שתף קטע נבחר

עסקת ענק: ישראל תרכוש מגרמניה ארבע ספינות סיור להגנת על אסדות הגז

גרמניה, שמוכרת לחיל הים את הספינות בעלות של כ-1.8 מיליארד שקלים, מממנת כשליש מהעסקה שאותה הוביל משרד הביטחון. הספינה הראשונה תגיע עוד 5 שנים והשלוש הנוספות יגיעו בשלוש פעימות של שנה

הספינה מהדגם שעליו יתבססו ספינות חיל הים החדשות ()
הספינה מהדגם שעליו יתבססו ספינות חיל הים החדשות

אירוע החתימה, היום (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון ) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון )
אירוע החתימה, היום(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

 

חיל הים עומד להשתדרג בשנים הקרובות עם ארבע ספינות (קורבטות) מתוצרת גרמניה. מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל חתם היום (ב') על חוזה שבמסגרתו רוכשת ישראל מגרמניה ארבע ספינות להגנה על אסדות הגז במרחב ה"מים הכלכליים" של ישראל. העלות: כ-1.8 מיליארד שקלים (430 מיליון אירו). גרמניה תממן כשליש מהעסקה. הספינה הראשונה תגיע לישראל בעוד חמש שנים לאחר שתושלם בנייתה. שלוש הספינות הנוספות יגיעו לאחר מכן בשלוש פעימות של שנה. מחר יציינו ישראל וגרמניה 50 שנים ליחסים ביניהן. שרת ההגנה של גרמניה אורסולה פון דר ליין נמצאת בארץ לצורך העסקה.

 

מדובר בספינות גדולות וכבדות יותר מספינות הטילים מדגמי סער הקיימות כיום בחיל הים. כל ספינה שאורכה כ-90 מטרים תשקול כ-2,000 טונות, ותוכל לשאת מערכות לחימה מתקדמות שיאפשרו פעילות במרחק של מאות קילומטרים מחופי ישראל ויכללו מערכות עקיבה של איומים כגון טילים. בדומה לצוללות החדשות שהגיעו מגרמניה, גם הספינות החדשות יגיעו "ערומות" ברובן ועליהן יתקינו, בתהליך שיימשך כשנה, מערכות לחימה של התעשיות הביטחוניות הישראליות.   אסדת לוויתן, ארכיון (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר) (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)
אסדת לוויתן, ארכיון(צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)

בהודעת משרד הביטחון נכתב כי ישראל "תרכוש ספינות סיור מתקדמות מסוג patrol korvette ממספנת TKMS שבעיר קיל (סמוך להמבורג), המספנה שבונה את צוללות הדולפין הישראליות. הספינות יסופקו במהלך חמש השנים הקרובות. משרד הביטחון עמד על כך שכל מערכות הלחימה בספינה יהיו מתוצרת ישראלית, באופן שיבטיח הזרמת הזמנות חדשות בהיקפים משמעותיים לתעשיות הביטחוניות הישראליות.

 

"בתמורה התחייב קונצרן TK הגרמני, בעלי המספנה, בפני הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה לרכש גומלין, לרכוש סחורות מתוצרת ישראל, להשקיע במחקר ופיתוח ולבחון השקעה בחברות ישראליות בהיקף של כ-700 מיליון שקל, כמחצית מהסכום שישלם משרד הביטחון הישראלי".

 

עוד נמסר ממשרד הביטחון כי "עסקת 'מים כלכליים' תמומן מתקציב ייעודי נפרד מתקציב הביטחון, שאישרה הממשלה. את המעטפת המימונית לעסקה יעניק בנק דיסקונט, שזכה בהליך תחרותי בינלאומי שקיים אגף הכספים במשרד הביטחון, ושבו התמודדו שלושה בנקים אירופאים וחמישה בנקים ישראלים. מערך ההגנה הייעודי על מרחב המים הכלליים עתיד לכלול ספינות שטח, ספינות ביטחון שוטף, כלי טייס בלתי מאוישים, איסוף מודיעין ורכיבים נוספים". 

ספינות חיל הים בפעולה (צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות") (צילום: גדי קבלו,
ספינות חיל הים בפעולה(צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות")
 

מנכ"ל משרד הביטחון אמר כי "העסקה שנחתמה היום היא אירוע משמעותי ביותר המהווה קפיצת מדרגה דרמטית ביכולות ההגנה של חיל הים על האתרים האסטרטגיים של מדינת ישראל בתחום הגז, במרחק של עשרות ומאות קילומטרים בים. בנוסף, מהווה מנוף כלכלי משמעותי למשק כאשר קרוב למיליארד שקלים יחזרו ישירות לתעשייה הישראלית כהזמנות ציוד ורכש. אנחנו שמחים וגאים בתוצאותיו של המו"מ, אשר הבטיחו הישגים מקסימאליים הן בפן המבצעי והן בפן הכלכלי".

 

העסקה עם הגרמנים נחשבת לשונה וחריגה מעסקאות רכש של אמצעי לחימה מספקים בחו"ל. בתחילת הדרך יצאה מערכת הביטחון במכרז בינלאומי שכלל גם משא ומתן עם דרום קוריאה, אך מכרז זה הופסק לאחר שממשלת גרמניה הציעה לממן כשליש מהעסקה שכוללת גם רכיב של רכש גומלין של מערכות לחימה תוצאת ישראל לגרמניה על פי אחוז מסויים מגובה העסקה. תהליך הרכש הממושך מהגרמנים כלל גם חריגות מהתקציב שנקבע על ידי ישראל, אך חריגות אלו יוסרו בסופו של דבר בהתאם לגובה התקציב שקבעה ממשלת ישראל.

  

בטקס החתימה השתתפו הראל, ראש אגף הכספים עמוס שקדי, סמנכ"ל וראש מנהל הרכש שמואל צוקר ומנכ"ל המספנה הגרמנית Andreas Burmester. הספינות שיירכשו מיועדות אמנם למשימת הגנה על האסדות, אך בעתיד לא מן הנמנע שהן ישמשו את חיל הים גם למשימות אחרות.

 

כיום נאלצות ספינות טילים של חיל הים להפליג באופן שוטף לאזור האסדות ובימים שבהם שוררת מתיחויות בצפון, סטי"ל נאלץ לשהות לידן באופן קבוע. בשנת 2012 סיימו בחיל הים לגבש את עבודות המטה בנושא. ההמלצות הועברו לממשלה שאישרה אותן ולאחר מכן נפתח המכרז שהסתיים היום בטקס החתימה החגיגי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות"
ספינות טילים של חיל הים, ארכיון
צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות"
מומלצים