שתף קטע נבחר

שיח לוחמות: "שוקולד? בפלמ"ח קצת קפה היה לוקסוס"

יוכבד בת ה-87 מודאגת מהחינוך, טובה (86) מותחת ביקורת בפייסבוק, לבה של שרה (86) נחמץ מהפערים בין עניים לעשירים, וישראלה (92) מודה כי "הארץ הזאת לא יצאה בדיוק מה שרצינו" - אבל גם מביטה על חצי הכוס המלאה. הפלמ"חניקיות מדברות

יוכבד בן שמואל, 87, חובשת קרבית בפלמ"ח שהשתתפה בקרב על לטרון במהלך מלחמת העצמאות, ראתה כבר כמעט הכול בחיים. לקראת יום העצמאות ה-67 שוחחנו איתה ועם לוחמות ותיקות אחרות מהדור שהקים את המדינה, ושמענו כיצד הן רואות את ישראל כיום, בשנת 2015.

 

"זה טיפשי, פשוט טיפשי", אומרת יוכבד בן שמואל על סרטון "טיסת השוקולד" שהסעיר את המדינה. "היא רוצה שוקולד? שתרד מהמטוס ותאכל שוקולד. אצלנו בפלמ"ח לא היה שוקולד, בקושי הייתה מדורה. שמים מים חמים, קצת קפה וזה היה לוקסוס. אני נלחמת על חלל ריק, שום דבר פה לא כפי שחשבנו. לא ידענו שיבוא דור שיתנהג כמו שהיום, אנחנו היינו הכי הרבה שותים גזוז, היום נערים משתכרים בלי לחשוב הרבה ועושים מעשים איומים". 

 

טובה עופר, 86, חובשת קרבית בגדוד החמישי של חטיבת הראל, שומרת על קשר עם חבריה בפייסבוק. "אני חושבת שרק הקיצוניים גורמים את סערת הרוחות", היא אומרת. "הממשלה צריכה לעשות הכול למען אחדות העם. צריך לטפל בפריפריה ולטפל בביטחון ביישובי הדרום ולתת פרנסה לאנשים שמתגוררים שם. יש לי נכדים שגרים בשכירות ורוצים להגיע לדירה. צריך לתת להם משהו שירצו לחיות פה בארץ".

  

 

שרה לייכט, 86, שירתה בגדוד השישי של חטיבת הראל. הפער בין עניים לעשירים במדינת ישראל מטריד אותה מאוד. "זה מפריע לי שיש כל כך הרבה עשירים וכל כך הרבה עניים", היא אומרת. "מפריע לי שיש ילדים שאין להם. צריך להיות יותר צנועים. להעריך את מה שיש. לא הבזבזנות הזאת, לא צריך את האייפון הכי יקר בעולם, אפשר גם לטלפן במשהו יותר פשוט. לא צריך בשביל זה לקחת הלוואות ולא לישון בלילות ולריב עם הבעל ולריב עם האימא".

 

 

ישראלה סלע, 92, הייתה בין הנשים הראשונות בפלמ"ח. "היה אז שוויון גמור", היא נזכרת.

"בלי דגלים ובלי להרים את הפמיניזם. הכול היה טבעי". על ישראל היום היא אומרת: "הארץ הזאת לא יצאה בדיוק מה שרצינו". ולמרות זאת, היא מעדיפה להסתכל על החצי המלא של הכוס: "אז יש לנו פושעים - בכל מקום יש פושעים. אבל אנחנו לא פחות סימפטיים מאשר גוש אחר של אנשים. אני חושבת שיש לנו את אותו אחוז של רעים ואותו אחוז של טובים".

  

 

אחיה ראב"ד ורועי ינובסקי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים