שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נחשף המוח שמאחורי דאעש
  "דר שפיגל" השיג כתבי יד של חאג' בכר, קצין לשעבר בצבא סדאם חוסיין, שזעם על פירוק הצבא העיראקי ע"י האמריקנים ויצא למסע נקם ג'יהאדיסטי. הוא לקח איתו את אבו בכר אל-בגדדי, אלפי איסלאמיסטים מטורפים - ורבבות הרוגים
  המגזין הגרמני "דר שפיגל" חושף כי קצין מודיעין לשעבר במשטרו של הרודן העיראקי סדאם חוסיין הוא המוח שמאחורי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). לפי "דר שפיגל", הקולונל לשעבר סמיר עבד מוחמד אל-חליפאווי, שנודע גם בכינוי חאג' בכר ונהרג בידי מורדים סורים בינואר 2014, "הוא זה שמשך בחשאי בחוטים בדאעש במשך שנים".

   

  עוד חדשות בעולם :

  חאג' בכר, המוח שמאחורי דאעש ()
  חאג' בכר, המוח שמאחורי דאעש

  סדאם חוסיין. הצבא פורק, חאג'י בכר נותר מובטל (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
  סדאם חוסיין. הצבא פורק, חאג'י בכר נותר מובטל(צילום: איי פי)
   

  מנהיג דאעש אל-בגדדי. מונה כדי לתת לארגון ממד דתי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  מנהיג דאעש אל-בגדדי. מונה כדי לתת לארגון ממד דתי(צילום: MCT)

  לפי המגזין הגרמני, כתביו קיבלו גישה בלעדית ל-31 מסמכים של בכר, כולל רשימות ושרטוטים בכתב יד, אחרי משא ומתן ארוך עם ארגון מורדים שמושבו בעיר חלב שבסוריה. הארגון שם את ידיו על המסמכים לאחר שלוחמי דאעש נסוגו מהאזור. לדברי "דר שפיגל", המסמכים מגוללים תוכנית להשתלטות על שטחים נרחבים במזרח התיכון, ומפרטים את הדרכים להקים חליפות איסלאמית בצפון סוריה, כולל הנחיות מדוקדקות בנוגע למבצעי ריגול, רצח וחטיפה. התוכנית הזו, נזכיר, התגשמה בסופו של דבר במידה רבה, ודאעש שולט כיום על שטחים נרחבים מאוד בסוריה ובעיראק.

   

  כיתת יורים ושיסוף גרונות: סרטון דאעש

  כיתת יורים ושיסוף גרונות: סרטון דאעש

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  דאעש מוציא להורג נוצרים אתיופים, בסרטון שפרסם אתמול ()
  דאעש מוציא להורג נוצרים אתיופים, בסרטון שפרסם אתמול

  לפי "דר שפיגל", בכר היה "מריר ומובטל" בעקבות החלטת האמריקנים לפרק את צבא עיראק בשנת 2003, אחרי פלישת הכוחות הזרים למדינה והפלתו של הרודן סדאם חוסיין. בשנים 2008-2006 הוא הוחזק במחנה בוקה ובכלא אבו גרייב של צבא ארה"ב, ובשנים שלאחר מכן השפעתו גברה בקרב חוגים ג'יהאדיסטיים.

  בשנת 2010 הוא וקבוצה של קציני מודיעין עיראקים לשעבר מינו את אבו בכר אל-בגדדי לראש ארגון דאעש, התפקיד שבו הוא מחזיק עד היום. ב"דר שפיגל"

  מסבירים שהצעד נועד לתת לארגון גם ממד דתי, ולא רק צבאי. השבועון הגרמני מצטט עיתונאי עיראקי שאומר כי בכר עצמו היה לאומן, ולא איסלאמיסט.

   

  כתב ה"דר שפיגל" כריסטוף רויטר כתב: "מה שהיה בניירות של בכר, עמוד אחרי עמוד, הוא לא פחות מאשר תוכנית השתלטות. זה לא היה מניפסט דתי, אלא תוכנית מדויקת מבחינה טכנית ל'מדינת מודיעין איסלאמית' - חליפות שתופעל על ידי ארגון המזכיר את השטאזי של מזרח גרמניה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים