שתף קטע נבחר

תועד ב-ynet לפני שנפל: "הרצנו דאחקות"

אחיו של סמ"ר ליאל גדעוני סיפר כי שוחח איתו אחרי שתועד בעזה השבוע: "שאלתי אותו 'אתה שבוז?', והוא ענה 'זו פוזה למצלמה'". רס"ן בניה שראל, שנהרג אף הוא, צולם בסרט: "מחכה לתפוס את הנבלות שרצחו את חבריי"

"ראיתי את הסרט וכשדיברנו שאלתי אותו 'מה זו הרצינות הזו, מה אתה שבוז?'. הוא אמר לי - 'זו רק פוזה למצלמה'". כך סיפר ציון גדעוני, אחיו של סמ"ר ליאל גדעוני שנהרג אתמול (יום ו') בתקרית בדרום רצועת עזה. הוא התייחס לתיעוד ביום רביעי ב-ynet של גדעוני בתוך רצועת עזה, בכתבה שבמהלכה התלווה כתב ynet יואב זיתון ללוחמי חטיבת גבעתי בשיירה משוריינת בחירבת חיזעה. יומיים לאחר מכן הגיחו מחבלים ממנהרה באזור רפיח. גדעוני ומפקד פלס"ר גבעתי, רב סרן בניה שראל, נהרגו בתקרית. סג"מ הדר גולדין ככל הנראה נחטף. צפו בתיעוד האחרון של סמ"ר גדעוני ורס"ן שראל ב-ynet.

 

השבוע, בתוך הרצועה: ליאל גדעוני, מימין, ובניה שראל - שלישי משמאל ()
השבוע, בתוך הרצועה: ליאל גדעוני, מימין, ובניה שראל - שלישי משמאל

עשרות מנחמים הגיעו לבית משפחת שראל מאז מאז היוודע דבר מות הבן. לפני שבע שנים, כשבניה היה צעיר בן 19, הוא ספד לחבריו רב"ט אחיקם עמיחי וסמ"ר דוד רובין, שנרצחו בפיגוע בחברון. "זאת לא סתם לוויה, ולא עוד סתם אנשים. הם מיתוסים. הפסקנו להאמין במיתוסים וגיבורים, אבל הם היו כאלה", אמר אז שראל על החברים.

 

חשש לחטיפת חייל - כתבות נוספות:

 

"מדמיין את היום שבו יהיה לי צוות לוחמים משלי"

תוך כדי בכי ספד: "מחר בבוקר מדינה שלמה שגרה בשפלה תתעורר ותתעניין בכמה סנטימטרים צמח השיער של נינט", אמר אז שראל. לאחר מכן צולם שראל לסרט הדוקומנטרי "בה"ד 1" ואמר שם: "ב-2007 נרצחו שני חברים טובים שלי מהשכבה. אני מדמיין את היום שבו יהיה לי צוות לוחמים שלי, תחת פיקודי, ואתפוס את הנבלות האלה ואסגור איתם את החשבון האישי שיש לי איתם". צפו בקטע המלא.

 

הצילום האחרון. רס"ן בניה שראל, בפעילות בתוך עזה (צילום: יוסי יהושוע, "ידיעות אחרונות") (צילום: יוסי יהושוע,
הצילום האחרון. רס"ן בניה שראל, בפעילות בתוך עזה(צילום: יוסי יהושוע, "ידיעות אחרונות")

סמ"ר גדעוני, בן 20 מירושלים, הותיר אחריו שלושה אחים והורים - אלי ומזל. האח הגדול ציון סיפר כי ראה את ליאל השבוע בתיעוד שפורסם באתר ynet: "ראיתי את הסרט, צילמו אותם רק ביום רביעי, והוא היה רציני. כשדיברנו שאלתי אותו 'מה זו הרצינות הזו? מה אתה שבוז?'. אז הוא אמר לי - 'זו הייתה רק פוזה למצלמה, אחר כך הרצנו דאחקות בחבר'ה".

 

אביו אלי סיפר בדמעות על ילד שחלם להגיע לקרבי: "זה היה החלום שלי, הבן הגדול צנחן, אחיו היה ביהל"ם ועוד אח בעורב גבעתי - הוא אמר שיהפוך את העולם ויהיה קרבי. לפני שבועיים, כשביקרנו אותו, נתתי לו חיבוק אחרון. הוא היה כל כך חזק, כמו סלע. לא האמנתי שמשהו יכול לפגוע בילד הזה".

 

האח ציון הוסיף על אותו ביקור במשמר הנגב, לפני תחילת הפעילות הקרקעית: "יצאו החוצה חיילים והסתכלתי עליהם. אמרתי איזה ילדים הם, אני לא מאמין שאלו האנשים ששומרים עלינו. ליאל היה חייכן. בכל מצב היה מחייך. כל הזמן צחק סיפר בדיחות. הוא היה הליצן של ארוחות שישי. החבר'ה סיפרו שברגעים הכי קשים הוא מחייך ומרים את המורל. זה לא נתפש שאני מדבר עליו בלשון עבר".

 

"ליאל לא יראה אליפות של הפועל"

ליאל היה אוהד מושבע הפועל ירושלים בכדורסל. "קניתי לו את המנוי", מספר אחיו ציון, "אנחנו אוהדים של הקבוצה הרבה שנים, שלוש שנים לא היה לו מנוי ולפני שבועיים קניתי לו מנוי לידי וליד אחי הקטן וכל הזמן דיברנו את מי יחתימו. הוא לא יראה אליפות של הפועל". הם סיפרו על הפעם האחרונה שדיברו עם ליאל: "דיברנו איתו שלשום בפעם האחרונה, הם יצאו להתרעננות. הוא אמר 'אנחנו גיבורים, יש לנו מ"פ חבל על הזמן, לכל מקום שאנחנו נכנסים, בודקים עשר פעמים, יורים טיל קודם לתוך הבית, המחבלים זורקים את הנשקים, אמר לי 'אל תפחד אבא'". 

 

רס"ן בניה שראל, מפקד פלס"ר גבעתי, הותיר אחריו זוג הורים ושבעה אחים ואחיות. הלווייתו תתקיים בין שבת לראשון בחצות ורבע בבית העלמין בחברון. משפחת שראל היא מהמשפחות הוותיקות והשורשיות בקריית ארבע ובחברון. אמו, מיכל, משמשת כמורה באולפנת קריית ארבע, ואביו שלום הוא מהנדס בניין.

 

בניה היה אמור להתחתן עוד שבועיים

לפני חצי שנה התארס שראל לחברתו גלי. הכתבת טליה פלד קינן צילמה במקרה את הצעת הנישואין שלו והעלתה לפייסבוק. היום, לאחר מותו, היא כתבה: "כואב כואב הלב. פשוט נורא. ומדהים כמה עצב וצער אפשר להרגיש על אדם שפגשתי רק להבזק של חיים. את התמונה הזאת צילמתי לפני חצי שנה בערך. שני אנשים זרים שזהרו מול עיני, כשהוא כורע ברך ומציע לה נישואין באמצע היום. דיברנו המון. ואחר כך דיברתי עליהם המון. כי היה בהם משהו מיוחד. הוא בחור מרשים ויוצא דופן. היום הוא נהרג בעזה. קוראים לו בניה שראל. תנחומים מעומק הלב למשפחתו ולארוסה שלו גלי. הם היו אמורים להתחתן עוד שבועיים".

בניה שראל מציע נישואין לחברה גלי. "זהרו מול עיניי" (צילום: טליה פלד קינן, מתוך פייסבוק) (צילום: טליה פלד קינן, מתוך פייסבוק)
בניה שראל מציע נישואין לחברה גלי. "זהרו מול עיניי"(צילום: טליה פלד קינן, מתוך פייסבוק)

האח דוד סיפר על בניה שראל: "בניה סימל את צה"ל המוסרי שנלחם לפי הקודים המוסריים הגבוהים ביותר. הוא מקריב את הקורבן הגדול ביותר למען עם ישראל". דוד, שהתגייס לפני שבועיים ומשרת בחטיבת גולני, הוסיף: "הנפילה שלו רק מחזקת אותי להמשיך בשירות קרבי כלוחם". אחרי שצפה בכתבה ב-ynet שבה תועד שראל והיה אחד מהמרואיינים המרכזיים, אמר האח: "זה מצמרר וכואב. אפשר לראות בדברים שלו איזה אמיץ וגיבור הוא היה וכמה רצה לתת לעם ישראל".

 

אחד מאחיו הגדולים, יאיר, מתח ביקורת על הממשלה: "הדרג המדיני לא נותן לעשות את העבודה וזו בעיה. בניה אמר שעם ישראל יודע לנצח. בניה היה משוכנע בצדקת המלחמה הזו". האח גם ביקש להעביר מסר לראש הממשלה: "עם ישראל קיים כבר 3,000 שנה, שום דבר לא ישבור אותנו". ראש הממשלה צריך לתת לעם ישראל לנצח, כולנו מאחוריו ומבקשים ממנו שלא יגמגם".

 

שני האחים ביקשו לחזק את משפחתו של סג"מ הדר גולדין, שנחטף על ידי מחבלי חמאס. "אנחנו עם המשפחה שלו, תומכים ומחזקים", אמר יאיר. חבר ילדות של בניה, אלעד גלבוע, סיפר כי "בניה היה חסר פחד. הוא היה חדור מוטיבציה, ידע מה צריך לעשות, ועשה תמיד את הדבר הנכון".


פורסם לראשונה 01/08/2014 22:57

 

יואב זיתון, איתי בלומנטל ושחר חי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליאל גדעוני. "הליצן של ארוחות שישי"
צילום: יוסי יהושוע, "ידיעות אחרונות"
רס"ן בניה שראל, השבוע בתוך עזה
צילום: יוסי יהושוע, "ידיעות אחרונות"
מומלצים