שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: לאסור שימוש בכלבים בציד חיות בר

עמותת "תנו לחיות לחיות" עתרה לבג"ץ בדרישה לאסור על רשות הטבע והגנים להעניק היתרים לשימוש בכלבים לציד של חיות בר בישראל. כיום רשות הטבע והגנים מעניקה היתרים לשימוש בכלבים לאיתור החיות, אך בעמותה ובאנונימוס טוענים כי בעקבות מידע שהגיע אליהם, הכלבים תוקפים את החיות ואף נפצעים. ברשות מסרו בתגובה כי יתייחסו לעתירה בביהמ"ש

עמותת "תנו לחיות לחיות" עתרה בשבוע שעבר לבג"ץ בבקשה להורות לרשות הטבע והגנים לאסור את השימוש בכלבים לציד של חיות בר.

 

לטענת העמותה, מדובר ב"תופעה אלימה ואכזרית – שיסוי של הכלבים בחיות הבר בחסות היתרים מרשות הטבע והגנים".

 

דרך ארץ: קבוצת הפייסבוק שצופה על שועלים וקיפודים

ל"ג בעומר: אזרחים נגד השלכת חיות למדורות

צפו: דג חרב ענק מתעופף באוויר מול נהריה

 

על פי העתירה, נטען בעמותה כי "רשות הטבע והגנים נותנת היתרים לשימוש בכלבים בציד, לצורך איתור חיות הבר', כלשון ההיתרים. השימוש בכלבים נעשה באמצעות השחרור שלהם באזורי המחיה של חיות הבר, והתוצאה היא שבמקרים רבים הכלבים לא "מסתפקים" באיתור של חיות הבר, אלא גם רודפים אחריהן ותוקפים אותן (ומותקפים על ידן, מתוך הגנה עצמית)". 

 

 

בעמותה מציינים כי "חוק צער בעלי חיים אוסר באופן מפורש על מעשים אלו, שמהווים הלכה למעשה שיסוי של בעלי חיים אלו באלו".

 

בעתירה, דורשת תנו לחיות לחיות שרשות הטבע והגנים תחדל מלתת היתרים אלו לשימוש בכלבים בציד, ושהתקנה על פיה ניתנים ההיתרים תשונה באופן שיבהיר שהדבר אסור.

 

בעמותה ציינו כי זו הפעם השנייה בה הם עותרים נגד רשות הטבע והגנים בנושא. "גוף שאמור להגן על בעלי החיים אבל בפועל במקרים רבים מגן דווקא על הפגיעה בהם ומאפשר אותה. הפרקטיקה של שימוש בכלבים בציד היא אכזרית, אלימה ובלתי חוקית, כפי שהבהירו גם המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות. העדויות והמראות שהגיעו אלינו בהקשר זה הם מזעזעים ואלימים מאוד, וקשה להאמין שרשות הטבע והגנים ממשיכה לתת היתרים לכך ולהגן על פרקטיקה שהיא כל כך אכזרית".

 

מי יפקח על הציידים בשטח?

לידי צוות החקירות של עמותת "אנונימוס לזכויות בעלי-חיים" הגיע סרטון של ציד לא חוקי של גור חזיר בר באמצעות כלבים. לטענת העמותה, מדובר בסרטון שצולם בישראל על ידי ציידים בעלי רשיונות ציד מטעם הרשות, כשהם מאמנים כלבים ומשסים אותם בגור של חזיר בר שנפצע כתוצאה מהתקיפות.

 

"על הנייר השימוש מותר רק לצורך איתור חיות הבר ולא לתקיפתן. בעקבות פנייה של תנו לחיות לחיות, בוטל בספטמבר האחרון היתר ציד כללי שהתיר להשתמש בכלבים, אך מסתבר שבשטח השימוש האכזרי בכלבים נמשך באין מפריע. ממידע שהגיע אלינו עולה שלא מדובר במקרה חריג" אומרים ב-"אנונימוס" ל-ynet.

 

"תפקידה של רשות הטבע והגנים הוא להגן על חיות הבר ולאפשר להן סביבת חיים בטוחה, ולא לתת הכשר לציד אכזרי. אין 'מקרים מיוחדים' שמצדיקים היתרים לשיסוי כלבים בחיות בר, דבר שעומד בניגוד חריף לחוק צער בעלי-חיים. כמו שרואים בסרטון, רשות הטבע והגנים אינה יכולה להבטיח שמשניתן ההיתר לשימוש בכלבים, הציידים בפועל לא ישסו את הכלבים בחיות הבר". 

 

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "העתירה רק הגיעה אלינו ואנחנו לומדים אותה. נתייחס לדברים בבית המשפט". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו ריינשטיין
חזיר בר
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים