שתף קטע נבחר

חסימת המפעלים: קצין הרכב של עיריית חיפה עוכב לחקירה

מנכ"ל אחד המפעלים הגיש תלונה במשטרה נגד עיריית חיפה, שחסמה את הכניסות הבוקר של כמה מפעלים מזהמים. משטרת זבולון עיכבה לחקירה את קצין הרכב של העירייה ומפקד התחנה הסביר: "החומרים שמעוכבים מסכנים את שלום הציבור". גרר הוזמן להזיז את המשאיות, בעוד נהגי העירייה נקנסו

עיריית חיפה חסמה בצעד דרמטי את הכניסות למפעלים ויש מי שמשלם את המחיר במאבק נגד המפעלים המזהמים: משטרת זבולון עיכבה אחר-הצהריים (יום א') לחקירה את קצין בטיחות בתעבורה של עיריית חיפה, בעקבות תלונה שהגיש מנכ"ל אחד המפעלים. המשטרה דיווחה כי הוזמן גרר לפינוי המשאיות העירוניות שחוסמות מאז הבוקר את הכניסה למיכל האמוניה של מפעל חיפה כימיקלים, את מסוף הכימיקלים של נמל חיפה, את הכניסה לחוות המיכלים תשן בקריית חיים ובאופן חלקי גם את הכניסה התפעולית של בתי הזיקוק. בינתיים המשאיות חוסמות את הכניסה למפעלים.

 

  

 

לפי המשטרה מדובר בחסימה בלתי חוקית של צירי תנועה, ועל כן הוחלט גם לקנוס ב-250 שקלים את נהגי המשאיות, שנטשו את כלי הרכב. מפקד משטרת זבולון נצ"מ אילן סרדל אמר כי על פי התלונה ישנם חומרים מסוכנים המעוכבים מחוץ למפעלים בשל החסימה. "החומרים האלה מסכנים את שלום הציבור וזה החשד נגד קצין הבטיחות בתעבורה", אמר נצ"מ סרדל. מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי מוטב היה לעצור את המפעלים מסכני החיים ולא את עובדי העירייה המסורים. סניגורו של קצין הבטיחות, עו"ד רונן חליוה, אומר כי הוא כלל לא נחקר. אחרי כארבע שעות בהן היה מעוכב, שוחרר קצין הבטיחות. עו"ד חליוה אמר כי מדובר בהתנהגות תמוהה של המשטרה. "הוא לא היה קשור לעניין החסימות, לא במהות, לא בזמן ולא במקום. הוא נלקח מהמוסך שבו הוא עובד", אמר עורך הדין. במקביל פינתה עיריית חיפה את המשאיות שחסמו את הכניסה למתקן לאחסון הדלקים של חברת תש"ן בקריית חיים.

  

הבוקר הודיע יהב על נקיטת צעדים נגד המפעלים המזהמים במפרץ חיפה והוצאת צווי סגירה. אחר הצהריים חתם על ארבעה צווים המבטלים את הרישיון לייצור חומרים מסוכנים של בתי הזיקוק (בז"ן) וכרמל אולפינים וגדיב שנמצאים בבעלות בז"ן וכן חיפה כימיקלים, שם מוחזקים מכלי האמוניה שכבר שנים פועלים ללא רישיון עסק. "הממשלה הכריזה מלחמה על שליש מתושבי המדינה", אמר יהב.

 

הסערה החלה סביב פרסום נתונים של משרד הבריאות, שמצא כי מחצית מהילדים בני פחות מ-14 שחלו בסרטן באזור המפרץ חלו בגלל זיהום האוויר. עוד עלה מהדו"ח כי שיעור חולי הסרטן במפרץ חיפה גבוה מהממוצע הארצי באופן מובהק.

 

יהב תקף במסיבת עיתונאים שערך הבוקר בבית החולים רמב"ם בחיפה את משרד הבריאות והממשלה. "מישהו פרסם במשרד הבריאות מסמך נורא ואיום. אני פועל לפיו. אנחנו לא מחכים לממשלת ישראל כמו שלא חיכינו לה במלחמת לבנון השנייה. גם בסוף השבוע העבירה הנהגת המדינה מסרים מאוד סותרים. הילדים אינם בני ערובה. הם ילדים שלנו ואנחנו לצדם. במלחמה כמו במלחמה, כל האמצעים כשרים".

 

משאיות העירייה חוסמות את הדרכים למפעלים המזהמים (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
משאיות העירייה חוסמות את הדרכים למפעלים המזהמים(צילום: אחיה ראב"ד)

המפעלים במפרץ חיפה. מחלוקת בין רופאים למשרד הבריאות (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
המפעלים במפרץ חיפה. מחלוקת בין רופאים למשרד הבריאות(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

תושבי האזור מתלוננים במשך שנים של הריחות הנוראים ועל הסכנה שנשקפת להם. "כל התקופה הזיהום הפריע לנו בגלל המכליות סביבנו ואנחנו לא יודעים מה לעשות עם הדבר הזה", סיפר ל-ynet יוסף קסוטו - תושב שדרות דגניה בקריית חיים, הצמודה למיכלי הנפט של בתי הזיקוק. "אנשים תמיד סובלים כאן מקוצר נשימה ובעיות בריאות וכל הזמן מרגישים בריחות המסריחים. אם יהיה לנו רוח מזרחית זה יהיה גרוע ביותר. בסך הכול מה שאנחנו דורשים זה לנשום אוויר נקי שישמור על חיינו".

 

נתוני התחלואה החריגים בחיפה הובאו על ידי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות,

פרופ' איתמר גרוטו, במכתב ששלח אל המועצה הארצית לתכנון ובנייה שדנה בנושא הקמת מתחם אחסון דלקים חדש במפרץ חיפה. למרות קביעתו החד משמעית, ההסתדרות הרפואית חלקה על הקביעה של משרד הבריאות.

 

"אנו יודעים שהפרסום לגבי ילדי חיפה אינו עולה בקנה אחד עם הידוע בעולם, בספרות הרפואית והעובדות, כפי שאנחנו, המטפלים בילדים וחוקרים את המחלה, מכירים אותן", אמר פרופ' יצחק יניב, יו"ר האיגוד להמטולוגיה ואונקולוגיה ילדים. "אין סיבה לפאניקה. אין כל הוכחה לתחלואה עודפת בקרב ילדים במחלות סרטן באזור חיפה. מעולם לא הוכח חד משמעית הקשר בין זיהום האוויר למחלות סרטן בקרב ילדים. הגורמים המוכחים הם קרינה מייננת, מחלות גנטיות שונות או טיפול קודם בכימותרפיה. "המחקרים בנושא גורמים סביבתיים ותרומתם להתפתחות סרטן בגיל הילדות העלו תוצאות סותרות, וכך מופיע בספרי הרפואה העדכניים ביותר ובנייר העמדה של מרכז הסרטן הלאומי בארה"ב מחודש מאי 2014", הוסיף פרופ' יניב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
חסימת המפעלים, הבוקר
צילום: אביהו שפירא
צילום: צביקה רוגר
יונה יהב
צילום: צביקה רוגר
צילום: ערן יופי כהן "ידיעות אחרונות"
נצ"מ סרדל. "החומרים מסוכנים מחוץ למפעל"
צילום: ערן יופי כהן "ידיעות אחרונות"
מומלצים