שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שיר וזיכרון: הילד הלך, נשארה המנגינה

  האלבום "שיר וזיכרון" שרואה אור זו שנה שנייה, מאגד בתוכו 25 שירים להנצחת הנופלים, שמנגנים את הכאב כשהמילים עצמן כבר אינן יכולות. בין המבצעים: עילי בוטנר, הראל סקעת, יהורם גאון ומתי כספי. על הפרויקט אמונים רשת ג' ולינקטון, בשיתוף ynet. האזינו כאן לחלקו הראשון

  כל שיר הוא זיכרון בלתי נמנע, וביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, עולים בכולנו הזיכרונות הללו בעוצמה, עת אנו פונים אל הרדיו ומתמסרים למנגינות שמספרות את סיפוריהם הכואבים של הנופלים.

   

  • להאזנה לחלקו השני של פרויקט "שיר וזיכרון"

   

  האלבום "שיר וזיכרון" שיוצא זו שנה שנייה מאגד עשרים וחמש מנגינות שכאלו, עשרים וחמישה שירים חדשים וביצועים מחודשים לשירים קלאסיים המאפשרים לנו לכאוב ולהזדהות גם כשהמילים עצמן כבר אינן יכולות. כל שיר וסיפורו של הנופל שמאחוריו, הילד, האח או האב שהלך ולא שב, וברקע - עדותם האישית של היוצרים והמבצעים.

  "שיר וזיכרון". עטיפת האלבום ()
  "שיר וזיכרון". עטיפת האלבום
    

  האלבום שראה אתמול אור ראשון, הינו שיתוף פעולה בין רשת ג', לינקטון ו-ynet. שלל שיריו מבקשים לספק יחדיו התבוננות מוזיקלית נוספת על משמעות יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה וכולם יושמעו ברשת ג' במהלך יום הזיכרון (ד') בתוכנית מיוחדת שתשודר בשעות 12:00-14:00, ובפינה ייחודית שתיפתח בתחנה מידי שעה במהלך היום ותוקדש לשיר מן הפרויקט.

   

  על משתתפי האלבום נמנים השנה עילי בוטנר וילדי החוץ שמארחים את הראל סקעת, גיא ורועי זוארץ, הפרויקט של רביבו, הדג נחש, שרית חדד, אריאל הורוביץ, יהורם גאון, מתי כספי, הדס קליינמן ואביב בכר, דוד ד'אור ונוספים. האזינו כאן לחלקו הראשון של הפרויקט.

   

   

  עילי בוטנר וילדי החוץ מארחים את הראל סקעת - ילד ואבא ואמא (אתה שם)

  מילים ולחן: עילי בוטנר

   

  "השיר נכתב בעקבות פגישה שלי עם עילי בוטנר בה ביקשנו לכתוב שיר לארגון 'יד לבנים'", נזכר אלי בן שם, יו"ר הארגון להנצחת חללי מערכות ישראל ואביו של קובי, שנהרג ב-1997 באסון המסוקים. "זאת היתה שיחה מרגשת, שנמתחה מהצהריים אל תוך הערב, בה סיפרתי לו על כך שאנחנו מצליחים להוציא לפעילויות אלפי המשפחות שכולות שלא יצאו מהבית מאז אבדן ילדיהן", ממשיך בן שם, שהקדיש מאז את חייו לזכר אותם חללים שלא ישובו עוד, חלל חלל וסיפורו הוא.

   

  "תיארתי לו את ההתמודדות היום-יומית הקשה של משפחה שכולה. כל חג, כל שמחה משפחתית, כל חתונה או הולדת נכד, רק מחדדים את הכאב ומגדילים את ההחמצה ואת הגעגוע. למחרת התקשר אליי עילי ואמר: "אלי, כתבתי לכם שיר". בשיר הזה, "ילד ואבא ואמא" (או בשמו הנוסף - "אתה שם"), מארחים עילי בוטנר וילדי החוץ את הראל סקעת, ומנציחים יחדיו את זכרו של קובי.  

   

  דוד ד'אור, דויד ברוזה, יונתן רזאל, ישי ריבו, קובי אפללו אברהם פריד ותלמידי "מקור חיים" - פתח ליבך

  מילים: דוד ד'אור, לחן: דוד ד'אור ואילן קינן

   

  בליל ה-12 ביוני, 2014, נחטפו שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, שהמתינו לטרמפ בסמוך לצומת גוש עציון. שני מחבלים תושבי חברון אספו את השלושה ברכב גנוב הנושא לוחיות זיהוי ישראליות וכעבור דקות רצחו אותם ביריות והשליכו את גופותיהם באזור העיירה חלחול. כעבור שבועיים וחצי נמצאו הגופות.

   

  חודשים לאחר המקרה ביקשו חבריהם של הנערים להנציחם באמצעות שיר. הם פנו לזמר דוד ד'אור, שנרתם לפרוייקט, כתב את מילות השיר והלחין אותו עם אילן קינן. לביצוע הצטרפו הזמרים קובי אפללו, דיוויד ברוזה, ישי ריבו, יונתן רזאל ואברהם פרידד, כמו גם בני משפחות החטופים.

   

  "במהלך העבודה על השיר הרגשנו שאנחנו חוזרים שוב לרגעי האחדות הנדירים שחווינו סביב אירועי הקיץ", סיפר ד'אור שמוביל את הפרויקט. "ראינו עוד פעם איך מעבר לכל המגזרים והדעות הפוליטיות, יש נקודה אחת עמוקה של אחדות שבסופה כולנו אחים.

   

  "התגובות של האנשים מסביב, של בני המשפחות ושל החברים ששומעים את השיר, הן משהו מיוחד במינו. כל כך הרבה אנשים נרתמו לעזור לנו בפרוייקט ובראשם הזמרים המופלאים שמשתתפים בשיר. זה הזמן לומר להם תודה גדולה".

   

  מתי כספי - גדודים של הנופלים

  מילים: אהוד מנור, לחן: מתי כספי

   

  אהוד מנור, שנפטר לפני עשור ב-12 באפריל 2005, השאיר אחריו טקסטים רבים שטרם נחשפו. לאחר מותו מסרה משפחת מנור למתי כספי זכות ראשונים להלחנתם. השירים הוקלטו וראו אור בשנת 2010, באלבום "נפש תאומה", ששאב את שמו מהספדו של כספי למנור ז"ל, "האיש שנשמתי צרורה בנשמתו".

   

  במנלך השנים כתב מנור על נושאים רבים, אולם הכאב על נפילת אחיו הצעיר יהודה במלחמת ההתשה,ליווה אותו תמיד, ובא לידי ביטוי ברבים משיריו. השיר "גדודים של הנופלים" הוא שיר שכזה, אשר נושא אופי אישי כי אם אוניברסלי ועוסק בקריאה להפוך ייאוש לתקווה. הו עוסק בגדודים של הנופלים מתחננים על חייהם של החיים לפני שעוד סיבוב יתחיל, אך אלו לא שומעים ולא רואים.

   

  עדי כהן - מחילות

  מילים: צפריר קולט, לחן: גיא וינגרטן

   

  "החיוך של הדר גולדין שניבט מכל תמונה שלו מזכיר לנו את הילד שמאחורי החייל", סיפרה הזמרת עדי כהן על השיר. "חשבנו על הילד שבגר והיה לקצין בפלוגת סיור שצריך לקרוא רמזים מהשטח, אותם הוא לומד אותם מהשיחים ומהחיות שהוא מכיר מילדותו. ילד-טבע עם עולם משל עצמו. גילינו שהדר היה צייר ששם לב לפרטים כמו שצריך סייר טוב להיות. גילינו שהדר חיפש זכות בכל אחד ותמיד הלך בדרך הישר - כמו שצריך אדם טוב להיות".

   

  גולדין שירת בחטיבת גבעתי כלוחם וכקצין, סיים את שירות החובה והמשיך לשירות קבע ביחידה. הוא נפל בקרב ב-1 באוגוסט 2014, במהלך מבצע "צוק איתן". בן 23 היה במותו.

   

  תלמה אליגון-רוז - בית המקדש

  מילים ולחן: תלמה אליגון-רוז

   

  "כששמעתי בסופו של מבצע 'צוק איתן' שילד בן ארבע נפגע מפצמ"ר ונהרג בנחל עוז, לבי נשבר", מספרת המשוררת והפזמונאית תלמה אליגון. "דמותו של דניאל המתוק בתלבושת של מסי מנבחרת ארגנטינה, עומד ליד מגדל לגו גבוה, כמו נחקקה בי. הקמתי לו פינת זיכרון בביתי עם נר ופרחים, קראתי כל שורה עליו והתפללתי לאלוהים שישמור עליו בשמים".

   

  דניאל טרגרמן נהרג ב-21 באוגוסט, 2014 מפגיעת פצמ"ר בקיבוץ נחל עוז, ימים ספורים לפני תום מבצע "צוק איתן". בן ארבע וחצי היה במותו. 

   

  צחי אלוש - תמונה אחת

  מילים ולחן: צחי אלוש

   

  "הימים הם ימי צוק איתן, אני יושב בבית ועוקב בדריכות כמו כל עם ישראל אחרי כל שנייה בה החיילים שלנו עומדים בחזית", סיפר הזמר צחי אלוש על הרקע לכתיבת השיר. "בין כל הסיפורים הנוראיים, עמד סיפור אחד שלא הצלחתי לעכל. חייל בשם אורון שאול, יושב בתוך נגמ"ש שהופגז. מדווחים לנו שהוא נהרג, אבל לא יודעים להגיד לנו איפה הוא.

   

  צפו גם בביצוע החי לשיר באולפן ynet

   

  "מיד עלתה בי מחשבה מסעירה על ההורים שלו ועל השאלות שלהם: אולי הוא חי? אולי הוא עוד יחזור? אולי מישהו שם התבלבל או טעה? השיר מתאר את אותם רגעים איומים ואת התקווה לראות אותו שוב. את 'תמונה אחת' אני רוצה להקדיש להורים של אורון שמקום קבורתו אינו נודע, ולהביע תקווה שיחזירו אותו הביתה במהרה".

   

  נימר ווהבי ומקהלת "פרחי ירושלים" - ברית אחים

  מילים: חנן אביטל וחן קוטס בר, לחן: חנן אביטל

   

  אוכלוסיה שיש שאומרים שלא מקבלת את הכבוד הראוי לה ביום הזיכרון היא זו הדרוזית, שבניה משרתים בצבא והיא נושאת סיפורי אבל ושכול רבים. הסיפור מאחורי השיר "ברית אחים", בביצועם של נימר ווהבי ומקהלת "פרחי ירושלים", מנסה לתקן עוול זה. השיר מוקדש לזידאן סייף, שוטר התנועה שנהרג לפני חמישה חודשים בעת חילופי אש בפיגוע בישיבה בירושלים, וזכה לאחר מותו בעיטור מופת על גבורתו.

   

  צפו גם בביצוע החי לשיר באולפן ynet

   

  "למעשה התעורר הצורך להפיק שיר שייצג את העדה הדרוזית ביום הזיכרון", מספר יהודה הגר, נגן ההרכב. "התחלנו לחפש (סיפורים) דרך מכרים, הגענו לנימר והתחלנו לייצר את השיר. כך הוא נולד, עם המילים שבעצם אומרות הכל - ברית אחים".

     

  יהורם גאון - שלומי קשור בחוט אל שלומך

  מילים: זלדה, לחן: נורית הירש

   

  רס"ן בניה שראל ז"ל, מפקד פלסר גבעתי, נפל במבצע "צוק איתן" בהתקלות עם מחבלים בחאן יונס. במהלך ימי השבעה ביקרה הגברת שרה נתניהו את משפחת שראל ושמעה ממיכל אימו על שיחת הטלפון האחרונה שניהלה עמו לפני שנהרג. הוא שאל לשלומה והיא ענתה בשורה משיר של המשוררת זלדה "שלומי קשור בחוט אל שלומך".

   

  אשת ראש הממשלה הציעה שהשיר יולחן לזכרו ופנתה ליהורם גאון שחשב כי נורית הירש תוכל לפצח את הטקסט של זלדה הקשה להלחנה. חודש לאחר מכן הגיע יהורם גאון אל בית המשפחה בקרית ארבע ושר להם את השיר לזכרו של בניה.

   

  נופר מרגליות - החיוך של ליאל

  מילים: נופר מרגליות, לחן: נופר מרגליות, דניאל ורטהיימר וגל פדה

   

  "ליאל, בנוסף להיותו גיבור אמיתי ובן דוד שני שלי, היה מקור האור והשמחה", מספרת הזמרת נופר מרגליות. "כשאמו מזל פנתה אלי וביקשה שאכתוב שיר לזכרו, לא ידעתי איך אפשר לסכם חיים שלמים בכמה צלילים ומילים.

   

  "העמדתי את עצמי במקומו, חשבתי מה הוא היה רוצה להגיד לנו אילו היה כאן, ראיתי בשיר מעין צוואה שלו, חשבתי שהוא וודאי היה אומר לנו מה שתמיד אמר לחייליו: 'חייכו כי חיוך זה שמחה, ושמחה זה הכוח להמשיך הלאה'".

   

  סמ"ר ליאל גדעוני ז"ל, לוחם בסיירת גבעתי, נהרג ברפיח ב-1 באוגוסט 2014, במהלך מבצע "צוק איתן".

   

  מיכאל אשש - בקולו של אחר

  מילים: יעקב אשש, לחן: צח אגסי 

   

  "השיר נכתב על פי בקשה אישית של חבר, שזיהה את ההזדהות שלי עם הכאב בשכול", סיפר היוצר יעקב אשש על השיר. "כולי ענווה ותפילה שאולי השיר, שיש בו כאב עצום, ינחם ולו במעט את המשפחות ויאפשר להם לדמיין שבנם מדבר אליהם בקולו של אחר, אפילו לרגע קט.

   

  "היה לי חשוב שמבצע השיר יהיה בני מיכאל, לוחם שריון שהחל לעבוד על השיר עוד בתקופת חופשת השחרור, על מנת שיעביר את רגשותיי ואת הכאב של ילד חייל. בני סהר משרת כלוחם גולני, הקטן בחבורה שלי מתנדב כלוחם אש וחולם על שייטת וסיירות ואני חייל למדינה עם הרבה כאב. מי ייתן והשכול יפסק".

   

  לירון רמתי - חיבוק אינסופי

  מילים: נועה זוהר, לחן: אדיר גץ

   

  "השיר נכתב לזכרו של החייל עדי בריגה ז״ל, אשר סיפור נפילתו בלט בגלל תמונתו. צלם עיתון, אשר סיקר את ביקורם של משפחות החיילים את יקיריהם בשטח, תעד את החיבוק האחרון של עדי עם חברתו, רגע לפני חזרתו לשטח האש. לאחר מותו של עדי, קיבלה התמונה משמעות מצמררת במיוחד".

   

  "לפני מספר חודשים, משפחתו של עדי בריגה ז״ל ביקשה להנציח את זכרו בשיר אשר יתאר את סיפורו", מספרת נועה זוהר שכתבה את מילו השיר. "המעבד והמפיק נדב ביטון פנה אליי כדי שאכתוב טקסט ללחן שהלחין היוצר אדיר גץ עבור המשפחה. קראתי את הכתבות שפורסמו על עדי וגוללו את סיפורו וכמובן שמעתי את הלחן, ובערך שעתיים לאחר מכן - הטקסט היה כבר מוכן, כאילו נכתב מעצמו. שמו של השיר היה כמובן ברור מאליו".

   

  רס"ל עדי בריגה נפל ב-28 ביולי 2014 קרב במבצע "צוק איתן". בריגה היה בן 23 בנפלו.

   

  החברים של יונתן - לפני שירד המסך

  מילים: נתן יונתן, לחן: יעקב נווה

  השיר "לפני שירד המסך" הוקלט ללציון 11 שנים למותו של המשורר נתן יונתן. לרוב חברי הצוות היה קשר כזה או אחר עם המשורר וכולם הופיעו לצידו והקליטו משיריו לאורך השנים.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שיר לזכרם. אורון שאול ועדי בריגה ז"ל
  לאתר ההטבות
  מומלצים