שתף קטע נבחר

גבול סוריה: 4 מחבלים חוסלו כשניסו להניח מטען

אתמול סמוך לשעה 21:30 זיהו חיילים בתצפית של צה"ל ארבע דמויות מתקרבות לגדר הגבול עם ישראל, באזור מג'דל שמס. כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר המחבלים ופגע בהם כשהם בשטח ישראל, אבל מזרחית לגדר. ההערכות: חיזבאללה עומד מאחורי הניסיון

תקרית בגבול עם סוריה: לפחות ארבעה מחבלים נהרגו אתמול (יום ב') כשניסו להניח מטען בצפון רמת הגולן, באזור מג'דל שמס בשטח ישראל, מזרחית לגדר. האירוע קרה באזור שהשליטה בו מעורבבת בין הצבא הסורי למורדים. אין נפגעים לכוחותינו.

 

אתמול סמוך לשעה 21:30 זיהו חיילים בתצפית של צה"ל ארבע דמויות מתקרבות לגדר הגבול עם ישראל. כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר המחבלים. האירוע התרחש צמוד למוצב הנטוש הישן סחייטא. התצפיתניות של גדוד האיסוף 'עיט' מעוצבת הבשן זיהו את המחבלים עם התקרבותם מכיוון סוריה. הן הקפיצו כוחות וכיוונו את כוח היירוט שפגע במחבלים. סגירת המעגל בין גורמי האש לאיסוף הקרבי הביאו לתקיפה מדויקת ולחיסול תוך דקות מרגע ההפללה הוודאית.

 

כוחות צה"ל באזור התקרית (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
כוחות צה"ל באזור התקרית(צילום: אביהו שפירא )

בעקבות התקיפות בסוריה שיוחסו לישראל בסוף השבוע העלה פיקוד הצפון את הכוננות בימים האחרונים מחשש לתגובה של חיזבאללה. כוננות גבוהה זו צפויה להימשך גם בימים הקרובים לאור סיכול הפיגוע הערב.

 

במועצה האזורית גולן קיבלו עדכון מהצבא מיד לאחר האירוע, אך לא היו כל הנחיות לגבי המשך שגרת החיים בגולן. תושבים באזור סיפרו כי לא ידעו דבר על האירוע עד לפרסומו בכלי התקשורת. אין הגבלות לפי שעה מהצבא לאזרחים. אזור התקרית הוא מרחב שבשגרה ואין בו תנועת אזרחים, והמטען כוון לפגוע בסיור של צה"ל. מדובר באזור עם טופוגרפיה הררית נמוכה הכולל מספר מוצבים בין בית החולים שדה של צה"ל (מוצב 105 על הגבול) עד לגבעת הצעקות שבמג'דל שמס.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל סיכל חוליית מחבלים בעת שפעלה להנחת מטען נגד כוחות צה"ל בגבול ישראל-סוריה. צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה או הפרה של ריבונות ישראל". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לתקרית ואמר: "כל ניסיון לפגוע בחיילינו או באזרחינו ייתקל בתגובה נחושה כמו בפעולת צה"ל הלילה שסיכלה ניסיון פיגוע. אני משבח את ערנות חיילי צה"ל שהביאה לפעולה מהירה ומדוייקת".

 

חיזבאללה אחראי

פרשנו הצבאי רון בן-ישי מוסיף כי זו לא הפעם הראשונה שחיזבאללה מנסה להניח מטענים מעבר לגדר המערכת, אבל בשטח ישראל. הכוונה היא להניח מטענים שרסיסיהם יפגעו בסיורים ישראליים על גדר המערכת, אך יופעלו מתוך שטח ישראל. מדוע? כדי שלא תהיה טביעת אצבעות סורית שתיתן עילה לישראל לפגוע בדמשק. בשעה שלאחר האירוע עדיין לא ברור אם חיזבאללה אחראי לפיגוע. אבל בהחלט סביר להניח שהוא עומד מאחוריו. בנוסף, האזור שבו הונחו המטענים הוא סמוך לעמדות הצבא הסורי ונמצא בשליטה של המשטר הסורי, בנגידו למרכז ודרום רמת הגולן שנמצאים בשליטת המורדים.

 

פיגוע זהה כמעט לחלוטין היה במרס 2014 כשמטען שהונח מעבר לגדר המערכת, אבל בשטח ישראל, פגע בקצין ולוחמים מחטיבת הצנחנים. גם אז, כמו עכשיו, זה כמו בפיגועי מטען רבים אחרים בגבול לבנון - מנצלים אנשי חיזבאללה את העובדה שישראל הקימה את גדר המערכת מעט מערבה, כמה עשרות מטרים, מקו הפסקת האש, כדי שהמערכת תהיה בתווי טופוגרפי טוב יותר שמאפשר לה לחסום חדירות וירי.

 

כאמור, חיזבאללה מנצל זאת, אם באמצעות לוחמיו ואם באמצעות מקומיים שפועלים בשמו, כדי לפגוע בצה"ל והסיבה ברורה: על פי פרסומים זרים, ישראל תקפה משלוח נשק לחיזבאללה בליל שישי-שבת וחיזבאללה בהתאם למדיניות "אפס סובלנות" החדשה שלו, מגיב מיד ובצורה רצחנית. העובדה שבתקיפות המיוחסות לחיל האוויר הישראלי נהרגו אנשי חיזבאללה וחיילים סורים, כנראה הפכה את התגובה של ארגון הטרור הלבנוני לדחופה יותר. ומפני שהתקיפות המיוחסות לישראל היו בשטח סוריה, גם התגובה הייתה בשטח סוריה - הכול לפי כללי המשחק החדשים שנסראללה הכריז עליהם כבר בינואר השנה.

 

כך שאין מקום להתפלא, אולם יש מקום להעריך את הערנות ואת המיומנות של גדוד האיסוף הקרבי שאיתר את החוליה בדרכה להנחת המטענים, והספיק להזעיק מטוס ישראלי כדי לפגוע בחוליה. צריך להדגיש: לא בטוח לגמרי שלוחמי חיזבאללה היו אלה שהניחו את המטען ונפגעו. אולם, ברור לגמרי שהאנשים שהניחו את המטען היו אנשים שפעלו בשליחות הארגון, כפי שהיה בעבר. למשל: פלסטינים מארגונו של אחמד ג'בריל, שנאמן למשטר הסורי.

 

סיכול הנחת המטען אומרת שהחשבון הדמים שחיזבאללה ביקש לסגור, נשאר פתוח. כלומר, אפשר בהחלט לצפות בעתיד לניסיונות נוספים. צה"ל בינתיים לא נוקט בצעדי כוננות מיוחדים, אולם אין ספק שהערנות המודיעינית ברמת הגולן ובצפון בכלל, נמצאת בצפייה. נסראללה ואנשיו ינסו למצוא נקודת תורפה אחרת כדי לפגע. הם לא יוותרו.

 

שורה של תקריות

במרס 2014 ליד נחל סער, עלה ג'יפ סיור של צה"ל על מטען. ארבעה חיילים נפצעו. מצב אחד הפצועים קשה והאחרים נפצעו באורח קל ובינוני. בתגובה ירה צה"ל אש ארטילרית וטילי "תמוז" לעבר עמדות סוריות באזור הגבול. מצה"ל נמסר כי זוהו פגיעות במטרות.

 

באוקטובר 2014 אירעה תקרית אש חמורה נוספת בגבול הצפון. צה"ל ירה אז לעבר חוליית חשודים, שלפי הודעת צה"ל חצו את קו הגבול הבינלאומי ("הקו הכחול"). אחד מהם נפגע ככל הנראה מירי מנשק קל, ולפי דיווחים בלבנון היה זה חייל בצבא המדינה. החוליה נמלטה צפונה. יומיים לאחר מכן נפגעו שני חיילים קל בפיצוץ מטען חבלה. בתגובה ירה צה"ל עשרות פגזים

לדרום לבנון. האירוע קרה במרחב שבו התרחשה תקרית כמה ימים קודם מול חמושים שחצו את הגבול. כעבור שעתיים התפוצץ מטען חבלה נוסף באותו אזור.

  

בשבת דיווחה רשת אל-ג'זירה כי מטוסים ישראלים הפציצו יעדים של המשטר הסורי וחיזבאללה באזור אל-קלמון שבפרברי דמשק והסמוך לגבול שבין סוריה ללבנון. התקיפה דווחה גם ברשת אל-ערבייה, שטענה כי היעד היה מאגרי טילי סקאד סוריים. באל-ערבייה טענו כי גם ביום רביעי בוצעה תקיפה ישראלית באותו אזור. בצה"ל ובמערכת הביטחון סירבו להתייחס לתקיפות.

 

לפי הדיווח באל-ג'זירה, התקיפה בוצעה אמש ונועדה לפגוע בבסיסים של חטיבות 155 ו-65 המתמחות בנשק אסטרטגי וטילים ארוכי טווח. לפי גורמים שדיווחו לרשת הקטארית, כמה פיצוצים אירעו באזור העיר אלקוטייפה וכן בערים יברוד וקארה באזור אל-קלמון בעקבות התקיפות.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 26/04/2015 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
אזור התקרית בגבול סוריה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים