שתף קטע נבחר

"חיל האוויר תקף מאגרי טילים בדמשק"

אל-ג'זירה: מטוסים ישראליים הפציצו אמש יעדים של המשטר הסורי וחיזבאללה באזור אל-קלמון בפרברי הבירה. באל-ערבייה טענו כי היעד היה מאגרי טילי סקאד, וכן שביום רביעי בוצעה תקיפה נוספת ואדם נהרג. בצה"ל סירבו להתייחס. במקביל: המורדים השתלטו על עיר מפתח של אסד בצפון

ישראל מגבירה את המאמצים למנוע משלוחי נשק לאויביה? רשת אל-ג'זירה דיווחה הבוקר (שבת) כי מטוסים ישראלים הפציצו יעדים של המשטר הסורי וחיזבאללה באזור אל-קלמון שבפרברי דמשק והסמוך לגבול שבין סוריה ללבנון. התקיפה דווחה גם ברשת אל-ערבייה, שטענה כי היעד היה מאגרי טילי סקאד סוריים. באל-ערבייה טענו כי גם ביום רביעי בוצעה תקיפה ישראלית באותו אזור. בצה"ל ובמערכת הביטחון סירבו להתייחס לתקיפות.

 

לפי הדיווח באל-ג'זירה, התקיפה בוצעה אמש ונועדה לפגוע בבסיסים של חטיבות 155 ו-65 המתמחות בנשק אסטרטגי וטילים ארוכי טווח. לפי גורמים שדיווחו לרשת הקטארית, כמה פיצוצים אירעו באזור העיר אלקוטייפה וכן בערים יברוד וקארה באזור אל-קלמון בעקבות התקיפות.

אזור התקיפה  (צילום: google map) (צילום: google map)
אזור התקיפה (צילום: google map)

כמו כן, איש אופוזיציה סורי שנמצא מחוץ למדינה טען בלילה, בהתבסס על גורמים בתוך סוריה, כי מדובר במאגרי נשק. במקביל, כתב רשת אל-ערבייה בישראל, זיאד חלבי, טען כי ביום רביעי אירעה עוד תקיפה ישראלית שכוונה נגד משלוח נשק עבור חיזבאללה. לטענת הכתב, בתקיפה נהרג אדם אחד.

 

אחרי הפרסומים ברשתות הערביות, גורמים שהוגדרו "יודעי דבר" אישרו לאתר החדשות הלבנוני א-נשרה כי ישראל תקפה מוצבים סוריים ליד הכפר קארה בהרי אל-קלמון ששוכן מול העיירה ערסאל בצד הלבנוני. דיווחי האתר נוטים לרוב לתמיכה בצד של משטר אסד וחיזבאללה.

הדיווחים על התקיפה הישראלית באים במקביל להתפתחות שעשויה להיות משמעותית בלחימה המתמשכת בסוריה. לפי מרכז המעקב הסורי אחר זכויות האדם, המורדים -  שכוללים פלגים איסלאמיסטיים ואת שלוחת אל-קאעידה בסוריה (ג'בהת א-נוסרה) - הצליחו להשתלט על חלקים נרחבים מהעיר ג'יסר א-שוגור במחוז אידליב בצפון מערב המדינה. לפחות 60 מאנשי כוחות המשטר נהרגו, לפי הדיווחים.

 

העיר שעלה השתלטו המורדים היא למעשה המעוז האחרון של אסד במחוז, אחרי שאידליב עצמה נכבשה לאחרונה. חשיבותה של ג'יסר א-שוגור בעצם קרבתה לעיר החוף האסטרטגית של אסד לטקייה, ומיקומה על הנתיב שמחבר בין לטקייה לבין חאלב, הגדולה שבערי סוריה.

 

קרבות עזים על הדרך ללבנון

בעבר תקפה ישראל באזור אל קלאמון, על פי הדיווחים, משלוחי נשק חדיש שהועברו מאיראן או מסוריה לחיזבאללה בבקעת הלבנון. מדובר באזור צבאי סורי שבו יש מחסנים ומחנות. האזור הזה נמצא בעיצומם של קרבות עזים בין אנשי דאעש וג'בהת א-נוסרה, שפועלים באופן חריג במאוחד נגד הצבא הסורי וחיזבאללה, בעיקר על נתיב האספקה מלבנון.

 

לפני כשבועיים פורסמו דיווחים על תקיפה לכאורה באזור אחר. אז ציטטו בכלי תקשורת ערביים את סוכנות הידיעות הגרמנית, שלפיה חיל האוויר הישראלי הפציץ עמדות של הצבא הסורי ליד העיר חומס. לא היה אישור נוסף לאותו דיווח, אולם הפעם נראה שלדיווחים יש הד רב הרבה יותר.

 

שורת תקיפות על שיירות ומחסני נשק אסטרטגי

הפעם האחרונה שבה דווח באופן משמעותי על תקיפה ישראלית בסוריה הייתה בחודש ינואר, אז נורו שני טילים מכלי טיס לעבר סיור מפקדים בגבול ליד הכפר מזרעת אמל שבדרום סוריה, בסמוך לגבול עם ישראל. בהודעה שפרסם ארגון חיזבאללה נמסר על שישה הרוגים מאנשיו בתקיפה’ בהם הגנרל מוחמד עלי אללה דאדי וג'יהאד מורנייה. בישראל לא התייחסו רשמית לדיווחים, אך שר הביטחון דיבר כמה פעמים על תכנון איראני בשיתוף חיזבאללה לפתוח חזית ברמת הגולן.

 

לפני כן, בתחילת דצמבר האחרון דווח על תקיפה של מטוסי קרב ישראליים לעבר שלושה יעדים באזור פרברי דמשק, בהם ככל הנראה שני שדות תעופה צבאיים בקרבת הגבול בין סוריה ללבנון.

 

בפברואר אשתקד יוחסה לישראל תקיפה באזור א-נבי שית, בקרבת הגבול בין סוריה ללבנון. על פי דיווח ברדיו "קול לבנון", היעד לתקיפה היה שיירות של חיזבאללה, שהעבירו אמצעי לחימה רקטיים מתקדמים מאוד מסוריה למצבורי הארגון בצפון בקעת הלבנון. בנובמבר 2013 יוחס לישראל שיגור טיל מכיוון הים התיכון לעבר בסיס טילים של מערך ההגנה האווירית בלטקיה שבסוריה.

 

לפני כשנתיים התרחשו כמה תקיפות של אמצעי לחימה מתוחכמים בסוריה, שיוחסו גם הן לישראל. מקורות אמריקניים אישרו בחלק מהמקרים שישראל היא זו שתקפה, וגם בכירי מערכת הביטחון חזרו ואמרו כי "ישראל לא תרשה לנשק מפר איזון" לזלוג לחיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפה קודמת שיוחסה לישראל
מומלצים