שתף קטע נבחר

למרות הסכם ממון: זוגות עדיין מגיעים למשפט

ההסכמים נועדו לתת שקט נפשי ולהסיר חששות לגורל הרכוש במקרה של פרידה. אבל המצב לא כל כך פשוט: מתי המסמך לא שומר עליכם?

שווּ בדמיונכם את הסיטואציה הבאה: עבדתם קשה ובזיעת אפכם הצלחתם לרכוש דירה. החיים נמשכו והגורל זימן לכם את אהבת חייכם. למרות היחסים הנהדרים, החלטתם להישאר עם הרגליים על הקרקע ולפני החתונה חתמתם על הסכם יחסי ממון. חלפו כמה שנים, האהבה נמוגה והיחסים התערערו עד שהגיעו מים עד נָפש והחלטתם להתגרש. אתם רגועים – חתמתם על הסכם. אך האם אתם באמת לגמרי מוגנים?

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ייחודו של הסכם יחסי ממון נעוץ בחוסנו וכוחו לגבור על ההסדר הנקוב בפרק השני בחוק יחסי ממון, שלפיו רכוש שנצבר במהלך חיי הנישואים הוא משותף ובר איזון. גם במקרה שלא התחתנתם, אם לא חתמתם על הסכם ממון, אתם עלולים למצוא את עצמכם נפרדים ממחצית מרכושכם הבלעדי לטובת בן או בת הזוג כאשר "בסך הכול" התגוררתם יחד, שכן זוגות שמתגוררים יחד מבלי שהתחתנו עשויים להיות מוכרים כ"ידועים בציבור" אפילו אם לא התכוונו לכך.

 

בעבר, בתי המשפט לא היו רשאים לאשר הסכם יחסי ממון בין בני זוג שאינם נשואים אולם הדבר השתנה לאור ע"א 6854/00, שעיגן את סמכותו של בית המשפט לאשר הסכמים בין ידועים בציבור ולתת להם תוקף של פסק דין.

אילוסטרציה ( צילום: shutterstock ) ( צילום: shutterstock )
אילוסטרציה( צילום: shutterstock )

אם כך, חתימתכם על הסכם יחסי ממון אמורה להעניק לכם שקט ורוגע מתוך ההנחה שההסכמות שעוגנו בהסכם, אושרו וקיבלו תוקף של פסק דין. יחד עם זאת, חשוב לזכור שלא מדובר בחסינות מוחלטת מפני תביעות עתידיות, שכן בית המשפט יבחן כל מקרה לגופו. אלה העילות הנפוצות לביטול ההסכם:

 

כשל פרוצדוראלי או אי הבנת ההסכם

חוק יחסי ממון קובע שההסכם חייב להיות מאושר על ידי בית משפט או בית דין, או בפני נוטריון בהנחה שהצדדים לא נישאו. במקרה שהצדדים לא פעלו לאישור כדין, ניתן לטעון לביטול ההסכם.

 

גילוי נאות

אי גילוי מכלול הנכסים יכול לשמש עילה לביטול ההסכם. לכן מומלץ לפרט את מכלול הנכסים או החובות בהסכם, על מנת לשלול מראש את האפשרות של אחד הצדדים לטעון שאילו היה יודע את העובדות, הנתונים והנכסים שהוסתרו, לא היה חותם על ההסכם.

 

בתמ"ש 6771-07 ביטל בית משפט לענייני משפחה בתל אביב הסכם גירושים שאושר כפסק דין במסגרת הליך גישור, לאחר שקבע כי הבעל הטעה את האישה, ניהל חיים כפולים מאחורי גבה וביצע כלפיה עבירת תרמית המצדיקה את ביטולו של ההסכם. בנוסף, בית המשפט חייב את הבעל לשלם לאישה 200 אלף שקל בתוספת 50 אלף שקל הוצאות משפט.

 

טעות, הטעיה, עושק ומרמה

בפסק דין שניתן בבית המשפט העליון בע"א 1581/92 קבעו השופטים כי "טעות או הטעיה שיש בהן כדי לגרום לביטולו של חוזה רגיל, יש בהן גם כדי להביא לביטול הסכם יחסי ממון בין בני-זוג, גם כאשר זה אושר על ידי בית המשפט המחוזי או על ידי בית הדין הדתי".

 

קביעתו של בית המשפט כאמור הביאה ליצירת איזון וצדק במקרים שבהם הוכח כי צד למערכת היחסים ניצל את כוחו נגד חולשותיו של הצד האחר והביא אותו לחתום על הסכם תוך פגיעה ברצונו החופשי או מבלי שיבין את משמעות חתימתו.

 

דוגמא נוספת לביטולו של הסכם שאושר לפי חוק יחסי ממון ניתן למצוא בתמ"ש 203797/95 ק.י נ' ק.א, שבמסגרתו עתר גבר בטענה שיש לבטל את החלקים הממוניים של ההסכם, לרבות מזונות האישה, משנתקיימו נסיבות של עושק, טעות, הטעייה, וכן מנימוקי צדק.

 

באותו מקרה, הגבר התחייב לוותר על מיליונים לטובת אשתו מתוך אמונה שהדבר יקרב אותה וישיבה לחיקו. השופטת טובה סיוון קיבלה את תביעתו וביטלה את פסק הדין מעיקרו. בית המשפט קבע שההסכם נוטה באופן חד צדדי לטובת האישה, כתוצאה מהשפעתה הרבה על הבעל, שחתם בנסיבות של עושק וכפייה נפשית. בית המשפט גם התחשב בעובדה שהבעל לא היה מיוצג, ולבסוף חייב את האישה להשיב את הכספים ששולמו לה על פי ההסכם.

 

בית המשפט לא יהסס לבטל הסכם ממון אם השתכנע שהוא נחתם בנסיבות מפוקפקות או תוך ניצול חולשתו של צד, או כאשר הצדק המוסר וההגינות זועקים לכך. יחד עם זאת, מאחר שההסכם כבר נבדק ואושר, בתי המשפט נוטים לא לפתוח מחדש עניינים שכבר נדונו. לפיכך, הסכמי ממון יבוטלו רק במקרים קיצוניים.

 

על מנת להקטין את הסיכוי לביטולו, כדאי לציין בתוכן ההסכם כי הוא נחתם מרצונכם החופשי, ללא השפעה בלתי הוגנת האחד כלפי משנהו, ולהצהיר שביצעתם את כל הבדיקות הנדרשות על ידכם לאימות הנתונים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: יוסף כהן
עו"ד אילן הראל
צילום: יוסף כהן
מומלצים