שתף קטע נבחר

מאסר על תנאי לראש ה-CIA שהדליף למאהבת

ראש ה-CIA שנאלץ להתפטר אחרי שנחשף הרומן החשאי שניהל עם הביוגרפית שלו, גם ישלם קנס ענקי על שהדליף לה חומרים מסווגים ביותר

גנרל דייויד פטראוס, ראש ה-CIA לשעבר ומפקד הכוחות האמריקניים בעיראק ואפגניסטן, היה אולי המפקד הנערץ ביותר בשני העשורים האחרונים, ורבים ראו בו מועמד אפשרי לנשיאות ארה"ב. אלא שהערב (יום ה') הוא הגיע לנקודת השפל של חייו, כשנדון לשנתיים מאסר על תנאי וקנס של 100 אלף דולר.

 

עוד חדשות בעולם :

 

פטראוס הודה בהסדר טיעון כי העביר מידע סודי למאהבת שלו, שכתבה ספר ביוגרפי עליו. פטריוס, שהקריירה המזהירה שלו נקטעה בעקבות הגילוי, הביע צער על העברת החומרים למאהבת שלו פולה ברודוול, אף שטען שהיא לא עשתה בהם שימוש בספר.

הגנרל פטראוס. אובמה לא רצה לראות אותו בכלא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הגנרל פטראוס. אובמה לא רצה לראות אותו בכלא(צילום: רויטרס)

התביעה האשימה את את גנרל פטראוס כי הוא מסר לברודוול שמונה כרכים של חומרים מסווגים לצורך כתיבת הספר. פטריוס עצמו לקח את הכרכים הללו לביתו בניגוד לחוק, והוא לא נעל אותם כנדרש. החומרים שהועברו לברודוול כללו "ספרים שחורים" ובהם שמות של מבצעים חשאיים, מידע על אסטרטגיית המלחמה האמריקנית והערות של פטראוס עצמו על שיחותיו עם הנשיא ברק אובמה והמועצה לביטחון לאומי. הכרכים הללו נמצאו באפריל 2013 בביתו בפרברי וושינגטון על ידי סוכני ה-FBI.

 

ברודוול קיבלה גישה כמעט מוחלטת לענייניו של גנרל פטראוס. היא הייתה בת לוויה במטוסו לאפגניסטן ובמפקדתו, ואחר כך הייתה לאורחת קבועה בלשכתו בעת שכיהן כראש ה-CIA. כשנחשף הרומן בין פטראוס לברודוול בנובמבר 2012 נאלץ גנרל פטראוס להתפטר מתפקידו כראש ה-CIA.

המאהבת ברודוול. פטראוס טוען: "היא לא השתמשה במידע המסווג בספר" (צילום: AP) (צילום: AP)
המאהבת ברודוול. פטראוס טוען: "היא לא השתמשה במידע המסווג בספר"(צילום: AP)

פטראוס מונה על ידי הנשיא בוש להציל את ארה"ב מהדשדוש שלה במלחמה בעיראק ואחר כך מונה על ידי הנשיא אובמה לשפר את מצבו של הצבא האמריקני

באפגניסטן. היו שראו בו מועמד רפובליקני אפשרי לנשיאות בעתיד, אבל הפרשה הזו חיסלה את הקריירה שלו.

 

בעבר נשלחו בכירים בפנטגון ובסוכנויות הביון לכלא בגין עבירות חמורות פחות מאלה שביצע פטראוס, כמו למשל הדלפת חומרים לעיתונאים, אבל ממשל אובמה ובכירים בקונגרס לא רצו לראות את פטראוס מסיים את דרכו בכלא אחרי תרומתו הרבה למערכת הביטחון האמריקנית. עסקת הטיעון הצילה אותו ממאסר בפועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גנרל פטראוס. קנס של 100 אלף דולר
צילום: AFP
מומלצים