שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המנתח שסבר שאינו יכול לשגות - ישלם 6 מיליון שקל

  השופטת דליה גנות כתבה פסק דין חריף נגד מנתח בכיר שנכשל בניתוח שנעשה בבית חולים פרטי: "רופא יהיר ומתנשא, שסבר שאינו יכול לשגות". המנתח: "מתכוון לערער"

  הולכים לניתוח חשוב? כדאי לשמוע קודם לכן חוות דעת מכמה רופאים. חולה שנותח בגבו נותר משותק חלקית. בית המשפט מתח ביקורת קשה על המנתח הבכיר "שסבר כי אינו יכול לשגות" — וחייב אותו בפיצוי של שישה מיליון שקל.

   

  קראו עוד:

  רשלנות רפואית: האם מניעת תביעות היא אתית?

  תביעה ייצוגית: מכבי גבתה 200 מ' שקל מיותרים

  המדריך המלא להגשת תביעה רפואית

   

  טכניקת ניתוח שגויה גרמה לשיתוק

  החולה (57) הוא מרצה בכיר באקדמיה שלפני כחמש שנים החל לסבול מבעיות שיווי משקל ומקשיים בהליכה. הוא פנה לד"ר אלי אשכנזי, מנתח גב ועמוד שדרה בכיר, וזה קבע כי החולה סובל מלחץ של דיסק על חוט השדרה והזהיר אותו שאם לא ינותח אפשר שיהפוך למשותק מכל מכה או זעזוע. החולה סמך על דבריו וניגש לניתוח בלי לקבל חוות דעת אחרות.

   

  הניתוח התבצע בבית חולים פרטי כאשר החולה שוכב על בטנו, אבל הופסק לאחר שבמהלכו התברר שהפך למשותק. לאחר שהפכו אותו על גבו חל שיפור במצבו. אחרי יומיים הוא נותח שוב, ומאז הוא סובל משיתוק חלקי בידיו וברגליו שמקשה עליו לתפקד עד היום.

   

  בעקבות מצבו הגיש החולה תביעה נגד המנתח באמצעות עו"ד ישראל וינברג. התביעה נדונה אצל השופטת דליה גנות מבית המשפט המחוזי בתל- אביב. השופטת מתחה על המנתח ביקורת קשה, ובשבוע שעבר חייבה אותו לשלם למנותח פיצוי של חמישה מיליון שקלים וכן מיליון שקל הוצאות משפט.

   

  המנתח לא ביצע רישומים כנדרש

  בהסתמך על עדות של מומחה, קבעה השופטת שההחלטה לנתח את החולה כשהוא שוכב על בטנו הייתה שגויה, וכי שיטת הניתוח הייתה רשלנית. היא קיבלה את טענת התובע שאם הניתוח השני היה מתבצע מיד, ולא אחרי יומיים, היה מצבו טוב יותר.

   

  לדבריה, על ד"ר אשכנזי היה להתייעץ עם רופאים אחרים בקשר לשיטת הניתוח שהחליט לנקוט, זאת בשל המסוכנות הרבה הנובעת ממנה. כן קבעה שעל המנתח היה להציג בפני החולה שיטות ניתוח אחרות. פסק הדין הגדיר את אשכנזי "רופא יהיר ומתנשא שסבר שהוא אינו יכול לשגות, כמו גם רופאים רבים אחרים". ‬

   

  בית המשפט מצא שהמנתח לא ביצע רישומים על הניתוח, כפי שנדרש: "נוצר הרושם המצער כי ד"ר אשכנזי סבר שהוא אינו מסוגל לשגות ולכן אין סיכוי שפעולותיו יבוקרו אי פעם. יש להצר שעדיין קיימים רופאים הדבקים בתפיסתם שעל פיה הם אדוני החולים. לא נותר אלא להצר שהמנתח לא מצא לנכון להתייעץ עם עמיתיו באשר לבחירת טכניקת הניתוח, שבדיעבד התגלתה כשגויה‭."‬

   

  השופטת תהתה על כך שהמנתח לא הביא לעדות במשפט מי מהרופאים שהשתתפו איתו בניתוח ומתחה ביקורת על ד"ר נמרוד רחמימוב, מנתח עמוד שדרה בכיר שזומן לעדות מומחה מטעם ד"ר אשכנזי ו"מסר עדות פתלתלה בניסיון להצדיק את אשכנזי‭."‬ הנתבע אמר שילמד את פסק הדין וקרוב לוודאי שיערער.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הגיע לבדיקה בשל קושי בהליכה, ונותר משותק
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים