שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדשות: כבוד לספרות הישראלית בעולם
  המגזין World Literature Today מקדיש גיליון מיוחד לזירת הספרות המקומית, כתב העת "מעין" חוגג עשור להקמתו, פרידה מהסופר שלמה שבא וגם - ערב ספרי ביכורים מרענן. חדשות הספרות

  אז מה היה לנו השבוע

  הסופר והעיתונאי שלמה שבא הלך לעולמו השבוע בגיל 86. שבא פרסם עשרות ספרים, בעיקר על ההיסטוריה של ארץ־-ישראל, ונחשב כמומחה לתולדות העיר תל אביב. בין ספריו: "אנשים חדשים בהרים הגבוהים", "עיר קמה", "הבה נבנה עיר" ו"חוזה ברח: סיפור חייו של חיים נחמן ביאליק". שבא היה נשוי לשחקנית זהרירה חריפאי .

   

  זכיות ספרותיות מהארץ והעולם: העורך והמתרגם פרופסור משה (מוקי) רון, והמתרגמים ניר רצ'קובסקי ואבנר להב זכו באות אביר מסדר האמנויות והספרות מטעם שר התרבות הצרפתי. בעבר זכו בו גם חיים גורי, מישל קישקה וסייד קשוע. ואילו הסופר סטיבן קינג זכה בפרס אדגר לספרות מתח על ספרו "מר מרסדס". הפרס החשוב מוענק על ידי אגודת סופרי המסתורין של אמריקה

   

  המרכז הערבי-יהודי בחיפה, "בית הגפן" מקיים את פסטיבל "ימי תרבות ערבית", מפגשי שירה וספרות ערבית היסטוריים ועכשוויים הפתוחים לקהל הרחב ונערכים בשפות הערבית והעברית, בין התאריכים 9-13.5. הסופר והעיתונאי סלמאן נאטור ינחה אירוע שבמהלו יספר על 100 שנות עיתונות, ספרות ואמנות ערבית בחיפה עד ימינו, בליווי מוזיקאלי של המוסיקאי סוהיל פודי. בנוסף למפגש ההיסטורי יתקיים במסגרת הפסטיבל ערב דו-לשוני לספרות ושירה צעירה ועכשווית, בהשתתפות המשוררים, המתרגמים והסופרים: שייחה חלויא, עדי סורק, אנואר סרחאן, אלמוג בהר, נימר סעדי, רשיד אגבריה, ברוריה הורוביץ, ענאק מואסי, יהודה אבן חיים, רג'אא נטור, ועוד.

  תהל פרוש על מגזין המוקדש לספרות ישראלית ()
  תהל פרוש על מגזין המוקדש לספרות ישראלית
   

  סלמאן נאטור, ממארגני האירוע, סיפר ל-ynet: "אני חושב שהבסיס לחיים משותפים בעיר אחת או בכלל בגיאוגרפיה אחת זה להכיר את ההיסטוריה של המקום כפי שהיתה בעבר. העיר חיפה היא עיר שהוקמה רק לפני 200 שנה - אבל במאה השנים האחרונות העיר תוססת בחיי תרבות ערביים. חיפה נחשבה לאחת הערים החשובות ביותר לחופי הים התיכון ואף הקבילה לביירות, לאלכסנדריה ולערים אחרות בעולם הערבי, בחשיבותן התרבותית, והיא שקקה חיים בתחומי העיתונות שיצאו מכאן, לא רק ברמה המקומית אלא לעולם הערבי כולו, מיטב המתרגמים לספרות הקלאסית הצרפתית והרוסית, ישבו בחיפה, גדולי הבמאים והשחקנים הגיעו לחיפה לא רק כדי לשחק, אלא להקים להקות תיאטרון ולייצר תרבות מכאן.

   

  פרס סמיט לספרות יוענק זו השנה השנייה לסופר מתחיל ולסופר עד גיל 18. את הפרס יזם אשתקד העורך, הסופר, המחזאי והמו"ל, יואב איתמר, לזכר סבו וסבתו, אלחנן וציפורה סמיט. איתמר, עורך שותף בכתב העת "מקף" וכעורך הראשי של הוצאת "חבר לעט", ביקש לייסד פרס שיוקדש לדור החדש של הספרות העברית, ומתוך כך גם לדאוג לבסס את הקריירה של הסופרים.

  נמרת של אורנה לנדאו. למקרה שאתם מצוננים ()
  נמרת של אורנה לנדאו. למקרה שאתם מצוננים
   

  פרס סמיט יוענק לכותבים שטרם פרסמו ספר פרוזה - קובץ סיפורים או רומן, המכיל החל מ-35 אלף ועד 50 אלף מילה. המקום הראשון יזכה בהוצאה לאור של הספר ב"חבר לעט", המקום השני יזכה בהוצאה לאור של ספר אלקטרוני והמקום השלישי יתחלק בין שלושה סופרים שלהם תוצע האפשרות להוציא את הספר בהוצאה בתנאים מועדפים. כמו כן, יחולקו ציונים לשבח. במסלול הנוער, תתקיים תחרות של סיפורים קצרים עד 3000 מילה, והזוכים ישתתפו באנתולוגיה שתראה אור בהוצאה. את כתבי היד יש לשלוח עד ה-31.8.2015.

   

  יואב איתמר סיפר לנו על הסיבה לייסודו: "המוטיבציה ליצירת הפרס היתה להגיע ליוצרים בפריפריה, ולתת קול לחסרי הקול. מאז חולק הפרס בפעם הראשונה, חלק ניכר מן הזוכים הוציאו לאור ספרים, סיימו עריכת ספרים והשתלבו בעולם הספרות".

   

  פורטל ישראלי מקוון חדש בשם "פאבלישינג האוס" הושק לאחרונה במטרה לספק מידע על היבטי הכתיבה וההוצאה לאור בארץ, תוך התייחסות למתרחש בעולם. הפורטל מבקש לרכז תכנים רלוונטיים עבור סופרים מתחילים וותיקים ועבור אנשים העוסקים במו"לות על היבטיה השונים, ועבור המתעניינים בתחום. נדב מילר אלמוג, מנהל הפרויקט, מספר: "ישנו מחסום בלתי נראה בין הכותבים ובין ההוצאות השונות. המחסום הזה מייצר חוסר ידע ותחושות תסכול בשני הצדדים.

   

  'פאבלישינג האוס' בא לשנות זאת באמצעות הנגשת מידע על ההוצאות בארץ, על תהליך הפרסום, בדפוס ובדיגיטל, על שיווק ויחסי ציבור לספרים, וכמובן וחשוב מכול - על כתיבה".

  דרור משעני. החוקר שלו עומד להפוך לסדרה (צילום: אריק סולטן) (צילום: אריק סולטן)
  דרור משעני. החוקר שלו עומד להפוך לסדרה(צילום: אריק סולטן)
   

  בימים אלו מפתחים בזכיינית "קשת" סדרת מתח על פי שני הספרים הראשונים של סדרת המתח הבלשי "החוקר אברהם אברהם" שכתב דרור משעני (הספר השלישי רואה אור בימים אלו בהוצאת "אחוזת בית"). זכויות עיבוד קולנועי לספר הראשון, נרכשו על ידי במאי הקולנוע הצרפתי אריק זונקה. על ההתפתחויות מגיב משעני: "מרתק לחשוב מחדש על ספרים שכתבת דרך נקודת מבט של יוצרים שונים ממך שמבינים אותם אחרת. הניסיון לפתח סדרה ישראלית מעניין אותי גם כי באופן יחסי נעשו מעט סדרות מתח טובות בישראל, והכותבים שמפתחים אותה מנסים לפצח את השילוב הלא פשוט הזה, מסתבר, של מקומיות ומסתורין".

  .

  כ-10,000 מתנדבים יצאו לרחובות בריטניה ביום חמישי האחרון כדי לחלק בחינם ספרים ל-35 אחוז 

  מהאוכלוסייה שלא קוראים להנאתם. את אירוע חלוקת הספרים יזם ארגון "The Reading Agency" הבריטי והוא נערך בפעם החמישית במסגרת "יום הספר העולמי" שקבע ארגון אונסק"ו. ואילו אצלנו בארץ הוצאת "כתר" יצאה במהלך שיווקי לספר חדש שפורסם בהוצאה, "נערה על הרכבת": סוכנות של ההוצאה יחלקו בחינם עותקים של הספר לפני שהגיע לחנויות במהלך היום (ה'), בתחנות רכבת מרכזיות - עזריאלי בתל אביב ובתחנת באר שבע - ומקבלי הספרים יתבקשו להצטלם עם הספר ולפרסם את התמונה בפייסבוק.

   

  באופן יחסי מעט ספרי ילדים ישראליים מתורגמים לשפות זרות, ועל כן אזכורים של ספרי ילדים כאלו תמיד משמח את הלב. "נמרת", ספרם של אורנה לנדאו ועומר הופמן לילדים, שראה אור בהוצאת "כנרת" ותורגם לאנגלית, נכלל ברשימה של המגזין "באזפיד" שכותרתה: "29 ספרים חדשים נהדרים להפליא לקרוא יחד עם ילדיכם". נמרת, שנקרא באנגלית "LEOPARDPOX" הוגדר שם כספר המיועד "למישהו שתקוע במיטה עם הצטננות". 

   

  המגזין הנחשב, World Literature Today, הקדיש את הגיליון של חודש מאי לספרות עברית. בין היוצרים המשתתפים בגיליון: רונית מטלון, מאיה ערד, יפתח אשכנזי, רווה שגיא, יעקב ביטון, דניאל עוז, איימן סיכסק, מי-טל נדלר והמשוררת תהל פרוש, שאף מופיעה על עטיפת המגזין.

   

  אירועים קרובים

  כתב העת "מעין" - שלו תרומה משמעותית לפריחה של השירה העכשווית הצעירה - חוגג עשר שנים להקמתו, בגיליון עשירי של כתב העת שמופץ הפעם עם "נושאת המטוסים" - ספרו של עורך "מעין", רועי צ'יקי ארד. כתב העת "מעין" היה מהראשונים שנמכרו רק בחנויות העצמאיות, בתי קפה וכו', ולא ברשתות הספרים. עד היום נשמר מחירו הראשוני, 17 שקלים - מחיר שכר מינימום לפני עשור. לרגל חגיגות העשור, תתקיים מסיבה חגיגית ביום שבת, 16.5 משעה 18:00. הגג של קסטיאל, ריב"ל 5, מתחם יד חרוצים, תל אביב. הכניסה חופשית.

   

  ביום א', 17.5 יתקיים "ערב ביכורים" שמוקדש לסופרות וסופרים שפרסמו לאחרונה את ספרם הראשון. במהלך האירוע הסופרים יקראו מספריהם, ויספרו על החוויה של הוצאת ספר ביכורים על רקע החוק להגנת הספרות והסופרים, ובכלל. משתתפים: קרן שפי, יונתן ברג, ענת שור-דיעי, מרב אריה, עפי גור-ארי, יאיר שגיא, רחל שליטא ועילי ראונר. את האירוע ינחה דרור משעני.  בשעה 19:30. "תולעת ספרים", מזא"ה 7, תל אביב. הכניסה חופשית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים