שתף קטע נבחר

כולנו גנבי ל"ג בעומר

"כולם עושים את זה", וגם "ההורים עשו זאת כשהיו ילדים". אז מה העניין?

מתי זה התחיל בדיוק שהתחלנו להתייחס לגניבת קרשים ועצים לל"ג בעומר בקלות ראש שכזו? שמותר לפרוץ לאתרי בנייה, לגנוב עצים ורהיטים ישנים כדי לקיים את מצוות החג? שמותר ללכת ברחבי כל עיר עם עגלות סופרמרקט גנובות, עמוסות בקרשים וברהיטים - קרוב לוודאי גנובים גם הם - ואיש אינו פוצה פה?

 

עוד בערוץ הדעות של ynet

ישראל דחקה אותם לפונדקאות בנפאל / עדי ניב-יגודה

שיח ימני קיצוני בבג"ץ / סאוסן זהר

 

המצב הגיע לידי כך שאם יש מי שמוחה על כך - משתיקים אותו מיד כמחריב שמחה, כמקלקל המסיבה והמצווה, כמתעסק בזוטות.

האם זה המסר שאנחנו רוצים להעביר לדור הצעיר? ארכיון  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
האם זה המסר שאנחנו רוצים להעביר לדור הצעיר? ארכיון (צילום: עידו ארז)
 

וכך רבים מאלה המוחים נגד התופעה מושתקים ונאלצים להביט על ילדים רבים החולפים לידם עם עגלות עמוסות, בדרכם לאותה חלקת אדמה שבה תתקיים המדורה הבאה. הילדים האלה הם קורבנות. קורבנות של חינוך לקוי שלנו המבוגרים הנוהגים בהם במוסר כפול, מוסר לא ברור, מבלבל.

 

הילדים מקבלים את המסר שאסור לגנוב, אבל לפעמים דווקא מותר, לפעמים זה אפילו קצת חינני. המבוגרים האלה הם אנחנו. הביטו במראה, אנחנו הם אלה שמייצרים דור מבולבל שלא יודע להבחין בין טוב לרע, בין מותר לאסור, בין ראוי ושאינו ראוי. ובעצם, רבים מההורים המתייחסים בחיוך סלחני להתנהגות זו של הילדים, הם עצמם תוצר של אותו חינוך ממש, הם הילדים של פעם שגנבו בעבר עגלות וקרשים ורהיטים, הם אלה שבעצמם היו קורבן של המסר המבלבל הזה, שאותו הם מעבירים בתומם לילדיהם.

 

רבים הם הילדים ואף ההורים שמצדיקים את המעשה, מיתממים וטוענים ששילמו על העגלה. עובדה, היה עליהם לשלשל 5 שקלים על מנת לשחררה. אתם רציניים? יש אחרים המצדיקים את המעשה בכך שאינו פוגע באיש משום שלקיחת עגלות מהעשירים, כבעלי המרכולים, אין בה משום פגיעה באיש. וחוץ מזה, הרי "כולם עושים את זה", ו"ככה זה ילדים". וגם "ההורים הרי עשו זאת כשהיו ילדים". אז מה העניין?

 

וכך, הילד הממוצע בגיל בית ספר יסודי יודע שעכשיו תורו. תורו להתגבש עם חבורת ילדים, לסחוב (לא חלילה לגנוב) עגלה. ככה, בקטנה. מעשה קונדס שובבי, נחמד כזה. שהופך את כולנו (אלה שגונבים ואלה שרואים ויודעים) לגנבים קטנים. סלחנים כלפי עצמנו. שמרשים לעצמם לגנוב פעם בשנה. לכבוד החג. בדרך לקיים את מצוות הדלקת מדורה.

 

לא חבל על כולנו?

 

הכותבת היא ד"ר לחינוך, מרצה בכירה באקדמית עמק יזרעאל

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
מדורת ל"ג בעומר
צילום: עידו ארז
אסנת דור
מומלצים