שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר מכון סמית: 74% מהציבור רוצה אוטובוסים בשבת

  התמיכה הציבורית בהפעלת תחבורה ציבורית גדלה מדי שנה, כך קובע סקר חדש. מהממצאים עולה כי 70% ממצביעי הליכוד תומכים בכך, ואחוז דומה של הנשאלים מאמינים כי מדובר במאבק ציבורי ולא פוליטי. הרב אורי רגב: הפער בין רצון הציבור לפוליטיקאים בלתי נסבל

  חלק ניכר מהציבור היהודי בישראל מעוניין בתחבורה ציבורית בשבת, כך עולה מסקר חדש שערך מכון הסקרים סמית עבור עמותת עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון. מהסקר המתפרסם היום עולה כי 74% מכלל הציבור תומכים בהפעלת אוטובוסים במתווים שונים גם בשבתות, אחוז דומה מאמין כי הדיון הציבורי בנושא חוצה גבולות פוליטיים ואינו מזוהה דווקא עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית. בהקשר זה עולה מהסקר, בין היתר, כי 70% ממצביעי הליכוד תומכים בהפעלת אוטובוסים בשבת, 85% ממצביעי ישראל ביתנו ו-79% ממצביעי כולנו. בקרב המפלגות החרדיות עומדת ההסכמה לאוטובוסים בשבת על 9% בלבד, ובקרב מצביעי הבית היהודי רק 42%.

   

  שבת מנוחה? לציבור אין אוטובוס, לשרים יש רכב צמוד

   

  גם בשבת? הרוב רוצה תחבורה ציבורית בשבתות וחגים ()
  גם בשבת? הרוב רוצה תחבורה ציבורית בשבתות וחגים

   

  לדברי מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב אורי רגב, "הפעלת תחבורה ציבורית חלקית בשבת היא מטרה צודקת וחיונית ביותר, ולכן התמיכה הציבורית בה הולכת וגדלה". רגב התייחס גם להאשמות מהצד הפוליטי לפיהן המאבק הציבורי להפעלת תחבורה ציבורית בשבתות וחגים שייך לעמותות המזוהות עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית - "הפער בין רצון הציבור הרחב לבין הפוליטיקאים שמסרבים לייצג אותו בלתי נסבל. זהו מאבק להגן על חיילנו כדי שלא ימותו בתאונות דרכים כשהם מבלים בחופשות ומאבק כדי להסיר את המצור המוטל בשבת על מגזרים חלשים כמו עניים, קשישים ובני נוער". הרב רגב אמר עוד כי "עונג השבת של הציבור החילוני והמסורתי כוללים את האפשרות לא להיות בכלא בביתם. חזית הסירוב (הפוליטית)... לא רק שאינה מחזקת את האופי היהודי של מדינת ישראל, אלא היא משניאה את היהדות על הציבור".

   

  עוד עולה מהסקר כי התמיכה בתחבורה ציבורית בשבת גדולה יותר בקרב נשים (79%) לעומת גברים (68%). בקרב צעירים בגילאים 18-29 יש תמיכה של 71%, אשר הולכת וגדלה ככל שהגיל עולה ומגיעה ל-79% לבני 50 ויותר. התמיכה באוטובוסים בשבת גדלה גם ככל שעולה רמת ההשכלה. משתתפי הסקר בעלי השכלה תיכונית או פחות מצדדים בהפעלת התח"צ בשבת בסדר גודל של 68%, לעומת 79% בקרב בעלי השכלה אקדמאית. 

   

  יש להדגיש כי התמיכה הציבורית הגורפת בתחבורה ציבורית בשבת, אינה מתייחסת אך ורק להפעלת מערך האוטובוסים בדומה לימי חול. למעלה ממחצית (52%) מציבור הנשאלים תומכים בהפעלה מצומצמת של התחבורה הציבורית, בעיקר בקווים מרכזיים ובתדירות נמוכה יותר וגם בעזרת מוניות שירות. יש לציין כי נרשם כמעט שיוויון (59%-61%) בין נסקרים חילוניים למסורתיים. רק 22% מהציבור מעוניין בתחבורה ציבורית בהיקף זהה לימי חול, ו-16% מעוניינים בשימור המצב הקיים. 10% מהנשאלים אמרו כי גם את האוטובוסים הנוסעים כיום בשבתות, באזור הצפון בעיקר, יש לבטל.

   

  בתשובה לשאלה אם את המאבק לתחבורה ציבורית מובילים אנשי שמאל, ענו שלושה רבעים מהנשאלים כי מדובר במאבק ציבורי רחב וחוצה גבולות פוליטיים. 93% מהחילוניים טענו כך, ו-91% מהעולים החדשים שהשתתפו בסקר. לעומת זאת לדעת 92% מהחרדים, המאבק אכן מתנהל על-ידי גופי שמאל, אך רק 28% מהמסורתיים מאמינים בכך.

   

  מהסקרים השנתיים שעורך מכון המחקר עולה עוד כי התמיכה בהפעלה מלאה או מצומצמת של התחבורה הציבורית בשבת, זינקה בשנים האחרונות באופן ניכר. בינואר 2010 רצו בכך רק 58% מהציבור, לעומת 74% כיום. בהתאם, המצדדים בהשארת המצב ללא שינוי או ביטול התחבורה הציבורית הקיימת בשבת כרגע, התמעטו באופן ניכר. לעומת 42% ב-2010, רק 30% מעוניינים בכך כיום.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  תחבורה ציבורית - גם בשבת
  צילום: אוהד צויגנברג
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים