שתף קטע נבחר

מיליונים לעוד שרים: הממשלה הבאה צפויה להתנפח

רק בכנסת הקודמת עבר חוק שהגביל את מספר שרי הממשלה ל-18 ואת מספרי סגני השרים ל-4. כעת מתגבשת הסכמה לשנות את החוק ולעלות ל-22 שרים ו-6 סגנים. המשמעות: עוד ג'ובים בעלות מיליונים. השאלה הגדולה: האם כחלון יסכים למהלך?

בדרך לפתרון הפלונטר במו"מ הקואליציוני צפויה הממשלה המיועדת לאשר את הגדלת מספר חבריה בעלות של מיליוני שקלים לקופת הציבור.

 

בליכוד מתכוונים לפעול להגדלת מספר השרים ל-22 באמצעות תיקון לחוק הקיים היום, וכן להגדיל את מספר סגני השרים לשישה ואולי אף יותר, אם יהיה צורך. בקדנציה הקודמת ובתמיכת הממשלה שבראשה עמד נתניהו, עבר תיקון לחוק יסוד: הממשלה, שיזמו סיעות יש עתיד וישראל ביתנו, אשר הגביל את מספר השרים וסגני השרים בממשלה. התיקון קבע כי בממשלה יהיו לא יותר מ-18 שרים וארבעה סגני שרים. מטרת החוק הייתה להפסיק את המוסד הבזבזני "שר בלי תיק" ולחסוך מיליוני שקלים לקופת המדינה. אלא שמאז שהתקבל התיקון ואף שהוא אמור להיות מיושם כעת, הוא ככל הנראה ישתנה.

 

העדר פריצת הדרך במו"מ עד כה, המחלוקות שטרם נפתרו עם הבית היהודי ועם ש"ס וגם הלחץ הגובר בליכוד מצד שרים וחברי כנסת מכהנים - שטוענים כי 30 המנדטים של המפלגה הם אמירה ברורה של הבוחרים וחייבים להשאיר כמה שיותר תיקים בידיה - יובילו את נתניהו ככל הנראה להגדיל את הממשלה. חברי כנסת ושרים בליכוד דוחפים את נתניהו למהלך זה ומסבירים כי רק כך יוכל נתניהו לשמור על יציבות ושקט תעשייתי, בראש ובראשונה בתוך מפלגתו שלו. 

נתניהו יוזם, ליברמן מתנגד. מה יעשה כחלון? (צילום: ירון ברנר, איל סומן) (צילום: ירון ברנר, איל סומן)
נתניהו יוזם, ליברמן מתנגד. מה יעשה כחלון?(צילום: ירון ברנר, איל סומן)

איך מתייחסים לנושא במפלגות הקואליציה העתידית? אנשי ש"ס כבר הודיעו שהם מתנגדים לכך אולם לא יציבו זאת כמכשול בדרך לכניסתם לממשלה. ישראל ביתנו מתנגדת באופן נחרץ למהלך. גורמים במפלגה הבהירו לא פעם כי המפלגה, שקידמה את החוק להגבלת מספר השרים בכנסת הקודמת, לא תיתן להעביר שינויים בו בכנסת הנוכחית.

 

עם זאת, השאלה המרכזית היא כיצד ינהג משה כחלון. יו"ר כולנו שהבטיח בבחירות האחרונות "צדק חברתי" ייתקל בדילמה: האם להיענות לדרישת הליכוד ולהקצות לטובת המהלך הפוליטי מיליונים שיכולים להיות מופנים לתחומים חברתיים, או לסרב ולהתנגד למהלך, ובכך לקדם אולי משבר פוליטי. לפי שעה - כחלון אינו מגיב לשאלות בעניין.

 

בתוך כך, אמש דווח כי יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט דורש את תיק החינוך. במערכת הפוליטית מעריכים כי לאחר שבקשתו המקורית לקבל את תיקי החוץ או הביטחון נדחתה על ידי נתניהו, לדרישה זו נתניהו כבר לא יוכל לסרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
כחלון. המהלך תלוי בו
צילום: ירון ברנר
מומלצים