שתף קטע נבחר

מדריך: כתמי העור שמחייבים לרוץ לרופא

גם נגעי עור, הנראים לכם כבעיה קוסמטית בלבד, עלולים להעיד על מחלת עור או אפילו על לרמוז על נגע טרום-סרטני. אבחון מוקדם וטיפול מהיר יכולים להציל חיים

כמעט כל אחד מאתנו מבחין בתקופות שונות בחייו בכתמים ובנגעים שונים בעור. המודעות לסרטן העור הולכת ועולה באוכלוסייה בשנים האחרונות, ורבים ניגשים לאבחון אצל רופא עור או משפחה. יחד עם זאת, גם לכתמים שאינם נחשדים כסרטן עלולות להיות השפעות מרחיקות לכת, ונדרש לאבחן את הגורמים להם, מבעוד מועד. 

 

כמו בכל בעיה רפואית, הפתרון הטוב ביותר לבעיות עור הוא מניעה. חלק גדול מבעיות העור נובע מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש כך שהמניעה צריכה להתחיל במינון החשיפה לשמש ובחשיפה מוגנת ובשעות בטוחות יותר.

 

שלב המניעה השני הינו אבחון מוקדם של כל בעיית עור שמופיעה וטיפול מהיר, בטרם התפתחה או הפכה לסרטנית, חלילה. האבחון המוקדם מקצר את זמן הטיפול, משפר את תוצאותיו ועשוי להביא למניעת התפשטות הבעיה ולפתרון מלא שלה גם מבחינה אסתטית וגם מבחינה בריאותית.

 

קראו עוד:

סרטן העור: איך מזהים סימנים ראשונים למחלה?

חכמים בשמש: ירידה במספר חולי סרטן העור

אימונותרפיה: התקווה החדשה של חולי המלנומה

 

לא כל כתם טרום-סרטני יתפתח לסרטן, אבל חשוב לבדוק ולטפל בהקדם (צילום: shuterrstock) (צילום: shuterrstock)
לא כל כתם טרום-סרטני יתפתח לסרטן, אבל חשוב לבדוק ולטפל בהקדם(צילום: shuterrstock)

 

זהו את הכתמים השונים הדורשים אבחון של רופא עור:

 

כתמים קטנים ומחוספסים למגע

כתמים מסוג זה מאופיינים במקרים רבים בחספוס קל, דמוי קשקשת ובגרד. הכתמים מאפיינים בעיקר אנשים שהיו חשופים לשמש במשך חייהם, ובמקרים רבים נוהגים להקל בהם ראש ולהתייחס אליהם כ"כתמי שמש", "כתמי גיל", פיגמנטציה ושלל כינויים אחרים.

 

אוכלוסיות הסיכון הם בעיקר בעלי עור בהיר ואוכלוסייה בגילאים מבוגרים יותר, לאחר שנים רבות של חשיפה לשמש. נגעים אלה, המופיעים באזורים בעור החשופים לשמש כמו פנים, עורף, קרקפת, ידיים וכו', עלולים להיות נגעים טרום-סרטניים (אקטיניק-קרטוזיס).

 

לא כל הנגעים הטרום-סרטניים יהפכו לסרטן אך קשה לנבא זאת, ולכן מומלץ לטפל בהם כבר בשלב זה. הטיפול יכול להיות באמצעות משחות שונות או בהסרה נקודתית של הכתם. לשם המחשה, אנשים הסובלים מלמעלה משבעה נגעים כאלו בעור, נמצאים בסיכון של 10% לחלות בסרטן העור (מסוג קרצינומה) בתוך עשר שנים.

 

כתמים חומים שגדלו או התכהו

כתמים כאלו עלולים להעיד במקרים רבים רק על פיגמנטציה כתוצאה מפצע או דלקת בעור אך לעיתים, בעיקר כשהם מופיעים בפנים או בגפיים, הם עלולים להיות נגעים טרום סרטניים. כתמים אלו יכולים להופיע בגודל מוגבל או באזורים רחבים יותר.

 

נדרש לגשת לאבחון של רופא עור ברגע שמופיעים כתמים חדשים או כשמתחיל שינוי בגודל או בצבע בכתמים קיימים. נגע המופיע כפצע שאינו מתרפא בפרק זמן סביר, מדמם או משנה צבעו, דורש אף הוא בדיקה של רופא עור. גם כתמים אלו מאפיינים בדרך כלל בעלי עור בהיר והמגע שלהם יכול להיות גם חלק.

 

אזורי עור מתקלפים ומחוספסים

רבים מתייחסים לקילופי עור, חספוס ואדמומיות של העור כבעיות קוסמטיות שדורשות החלקה וטיפול קוסמטי להטבת המראה. יחד עם זאת, ייתכן שגם בעיות פעוטות מסוג זה מעידות על מחלת עור.

 

עור מתקלף ומחוספס עלול להסתיר תחתיו נגעים טרום סרטניים או סרטניים. הנטייה של בעיות מסוג זה היא להופיע בעיקר באזורים בהם יש עור עבה ומקומט, דוגמת העורף.

 

פצעונים בעור

אמנם לא מדובר בתופעה מסוכנת, אך במקרים רבים קיימות מתחת לפצעונים ציסטות פנימיות שמצריכות טיפול רפואי. במקרים של חוסר טיפול או של טיפול לא מקצועי ולא מתאים, הנזק יהיה בעיקר אסתטי, עם הישארותן של צלקות והופעה של פיגמנטציה במקום הופעת הפצע, גם לאחר החלמתו.

 

שינויים בצבע העור שמתחת לציפורניים

כתמים צהובים או כהים מתחת לעור הציפורניים, מחייבים בדיקה של רופא עור מפני שהם עלולים להעיד על שלל מחלות ותופעות הדורשות טיפול. כתם כהה עלול, במקרים מסוימים, להעיד אפילו על סרטן עור מתחת לציפורן.

 

כתמים צהובים עלולים להעיד על פטרת שכדאי לטפל בה בעודה מקומית ובטרם מתפשטת לשאר הציפורניים. מחלה נוספת שעלולה להופיע ככתמים מתחת לציפורן היא פסוריאזיס בציפורניים.

 

כתמים בהירים או כהים באזור החזה או הגב

מרבית הכתמים שהוזכרו עד כה מופיעים בעיקר באזורי עור החשופים לשמש. כתמים אלה המופיעים באזורים שנחשפים פחות לשמש, עלולים להעיד על הדבקה בפטריית שמש. האבחון והטיפול בפטריית שמש קלים במיוחד, עם זאת, במקרים של התבססות הפטרייה במשך זמן רב, העור יהפוך להיות קשה יותר לטיפול.

 

 

הכותבת היא מומחית למחלות עור ומין ולרפואה אסתטית   

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
גילית נגע חדש בעור? אבחון מוקדם יכול למנוע סרטן
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים