שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נסגר תיק החקירה נגד השוטר שירה למוות בתושב כפר כנא: "פעל מהגנה עצמית"
  המחלקה לחקירות שוטרים סגרה את תיק החקירה נגד שוטר יס"מ שירה למוות בחיר חמדאן אשתקד. בחקירה התברר כי השוטר היורה הוא הנהג ולא זה שתועד מול חמדאן שאחז סכין וקרא "אללה אכבר". בני המשפחה: "יש תיעוד, הוא ירה והרג אותו"

  המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה בצהריים (יום ג') על דעת פרקליט המדינה כי החליטה לסגור את תיק החקירה בעניין שוטר יס"מ שירה למוות בחיר חמדאן (22) בנובמבר אשתקד. סיבת סגירת התיק היא חוסר אשמה. הודעה נמסרה למשפחה. בחקירה עלה כי השוטר שירה נהג בניידת ולא השוטר שתועד אוחז באקדח מול חמדאן. חמדאן עצמו רץ קודם לכן לעבר הניידת ובידו סכין מטבח גדולה, שאורכה 29 ס"מ בעודו קורא קריאות "אללה אכבר".

   

  בני המשפחה התקשו לקבל את ההסברים של מח"ש. ראוף חמדאן, אביו של ההרוג, אמר: "זאת לא פעם ראשונה שסוגרים תיק מסוג זה אבל במקרה שלנו רואים תיעוד שמאמת את מעשה השוטר, הוא ירה בבני והרג אותו. לצערי החוקרים לא התייחסו לעניין. כאילו לא קרה כלום". עוד הדגיש: "טענו שבני השאהיד סיכן את חיי השוטרים. זה שקר. לא נשקפה סכנה, הם רצחו אותו בדם קר. אם הוא היה יהודי הם לא היו יורים בו".

   

   במסגרת חקירת התיק נערכו פעולות חקירה רבות שכללו ניתוח סרטוני מצלמות אבטחה, איתור ממצאים וראיות בזירת האירוע, ביצוע שחזורים, קבלת חוות דעת מומחים וגביית עדויות ממעורבים ועדי ראייה, בהם תושבי הכפר ובני משפחת המנוח.

  תיעוד הירי הקטלני בכפר כנא

  תיעוד הירי הקטלני בכפר כנא

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חמדאן נורה למוות בהפגנה בכפר כנא ב-8 בנובמבר 2014. סרטון ממצלמת אבטחה שתיעד את הירי בעת שניסה, לדברי המשטרה, לדקור את אחד השוטרים, הציג תמונה בעייתית: בתיעוד רואים את חמדאן מתקרב לניידת המשטרה שבתוכה היו ארבעה שוטרים. לאחר שהיכה באחת השמשות של הניידת עם סכין שהייתה בידו, ירדו כמה מהשוטרים ממנה והוא זז אחורה.

   

  אחד השוטרים ירה כמה יריות ופצע אותו. חבריו עזרו לו לגרור את חמדאן לניידת ומשם הועבר לידי פרמדיקים של מד"א גלבוע. הפרמדיקים פינו אותו לבית החולים העמק בעפולה, שם מת מפצעיו. במשטרה מסרו בתגובה: "ההרוג ניסה לדקור שוטרים בעת מעצר של אחד התושבים. לכן ירו בו. אנו ממשיכים בחקירת האירוע". ממח"ש נמסר כי הנושא נמצא בבדיקה.

   

  הירי לעבר חמדאן עורר מהומות בכפר ובהמשך גם במקומות אחרים בארץ.

   

  חקירת מח"ש: "התנהגותו הסלימה לאחר ירי אזהרה"

  בחקירת מח"ש עלה כי צוות שוטרי יס"מ הגיע לכפר כנא על מנת לעצור חשוד ביידוי רימון. במהלך המעצר החל צעיר אחר - ככל הנראה המנוח - להתעמת עם השוטרים מחוץ לביתו של החשוד, סירב להוראתם לעזוב את המקום ואף התקרב אליהם במטרה לתקוף אותם. משום כך, הדף אותו אחד השוטרים ומשהדבר לא עזר, רוסס הצעיר על-ידי שוטר אחר בגז פלפל.

   

  חיר חמדאן. נהרג מהירי ()
  חיר חמדאן. נהרג מהירי

  "הוא ירה בבני והרג אותו". ראוף חמדאן ()
  "הוא ירה בבני והרג אותו". ראוף חמדאן

   (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  (צילום: חסן שעלאן)

   (Alarab.net) (Alarab.net)
  (Alarab.net)

  הפגנות ומהומות בעקבות מותו של חמדאן בכפר כנא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  הפגנות ומהומות בעקבות מותו של חמדאן בכפר כנא(צילום: חסן שעלאן)
   

  עוד עולה מממצאי החקירה, כי לאחר מעצרו של החשוד עזבו השוטרים את המקום כשהחשוד העצור בתוך הניידת, בדרכה לביתו של חשוד נוסף ביידוי רימון. הניידת טעתה בדרכה והגיעה שוב לקרבת בית החשוד העצור. בשלב הזה רץ חמדאן לעבר הניידת ובידו סכין מטבח גדולה, שאורכה 29 ס"מ בעודו קורא קריאות "אללה אכבר". הוא היכה בסכינו כמה פעמים על חלונות הניידת וניסה לפתוח את דלתותיה. בעקבות כך פתח אחד השוטרים את דלת הניידת וירה באוויר על מנת להרתיע אותו. חמדאן, כך לפי הודעת מח"ש, לא נרתע והתנהגותו אף הסלימה. הוא שב והיכה בסכינו בחלון הדלת שממנה נורו היריות באוויר.

   

  בשלב זה יצא שוטר מהניידת לעבר חמדאן. השוטר יצא עם אקדח שלוף, וחמדאן צעד כמה צעדים לאחור בעודו אוחז בסכין הגדולה בידו, כשהוא מסרב להיענות לקריאותיהם החוזרות של השוטרים להירגע ולהרפות מהסכין. בד בבד, הוציא השוטר הנהג את גופו אל מחוץ לניידת וכיוון את אקדחו למנוח. לטענת השוטר הנהג, הוא סבר שחברו המצוי מחוץ לניידת עלול להיפגע מהמנוח החמוש בסכין, "סברה שהייתה מבוססת על כך שהמנוח התנהג באירוע כאחוז אמוק", כך נכתב בהודעת מח"ש.

   

  השוטר שירה - אינו השוטר שנצפה בסרטון

  השוטר היורה ציין שחמדאן היה קרוב מאוד לשוטר החשוף כשהסכין הארוכה עודנה בידו של המנוח, ולכן הוא ירה במנוח ירייה אחת, שבעקבותיה התמוטט חמדאן ובהמשך מת מפצעיו.

  בחקירה התברר כי השוטר שירה בחמדאן אינו השוטר שנראה בסרטון עומד מול המנוח מחוץ לניידת, אלא השוטר שנהג בניידת. השוטר הנהג סבר שיש סיכון לחיי חברו המצוי מחוץ לניידת, אף שחמדאן החל לפסוע אחור. חמדאן נפגע במותנו השמאלית. האירוע כולו נמשך כ-13 שניות בלבד. בנסיבות אלה, מציינים במח"ש, "גם טעות בשיקול הדעת אינה מבססת חשד לעבירה פלילית".

   

  מעדויות הנוכחים בניידת, בהם גם קרוב משפחתו של המנוח, וניתוח גלי הקשר של המשטרה ושל מגן דוד אדום, עולה כי לא נפל כל פגם בפעולת פינוי המנוח מהזירה והעברתו לטיפול רפואי באמבולנס של מד"א ומשם לבית החולים, וכי אלה נעשו במהירות האפשרית.

   

  "מדובר באירוע שארך שניות ספורות בלבד ושבמהלכו תקף המנוח את הניידת כאחוז אמוק. ירי באוויר לא הרתיע את התוקף. בנסיבות אלה טענת השוטר היורה כי ירה במנוח כדי לנטרל אפשרות של פגיעה אפשרית בחברו שעמד במרחק קצר מאד מהתוקף, היא סבירה, ולמצער לא ניתן יהיה לסתור אותה ברמת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי.

   

   

  הלוויתו של חיר חמדאן, נובמבר 2014 (צילום: alarab.net) (צילום: alarab.net)
  הלוויתו של חיר חמדאן, נובמבר 2014(צילום: alarab.net)

  "ניתוח הראיות מעלה כי הירי מקים את סייג ההגנה העצמית, ומלמד כי בנסיבותיו המיוחדות של האירוע, לא דבק חשד סביר לאשם פלילי בשוטר היורה, שפעל בדוחק השעה, בסיטואציה מורכבת, וקיבל החלטה מהירה באירוע מתגלגל שנכרך בסכנת חיים, אשר נמשך כולו שניות ספורות. לפיכך, כאמור, הוחלט לגנוז את תיק החקירה".

   

  בני המשפחה: "שקר, רצחו אותו בדם קר"

  ראוף חמדאן, אביו של חיר חמדאן, תקף את החלטת מח"ש. "הרבה מהדברים ששמעתי מהשוטרים אינם נכונים. כל הזמן טענו שבני השהיד סיכן את חיי השוטרים. זה שקר. לא הייתה נשקפת סכנה. הם רצחו אותו בדם קר. אם הוא היה יהודי, הם לא היו יורים בו". לדבריו, בימים האחרונים בהפגנות של האתיופים "ראינו איך תקפו שוטרים, סיכנו את חייהם. אם היה מדובר בערבים היו יורים לעברם".

   

  הוא קבע כי חמשת השוטרים שנכחו באירוע הירי המשיכו בעבודתם כרגיל, "אולי עכשיו הם נחשבים גיבורים כי הם אחראים להרג אדם חף מפשע? אנו לא נוותר. נמשיך בעוד צעדים עד שיענישו את הרוצח והשותפים שלו".

   

  עורך הדין עומר כמאיסה שמייצג את המשפחה, הוסיף כי בני המשפחה מתקשים לעכל את ההחלטה על סיגרת התיק. "אפשר להבין שבמח"ש לא התייחסו למעשה השוטרים כמעשה פלילי. אפילו קראו לתיק 'תיק הירי בכפר כנא', בלי להזכיר במילה את השוטרים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים