שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי: תסמיני פוסט טראומה גם בדור השני לשואה

  חוקרים מצאו כי ככל שהילדים לניצולי שואה חשו שההורה אינו מתפקד, ונטל המשפחה עבר אליהם, כך גדל הסיכוי להיווצרות פוסט טראומה אצל הילד. גם בקרב הדור השלישי נמצא סיכון מוגבר לפתח תסמינים

  תסמיני פוסט טראומה בקרב ילדי דור שני לשואה: חוקרים מאוניברסיטאות חיפה, בר אילן ואריאל מצאו כי ככל שהילדים לניצולי שואה חשו יותר שנטל השואה של הוריהם מועבר אליהם והם צריכים לתפקד כ"הורים של הוריהם", כך גדל הסיכוי שלהם לפתח תסמינים פוסט טראומתיים.

   

  קראו עוד:

  איך זוועות השואה משפיעות גם על נכדי הניצולים?

  60 שנה אחרי: פוסט טראומה של ניצולי שואה

  מחקר מצא: ניצולי שואה נוטים להיות חולים יותר

   

  תופעת הפוסט-טראומה מוכרת בקרב ניצולי שואה: הסתגרות, התרחקות מחיי החברה ואי יכולת לתפקד ביום יום. אבל חוסר התפקוד הזה, עלול לעבור גם לילדים שתופסים את מקום ה"מבוגר האחראי" בבית.

   

  מחקרים רבים נערכו על התפתחות של תסמיני פוסט טראומה בקרב בני הדור השני ואף השלישי לניצולי השואה, אולם עד היום לא נערכו מחקרים שכללו את שני הדורות יחד, כך שניתן יהיה להשוות בין שני הדורות ולהראות מדוע אצל אחדים מבני הדור השני התסמינים הם חזקים מאוד ואצל אחרים חלשים ואפילו לא קיימים.

   

  האמהות אחראיות יותר להעברת הנטל ההורי

  במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים מאוניברסיטת חיפה - ד"ר סוניה לצטר-פאו וד"ר יובל פלגי בשיתוף ד"ר עמית שרירה מאוניברסיטת בר אילן וד"ר מנחם בן עזרא מאוניברסיטת אריאל, לבחון האם וכיצד מתבטאים תסמיני פוסט טראומה במשפחות לניצולי שואה, כאשר ההורה אינו מתפקד, והנטל ההורי, דהיינו האחריות לתפקוד תקין של המשפחה, עוברת לילד.

   

  במדגם הראשון, בו השתתפו 172 צמדים של ניצולי שואה וילדיהם הבכורים, נמצא כי קיים קשר בין ההורה ניצול השואה, לבין הסיכון לטראומה אצל הילד: ככל שהילדים חשו שהנטל ההורי עבר אליהם, כך הם פיתחו תסמיני פוסט טראומה חזקים ורבים יותר. עוד נמצא שהאימהות נתפסו כמעבירות את הנטל ההורי באופן משמעותי יותר מהאבות, אם כי גם לאבות הייתה השפעה על תחושת העברת הנטל.

   

  בחלק השני של המחקר השתתפו 161 צמדים של הורים בני דור שני וילדיהם, בני הדור השלישי, אל מול קבוצת ביקורת של כאלה שלא היו בני דור שני. בחלק זה נבדק הקשר בין תחושת העברת הנטל ההורי לבין המקום שבו תופסת השואה בחיי היום-יום של הילדים והנכדים.

   

  גם הדור השלישי בסיכון מוגבר לפוסט טראומה

  החוקרים מצאו כי ככל שבני הדור השני חשו יותר בהעברת הנטל ההורי, כך השואה תפסה מקום יותר מרכזי בחייהם, שכללה בין היתר צפייה בסרטי שואה ועניין בנושא. בקרב קבוצת הביקורת לא נמצא שום קשר.

   

  גם בקרב הדור השלישי, הנכדים, נמצא סיכון מוגבר לתסמיני פוסט טראומה בעקבות המעמסה הרגשית שמוטלת על המשפחה מההורה ניצול השואה.

   

  "העברת הנטל לתחזוק המשפחה מההורה לילד מעורר היווצרות תסמיני פוסט טראומה בקרב בני הדור השני והאפילו השלישי" מסכמת ד"ר סוני לצטר-פאו, "במחקרים עתידיים, יהיה צורך לבדוק האם יש משהו בהתנגדות ההורה שגרמה או לא גרמה לתחושות הטראומטיות אצל הילד, וכיצד ניתן יהיה לעזור למשפחות אלו כדי להקל על התחושות הקשות".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הפוסט טראומה גוברת ככל שהתפקיד ההורי עבר לילדים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים