שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אמא, אל תחשבי ששכחתי"

  כל שיר הוא זיכרון בלתי נמנע. האלבום "שיר וזיכרון" מאגד בתוכו 25 זיכרונות שכאלו, שמנציחים את הנופלים כמו שרק המנגינה יכולה. בין המבצעים: עילי בוטנר, הראל סקעת, יהורם גאון ומתי כספי. על הפרויקט אמונים רשת ג' ולינקטון, בשיתוף ynet. האזינו כאן לחלקו השני

  ולפעמים, המנגינה נגמרת, כמו החיים עצמם. דווקא ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, שבה המנגינה להתנגן בעוצמה, מאחדת את כולנו סביב הצלילים וסיפוריהם הכואבים של הנופלים, שלא ידעו עוד שיר לעולם.

   

  • האזינו כאן לחלקו הראשון של הפרויקט

   

  האלבום "שיר וזיכרון" שיוצא זו שנה שנייה מאגד עשרים וחמש מנגינות שכאלו, עשרים וחמישה שירים חדשים וביצועים מחודשים לשירים קלאסיים המאפשרים לנו לכאוב ולהזדהות גם כשהמילים עצמן כבר אינן יכולות. כל שיר וסיפורו של הנופל שמאחוריו, הילד, האח או האב שהלך ולא שב, וברקע - עדותם האישית של היוצרים והמבצעים.

   

  שיר וזיכרון. עטיפת האלבום ()
  שיר וזיכרון. עטיפת האלבום

  האלבום שראה אור ראשון בראשית השבוע, הינו שיתוף פעולה בין רשת ג', לינקטון ו-ynet. שלל שיריו מבקשים לספק יחדיו התבוננות מוזיקלית נוספת על משמעות יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה וכולם יושמעו ברשת ג' במהלך יום הזיכרון (ד') בתוכנית מיוחדת שתשודר בשעות 12:00-14:00, ובפינה ייחודית שתיפתח בתחנה מידי שעה במהלך היום ותוקדש לשיר מן הפרויקט.

   

  על משתתפי האלבום נמנים השנה עילי בוטנר וילדי החוץ שמארחים את הראל סקעת, גיא ורועי זוארץ, הפרויקט של רביבו, הדג נחש, שרית חדד, אריאל הורוביץ, יהורם גאון, מתי כספי, הדס קליינמן ואביב בכר, דוד ד'אור ונוספים. האזינו כאן לחלקו השני של הפרויקט.

   

  הדס קליינמן ואביב בכר - פרחים לבנים

  מילים ולחן: אביב בכר

   

  ובין דמעותייך יאיר לי כוכב / הלילה אלך לתמיד

  "'פרחים לבנים' הוא מילות פרידה או מעין הספד של אדם על עצמו, המדבר מתוך נקודת הזמן שבין הידיעה על המוות הקרב ובא, לבין המוות הממשי", מספרים היוצרים הדס קליינמן ואביב בכר על השיר. "הדובר בשיר מדבר לאהובתו שנשארת מאחור, על רגעיו האחרונים ועל הפרידה ממנה ומהחיים".

   

   

  הפרויקט של רביבו וסא"ל שי אברמסון - פרי גנך

  מילים ולחן: יוני רועה

   

  השיר "פרי גנך" נכתב בשנת 1989 בעקבות פגישה של היוצר יוני רועה עם חבר ילדות. החבר הסב את תשומת לבו לאישה שעברה לידם, הייתה זו עליזה, אמו של חן ברוד, חבר של רועה מהתיכון, ששירת כמפקד מחלקה בגדוד "צבר" של "גבעתי" ונהרג בתאונה מבצעית על יד גדר המערכת בצפון בשנת 1985. "פשוט לא זיהיתי אותה בהתחלה", סיפר רועה. "השיער שלה האפיר והמבט בעיניה שיקף את העצב הגדול שהיא חשה. באותו רגע נסעתי הביתה, התיישבתי ליד הפסנתר והשיר יצא".

   

  במקור בוצע השיר על ידי אביבה אבידן ואלי לוזון, וכעת, במסגרת הפרויקט, זכה לביצוע מחודש של הפרויקט של רביבו ושי אברהמסון, החזן הראשי של צה"ל. חברי הפרויקט מקדישים את הביצוע המחודש לזכרו של אביהם של רביבו וניר, רס"ן צדוק בן- מנחם שנפל ביוני 1982 במלחמת שלום הגליל. בן מנחם היה בן 33 בנופלו.

   

  עומר קורן - תפילה

  מילים: גיורא פישר, לחן: עומר קורן

   

  השיר "תפילה" נכתב על ידי גיורא פישר, ששכל את בנו מרום ב-5 באפריל 2002 בג'נין, במהלך מבצע "חומת מגן". השיר לקוח מתוך ספר השירים "אחרי זה", שיצא בהוצאת "עם עובד" ב-2010.

   

  סא"ל מרום פישר מחטיבת "גולני" הובא למנוחות בבית העלמין שבמושב אביגדור בו גדל. הוא הותיר אחריו הורים, שני אחים, בת זוג וכלבה אהובה, שעדיין ממתינה לו שישוב. בן 19 היה במותו. על מצבתו נחקקו המילים: "יוֹדֵעַ דֶּרֶךְ, אוֹהֵב שְׁבִיל, וְנוֹתֵן אוֹר"

   

  גיא ורועי זוארץ - אל תחשבי ששכחתי

  מילים ולחן: יוסי גיספאן

   

  "אל תחשבי ששכחתי, הכול בסדר, אף פעם לא אשכח אותך, לפעמים קצת קשה לי לשמור על קשר, אבל תמיד אהיה שלך", כתב ארז שגיא במכתב ליום הולדתה של אמו, ולא דמיין לעצמו שמילותיו אלו יום אחד יולחנו לכדי שיר. ארז ז"ל, לוחם גדוד שקד בחטיבת גבעתי, נפל בקיץ האחרון במהלך מבצע "צוק איתן" בעודו בן 19 בלבד, ולאחר נפילתו החליטו הוריו להנציחו בשיר. לצורך כך פנו הזוג למלחין תומר הדדי ולכותב יוסי גיספאן, יוצרי השיר "ילד" אשר ליווה אותם לאחר מות בנם, וביקשו מצמד היוצרים לכתוב יצירה אשר תישא את זכרו של ארז.

   

  האזינו גם לביצוע החי באולפן ynet 

   

  הדדי וגיספן נענו בשמחה לבקשת המשפחה. לאחר פגישה עם אביו של ארז, בה ביקשו ממנו חומרים שסייעו להם להכיר את עולמו ונפשו של הבן המנוח, קיבלו היוצרים מכתב ששלח החייל לאמו משדה הקרב לרגל יום הולדתה. במכתב הסביר הבן שהוא לא שוכח אותה ואת יום חגה. "רציתי להגיד לך שאין בנאדם בעולם שהוא לפניך", כתב ארז במכתב, אשר מסתיים בשורה המצמררת "חייב להיפרד, הזמן נגמר". כעת מכתב הפרידה נהיה לשיר, אותו מבצעים האחים גיא ורועי זוארץ.

   

  גילו כהן - ילד בגן מחייך

  מילים ולחן: גילו כהן

   

  ב-22 באוגוסט, 2014, נפלה פצצת מרגמה בקיבוץ נחל-עֹז בצפון הנגב המערבי. הפצצה קטפה את חייו של דניאל טרגמן בן הארבע, אשר, כפי שספד לו נשיא המדינה, היה "קטן מידי לחצות כביש, אך גדול מספיק להכיר צבע אדום".

   

  גילו כהן, שנולד וגדל במושב תקומה שנמצא שלושה קילומטרים מקיבוץ נחל-עֹז, גויס בצו-8 שישה ימים לאחר שדניאל נהרג. לאחר הלחימה במבצע "צוק איתן" כתב את השיר "ילד בגן מחייך" לזכרו של "ילד הספיידרמן". השיר מתאר את ההבדלים בין ילדות ישראלית בקיבוץ עם גני שעשועים ואדמה ירוקה ממדשאות, לבין ילדות ישראלית בקיבוץ עם טילים בשמיים וצבע אדום באוויר.

   

  אריאל הורוביץ - עשרים אלף

  מילים ולחן: אריאל הורוביץ

   

  "עשרים אלף", שירו של אריאל הורוביץ, נכתב בעקבות המחווה העממית והמרגשת של הלווית הענק שנערכה לחייל הבודד שון כרמלי ז"ל. כרמלי, לוחם גולני, נפל ב-20 ביוני, 2014 במהלך מבצע "צוק איתן".

   

  על מצבתו של כרמלי כתבו אוהביו מילות שיר: "עשרים אלף איש ואתה הראשון / עשרים אלף איש אחריך שון / צועדים בשקט עם פרחים / שתי אחיות - עשרים אלף אחים".

   

  אלי גורנשטיין - פני הכאב

  מילים: רחל שפירא, לחן: אלי גורנשטיין

   

  לפני כמה חודשים ביקרה המשוררת והפזמונאית, רחל שפירא, בתערוכת צילומי העיתונות "עדות מקומית" מבמוזיאון ארץ ישראל שסקרה, בין השאר, את אירועי "צוק איתן". לפתע נפלו עיניה על התמונה שצולמה על ידי יובל חן, צלם העיתון "ידיעות אחרונות". בתמונה שזכתה בפרס העיתונות, נראית בחורה לבושה לבן, כשהיא ניצבת מעל קברו של גיא אלגרנטי ז"ל, כמו בטרגדיה יוונית. פניה הכואבות וחבריו הלוחמים שעוטפים אותה, כאילו הכתיבו לרחל שפירא את השיר "פני הכאב". "ברגע שראיתי את מילות השיר הצטמררתי ופרצה מתוכי מנגינה", מספרת שפירא.

   

  סמ"ר גיא אלגרנטי נפגע בקרב במבצע "צוק איתן" ב-30 ביוני, 2014. למרות פציעתו הקשה, צעד אלגרנטי בכוחות עצמו אל נקודת פינוי הנפגעים וביקש שיחלצו את חבריו ויטפלו ביקש שיטפלו קודם לכן בחבריו. הוא נפטר בבית החולים מפצעיו. אחרי נפילתו, הוענק לאלגרנטי, בן 21 בנפלו, ציון לשבח של מפקד האוגדה.

   

  איתי לוי - גיבורים

  מילים: שרית אשואל, לחן: נדב אסולין

   

  לפני כחודש וחצי נתקלתי בפרויקט "שיר וזיכרון", מספרת שרית אשואל, כותבת השיר "גיבורים" על הרקע לכתיבתו. "כאשר התיישבתי לכתוב, קפצו לי מול עיני תמונותיו של החייל הנעדר אורון שאול, אחד הסמלים הבולטים ממבצע 'צוק איתן'. מספר ימים לאחר מכן, מצאתי את עצמי יושבת בבית משפחת שאול, מאזינה לסיפור על הבן שהלך ולא שב, שומעת על החלומות שלו אשר טרם הספיק להגשים, מעיינת באלבומים משפחתיים ובעיקר - פותחת את הלב ובוכה איתם.

   

  "כשהגעתי הביתה, התיישבתי לכתוב את השיר, אשר מילותיו קלחו ממני, ברצף, ללא שום עכבות". מיד עם תום מלאכת הכתיבה נפגשה אשואל עם נדב סולין, שקריאה אחת של מילות השיר הספיקה לו כדי לחבר לו לחן, על גבי פסנתר. על הבחירה להעביר את הסקיצה לטיפולו של איתי לוי, מסבירה הכותבת: "פניתי לאיתי לוי כי ידעתי שקולו החם והמלטף יעשה רק טוב לשיר, יתן חיות למילים, ידגיש את הכאב ויצעק החוצה את התקווה הבלתי ממומשת".

   

  הדג נחש - נגיעות של גן עדן

  מילים: ליעד לביא, לחן: שלומי אלון והדג נחש

   

  השיר "נגיעות גן עדן" נכתב על ידי סרן ליעד לביא, לוחם חטיבת הצנחנים אשר נפל במבצע "צוק איתן" ב-26 ביולי, 2014. לביא היה בן עשרים בנפלו. 

   

  אביה שושני - ילד איתן

  מילים: אביה שושני, לחן: אייל מזיג

   

  "איתן היה החייל הראשון שנהרג בצוק איתן", נזכרת הזמרת אביה שושני. "באותה תקופה השתחררתי מלהקת חיל האוויר ויוסי, חברו של איתן, ביקש ממני שאנציח אותו בשיר. הגעתי לבית משפחתו של איתן בהרצליה. בחדרו ישבו חבריו מכונסים בצפיפות בכל פינה, מנסים לחוש ולספוג את שנשאר להם ממנו, ריחות, זיכרונות ורגעים. הקשבתי להם, הספיקו לי מילים בודדות והרגשתי איך הצער מכסה גם אותי.

   

  "בדרך חזרה התחילו המילים לרוץ בראשי, הרגשתי את הדמעות בגרון ונעצרתי בשול הדרך. הקלדתי מילים בטלפון מתוך סערת רגשות שמעולם לא חוויתי דומה לה. כשהגעתי לביתה של נטלי חברתי היא הראתה לי טקסט שכתבה בעקבות המצב והמאורעות הנוראיים. הראיתי לה את הטקסט שכתבתי בדרך אליה ויחד, כששתינו חולקות את הכאב, השתלבו המילים לטקסט מרגש וקסום".

   

  תמר פרידמן ואמיר הלוי - זיכרונות רחוקים

  מילים ולחן: זוהר ופסי

   

  השיר נכתב בתחילת קיץ 2014 בעמק יזרעאל, על ידי זהר ופסי, מורה למוסיקה ומוסיקאית. בתחילת דרכו, נכתב השיר כשיר אהבה לכל דבר, שיר אהבת נעורים אבודה. "תוך כדי הקלטת השיר בימי 'צוק איתן', איבדו שתי בוגרות בית הספר שלנו בעמק את חברן במלחמה", מספרת ופסי, "השיר קיבל משמעות מצמררת, שונה בתכלית.

   

  "בעת ההקלטות השיר עבר שינויים קלים והוא מוקדש לבנות הצעירות, אלה בר ושחר מרקיאר, שהתמודדו ועדיין מתמודדות עם האובדן הכבד ועם זכר האהבה שלא מומשה עד תומה ונגדעה בדמי ימיה". הנופלים הם של סגן פז אליהו וסמל נדב ריימונד. אליהו, קצין בצנחנים, נפל בקרב במבצע "צוק איתן" ביום ב-23 ביולי, 2014. ריימונד, לוחם בחטיבת הצנחנים, נפל בקרב במבצע "צוק איתן" ב-28 ביולי, 2014. ריימונד היה בן 19 בנפלו.

   

  שובבי ציון - ועמוק הים

  מילים: נתן יונתן, לחן: קובי אושרת וקובי רכט

   

  "שובבי ציון" נמנתה עם הלהקות הישראליות האהובות של שנות השישים והשבעים. במסגרת ההרכב השתתפו חבריו קובי אשרת, קובי רכט וחנן יובל בתכניות שירה וזמר שונות, ואף הוציאו אלבום שהכיל קלאסיקות ישראליות כגון "נגה" ו"איש גדול". במובנים מסוימים הם הקדימו את זמנם, ועל אף שפעלו במשך שנה וחצי בלבד, נחרטה יצירתם בזיכרון הקולקטיבי הישראלי ולא נשכחה מעולם.

   

  צפו גם בביצוע החי באולפן ynet

   

  כעת, במסגרת פרויקט "שיר וזיכרון", הוציאה הלהקה את "ועמוק הים", שיר משותף ראשון מאז התפרקותה ב-1971. "החלטנו לשוב ולהופיע שוב כ'שלישיית שובבי ציון' בעקבות מופע של חנן יובל בתיאטרון 'הבימה', בו התארחנו קובי רכט ואנוכי", סיפר קובי אושרת על הרקע לאיחוד. "שרנו שני שירים מהרפרטואר של השלישייה, ותגובת הקהל הייתה כל כך חמה ומרגשת, שבמקום נפלה ההחלטה לחדש את ההרכב. מייד נכנסנו לחזרות אינטנסיביות ואז הועלה הרעיון להקליט שיר חדש".

   

  "זה טקסט נדיר באמת של יונתן, התנפלנו עליו. זה הלך נורא מהר", אמר חבר ההרכב קובי רכט על הבחירה בשיר, וקובי אשרת הוסיף: "זה שיר שמיועד ליום הזיכרון בלי להגיד עליו מילה אחת, לא על שכול ולא על אבל, אבל הנימה שלו מספרת את הכל".

    

  רינת עמנואל - למדי אותי לבכות

  מילים: דודו ברק, לחן: מוני אמריליו

   

  "למדי אותי לבכות", שיר אבל, רקוויאם על מות יקירינו ועל אובדן היכולת לבכות, נכתב במהלך ימי מבצע "צוק איתן" בעקבות פטירתו של כתריאל, אחיו של דודו, לפני שלוש שנים.

   

  "אחי האהוב כתרי, היה לי לאח ולידיד נפש, איש רעים להתרועע", נזכר ברק בשכול האישי. "לאחר לכתו יבשו לי דמעותיי - אינני מצליח עוד לבכות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צדוק בן מנחם ומרום פישר. שרים לזכרם
  לאתר ההטבות
  מומלצים