שתף קטע נבחר

פלורידה: חסיד נדרש לגלח זקן ולהסיר כיפה

בנימין ניומרק, חסיד תושב פלורידה, מגולל בתביעתו השפלות, דרישות לגילוח זקנו ולהסרת הכיפה - ושלילת זכויותיו לחופש בחגים ובמועדים יהודיים. לטענתו, הוא הועבר מתפקידו כחבר בצוות השריף המקומי, לתפקיד נחות דרגה. תלונתו בפני נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה נמצאה מוצדקת

"משטרת פלורידה, הכריחה אותי לגלח את זקני וללכת ללא כיפה". כך טוען בנימין ניומרק, חסיד אמריקאי, שמאשים את משרד השריף המקומי שבו הוא מועסק, בהשפלה בעלת ניחוח אנטישמי - ואפליה מטעמי דת.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לפני כמה ימים הגיש ניומרק תביעה לבית המשפט המקומי של מחוז מאיירס, פלורידה - נגד משרד התובע המחוזי, לאחר שתלונתו בפני נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה (EEOC) נמצאה מוצדקת. בתביעה נטען, בין היתר, כי ניומרק הועבר מעבודתו כחבר בצוות השריף המקומי, לתפקיד של טכנאי, וכי הוטרד במסגרת עבודתו, על רקע אמונתו הדתית.

 

כל מה שחדש ומעניין בעולם היהודי - בערוץ היהדות :

 

המנהלת המשפטית של "האגודה לזכויות האזרח בפלורידה", ננסי אבודו, אשר מגבה את ניומרק, מציינת כי "הדרך שבה טופל על ידי משרד השריף המקומי של מחוז קולייר, לחלוטין איננה מקובלת". אבודו מוסיפה לרשת "אן-בי-סי 2" כי "לכולנו יש את הזכויות לאמונה דתית משלנו. היכולת לשרת את הציבור בכבוד, לא צריכה להיות תלויה באמונה כזאת או אחרת".

 

כתב התביעה מגולל שורת מקרים, המתפרסת על פני שש שנים - החל משנת 2009. בהתאם לדיווחי כלי התקשורת המקומיים, ניומרק החסיד ביקש אישור שלא לגלח את זקנו, ולחבוש לראשו כיפה. כמו כן, ביקש חופשות במועדים יהודים, כיום כיפור ופסח. בקשות אלו, שהוגדרו כ"התאמות דתיות", נדחו.

 

לדבריו, עם הצגת הבקשות החל משרד השריף המקומי לנהל נגדו מסע הטרדות מתמשך. בכתב התביעה מצוין כי הוא זכה בשלל אמירות פוגעניות וכינויים, בין היתר נשאל "מה שטחה של ירושלים?" בתקרית אחרת כונה על ידי הצוות "יהודי קטן, שעיר ומוזר", וצלב קרס צויר מחוץ לתאו. ניומרק אף טוען כי במסגרת מסכת ההתנכלויות שעבר, הועבר מתפקידו כחבר משרד השריף, לתפקיד נחות דרגה של טכנאי כליאה.

 

הנציבות קבעה: ניימרק צדק

בשנת 2012, הצטרף ניומרק לחסידות, והגיש תלונה לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה (EEOC), הנוגעות לזכותו

לחבוש כיפה ולגדל זקן. הוא ציין כי במידה ולא יזכה לגיבוי, ייאלץ להסיר את הכיפה ולגלח את זקנו. במקביל באותה השנה, התפנתה במשרד השריף משרה לקצין תאי מעצר בבית המשפט, אליה הגיש ניומרק מועמדות. אך מאחר ולא עמד בתקנות הכיפה והזקן, הוא נדחה, ובמקומו התמנה אדם עם פחות ניסיון ביחס אליו.

 

לפני כשנה הודיעה הנציבות, כי מבדיקה שערכה נמצאו טענותיו של נייומרק מוצדקות, וכי הוא הופלה במסגרת עבודתו במשרד השריף עקב אמונותיו הדתיות. לאחר שמשרד המשפטים המקומי סירב להכריע בעניין, ממתינים במשרד התובע ובאגודה לזכויות האזרח המייצגת את ניומרק, לפסיקת בית המשפט בעניינו.

 

בינתיים, במשרד השריף של מחוז קולייר לא ממהרים להגיב לתביעה. בהצהרה תמציתית שמסר המשרד לכלי התקשורת, נכתב כי "אין זה מתאים להגיב על מה שעוד תלוי ועומד בהתדיינות משפטית". "התוצאה", הוסיפה דוברת משרד השריף, "תוכרע בבית המשפט".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר אלטמן
אמירות פוגעניות וכינויים (אילוסטריציה)
צילום: יאיר אלטמן
מומלצים