיר מח"ט גבעתי אל"מ עופר וינטר. התחקיר מעלה נקודה מתסכלת נוספת - המהירות והיעילות של חוליית החטיפה של חמאס.

 

לפי התחקיר, הכוח הקטן יחסית של בניה פעל סביב חממה לאיתור המנהרה וכלל אותו, את גולדין ואת גדעוני. כוח חמאס התקיף אותם בשתי מכות אש מהירות וקטלניות. האירוע כולו נמשך פחות מדקה, כולל לקיחת גופתו של גולדין על ידי המחבלים לתוך פיר המנהרה. בכוחותיהם האחרונים הצליחו גולדין, שראל וגדעוני להשיב אש לעבר המחבלים, להרוג את אחד מהם, וכך כנראה למנוע חטיפה כפולה. "חוליית חמאס פעלה בשקט ובמיומנות, לפי תרגולת", נכתב בתחקיר.

 

לפי התחקיר, הכוחות פעלו באופן מקצועי ומהיר לעצור את החטיפה, תוך בידוד מהיר של המרחב, כפי שמלמדות הקלטות הקשר מהקרבות באותו היום שנחשפו ב-ynet. תכליתו של המהלך הייתה למנוע מהמחבלים להוציא את גולדין מהמרחב. "האש שנורתה נועדה לסייע לכוחות המתמרנים באירוע לשבש את דרכי המילוט של חוליית החטיפה, ובוצעה בתיאום", נכתב בתחקיר.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

רפיח מופגזת - 2,000 פגזים וטילים תוך שעות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רפיח מופגזת - 2,000 פגזים וטילים תוך שעות(צילום: רויטרס)
 

בסך הכול ירו תותחי צה"ל כ-800 פגזים נפיצים ברובם למרחב האירוע, בעוד מטוסי הקרב תקפו 19 מטרות חשודות ומסוקי קרב שיגרו 800 פגזי 30 מ"מ ליעדים מוגדרים. 260 פצצות מרגמה נורו על ידי כוחות קרקעיים במהלך הראשון. האש שפתחה את התקיפה מהאוויר שוגרה בשעה 9:46, דקות בודדות לאחר שהכריזו בחטיבה ובגדוד ברשת הקשר על נוהל חניבעל. קרוב ל-2,000 טילים, פצצות ופגזים ירו כוחות צה"ל באותן שעות בוקר מאוחרות במרחב רפיח במטרה לעצור את אירוע החטיפה.

 

הדילמה שמגיעה כעת לפתחו של הפרקליט הצבאי הראשי אלוף דני עפרוני נוגעת לשאלה אם לפתוח בחקירה פלילית נגד מפקדי הכוחות באירוע, ומתייחסת לטענות הפלסטינים לפיהן נהרגו כ-70 אזרחים ונפצעו עוד מאות מאש שירו כוחות צה"ל ללא הבחנה.

 

לפי ממצאים נוספים מהתחקיר, האש הייתה מידתית וראויה יחסית לגודל האירוע ובהתאם לדין הבינלאומי. הנחת העבודה של אנשי חטיבת גבעתי במרדף אחרי חוליית חמאס הייתה שגולדין עדיין בחיים. עוד פורסם בגל"צ כי המח"ט וינטר הודה בתחקיר כי כניסת הכוחות באותו הבוקר למרחב לא מאובטח שלא נכבש לילה קודם, לצד האופנוען הפלסטיני החשוד שנגדו הופעל נוהל מעצר חשוד ללא ירי, הובילה לבלבול החיילים: "בניגוד ללחימה ברורה כאן הצלחנו לבלבל את הלוחמים ולהכניסם למצב לא סביר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רפיח ביום שישי, 1 באוגוסט
צילום: AFP
מומלצים