שתף קטע נבחר

איך ומה חשוב לדעת שבאים לרכוש מכונית

רכישת רכב היא לא דבר של מה בכך ולפני שנכנסים למהלך, כדאי קודם לבחון את צרכי השימוש. אנחנו נוטים קודם כל לבחון את מרכיב הק"מ אך ישנם עוד כמה דברים שכדאי לדעת. מדריך

רבים מחברי ומכרי שואלים אותי איזה רכב כדאי לי לקנות, כמה עולה רכב כזה? רכב מליסינג או רכב מהשכרה? רכב משומש או רכב חדש? רכב עתיר ק"מ או רכב עם מעט ק"מ? שאלות כאלה תמיד מביאות אותי להשיב לפונה- קודם,איזה שימוש אתה הולך לעשות ברכב, למה אתה צריך אותו למעשה? כדי שלא תישארו גם אתם מבולבלים כאשר אתם באים לרכוש רכב ריכזתי עבורכם את כל ההמלצות שכדאי לדעת לפני שמבצעים רכישה חשובה כמו רכישת רכב.

 

 

קודם כל, בדיקת צרכים, לאיזה צורך משמש אותי הרכב? האם לצרכי עבודה, האם לטיולים עם המשפחה? האם אני סבא בפנסיה שמסיע את נכדיו כל יום לבית הספר ובחזרה ובקושי יוצא מתחום הישוב שלי? או איש מכירות שמסתובב ברחבי הארץ לצרכי עבודתו? האם הרכב הוא רכב ראשון לילד/ה שרק עכשיו סיימו קורס נהיגה או שמדובר בזוג צעיר שבשנה הקרובה מתכנן להתרחב ויזדקק כבר למקום אחסון גדול יותר.

 

המרכיב של הק"מ השנתי הינו מרכיב חשוב מאוד בהחלטה והשפעתו על המחיר רבה. נניח אדם שמקום עבודתו נמצא ביישוב ולא מרוחק מביתו, ונוסע עד 2000-2500 ק"מ בחודש, יכול בהחלט לרכוש רכב עם ק"מ גבוה ולא להתמקד דווקא בדגמים הכי חסכוניים בדלק ובכך לחסוך הרבה כסף ברכישת הרכב. בעוד מספר שנים לכשירצה למכור את רכבו והיות ונוסע מעט בשנה, הנסועה השנתית שלו תקזז את הנסועה שהצטברה לפני והוא יוכל למכור את רכבו במחיר ריאלי למצבו. דוגמא אחרת לאדם שנוסע ק"מ רבים בחודש, יתמקד ברכב חסכוני בדלק אושלא גמע הרבה קילומטרים על מנת שיוכל להנות ממנו כמה שיותר לפני שיצטרך לדאוג להחלפתו.

 

לאחר שהבנתי מה הצורך אני מספרת להם שאצלנו בחברה מחזיקים רכבים מ-0 ק"מ ועד שלוש שנים מקסימום, ושוב אני נשאלת מה כדאי רכב מליסינג או רכב מהשכרה, וזה הזמן להסביר שעולם הדימויים שהיה נהוג בעבר לגבי רכבי השכרה השתנה מאוד, ברכב הליסינג ישנו על פי רוב משתמש אחד על פני תקופת החכירה (שנה-עד שלוש שנים, תלוי בעסקה) אך כמו בכל דבר בחיים תלוי מי הוא המשתמש, רכבי ההשכרה משמשים בעיקר לתיירים שבאים לחופשות בנות כמה ימים ועד חודש מקסימום, כך שרכבים אלו מטופלים בצורה אינטנסיבית יותר, בתום כל השכרה הם נבדקים, מטופלים ומתוקנים לפני שיוצאים להשכרה נוספת, בעוד שאת רכבי הליסינג פוגשים למעשה מינימום פעם ב- 3 חודשים. בשתי הדוגמאות הרכבים מתוחזקים ומטופלים כי בסופו של דבר, אנחנו רוצים למכור אותם , וכדי לעשות זאת במהירות וביעילות עלינו לשמור עליהם לאורך ההשכרה או הליסינג. כך שההמלצה שלי היא לבחון את הקניה על פי הצורך וההתאמה של הרכב ולא על פי האם הוא רכב שהיה בליסינג או בהשכרה.

 

איכות הרכב קובעת גם היא, האם זהו רכב בעל מוניטין טובים, שהרי כל יצרן ממליץ על הרכב שלו בפרסומות השונות, אבל מהי עקומת התקלות בכל רכב, כמה פעמים כל רכב כזה רואה מוסך, גם פה אפשר להשתמש בנסיון של החברה ,בנתונים ובסטטיסטיקה, חברה שקונה כמה מאות רכבים מכל סוג בשנה יכולה להמליץ ולומר איזה רכב היה תקול הרבה יותר, איזה יבואן נותן שירות טוב, והיכן החלפים יקרים או נמכרים במחיר סביר.

רכב משומש או חדש - מה עדיף?

המלצה נוספת וחשובה לא פחות היא לבדוק את רמת הסחירות של הרכב, לפני שרוכשים רכב, צריך לבדוק איך הוא נמכר, היום אתה בצד הקונה, בעוד תקופת מה תרצה למכור את הרכב ולכן כדאי מאוד לבדוק מה מצב השוק שלו, האם יש לו דרישה, האם הוא נמכר מהר, אף אחד לא רוצה לקנות רכב מיוחד מאוד שיהיה קשה מאוד למכור אותו, לחברה בה אני עובדת שקונה את הרכבים במסות גדולות יש גם הנסיון וגם הסטטיסטיקה המתאימה לסחירות של הרכב.

 

יש המקשים עלי ושואלים האם כדאי לקנות רכב חדש או משומש, ואני מספרת על היתרונות שיש ברכב חדש, למרות שאני נוטה לרכב משומש שהיא קניה כלכלית יותר. אדם יכול לקנות רכב משומש מהשנתונים האחרונים, עם קילומטרז' נמוך, להנות ממנו באותה מידה כמו רכב חדש רק לשלם הרבה פחות עבורו היותורכב חדש מאבד את רוב ערכו בשנה הראשונה לחייו.. מנגד אפשר היום למצוא בחברות הליסינג וההשכרה רכבי 0 ק"מ מיד ראשונה במחירים נמוכים מאוד שכבר מצמצמים את הפער של הלקוח לרכישת חדש. בשתי הדוגמאות הלקוח יהיה מרוצה אבל הבחירה במקרה הזה נעוצה בעצם ברכיב האחרון והוא התקציב.

 

אך לפני התקציב , רבים שואלים אותי אז בכל זאת למה לקנות אצלכם ולא מאדם פרטי או מסוחר? ואני עונה, אלף כי אני נחמדה... בית כי נראה לי מאוד מסוכן לשלם סכומים גבוהים לאדם פרטי או סוחר שרגע לאחר ששילמת אין עם מי לדבר, וגימל בגלל האחריות. בבאדג'ט תקבל אחריות הטובה והמקיפה ביותר אחריות עד 24 חודשים או 20,000 ק"מ – המוקדם מביניהם והכל ל- 12 מכלולים עיקריים. האחריות ניתנת לכל הדגמים ובכל מצב ובלבד שהרכב מוגדר ברישיון "פרטי" ומד האוץ שלו הוא עד 130,000 ק"מ. האחריות כולל רכב חלופי חינם לאחר 72 שעות ונציג אישי. אצל אדם פרטי תתקשו לקבל בדיקת קניה, והיסטוריה של הרכב בעוד שבבאדג'ט תוכלו לקבל את שניהם ואז תוכלו לקנות רכב בראש שקט.

 

והגענו למרכיב החשוב ביותר, והוא התקציב, לפני שמחליטים לקנות רכב צריכים לדעת במדוייק מהו התקציב שהקצינו לרכישה חשובה זו. גם בנושא זה ניתן למצוא פתרונות משלימים כמו מימון , כמו מבצעי תשלומים וריבית נמוכה, אבל גם אז לפי התקציב ניתן לדעת אם נוכל לרכוש רכב חדש או רכב משומש, לבחון את כל ההמלצות שהצגתי ועל פיהן לקנות את הרכב הטוב ביותר עבורינו, כי אחרי הכל רכב לא קונים כל יום, וחשוב שיהיה מותאם לצרכים שלנו.

 

הכותבת היא סמנכ"ל השיווק של באדג'ט. ישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים