שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אבני: "חיילים התגייסו לגבעתי בגלל טירונות"

  17 שנים אחרי שהסיר את המדים והכומתה הסגולה, השחקן אקי אבני עדיין פטריוט אמיתי: "הבנתי שיש לי הזדמנות להיות מודל לגיבורים שבדמם נלחמים על המדינה". בראיון ל"עשיתי סצנה" הוא מפגין אג'נדה ביטחוניסטית ומודה שהסדרה שינתה את חייו: "שנים אחר כך לא רציתי לעשות דברים פחות טובים מ'טירונות'"

  אקי אבני כבר בן 48. את הסדרה "טירונות" הוא צילם כשהיה בן 31 וגילם בה את עידו, מפקד פלוגה נחוש ומורעל בגבעתי. "הסדרה הזאת חשובה מאוד", הוא נזכר בראיון ל"עשיתי סצנה", "עד היום באים אליי חיילים שהתגייסו בגללי לגבעתי. אימהות מגיעות ואומרות לי שקראו לילד על שם הדמות שלי בסדרה. אני מדבר על מאסות של אנשים".

   

  עשיתי סצנה:

  ליאור רז: "אני מקדיש את הסצנה בפאודה למדחת יוסוף".

  ליאור שמש: "קיבלתי תפקידים בזכות 'האלופה'".

  אבי דור: "צועקים לי 'הופה היי' ברחוב עד היום".

   

  "טירונות", הסדרה שיצרו אורי ובני ברבש, שודרה בזכיינית ערוץ 2, רשת, בין השנים 1998 ל-2001. כשאבני נזכר בימיו בסדרה הוא מביט לאחור בגאווה, על שלוש העונות שסיפרו את סיפורם של חבורת ילדים שמתגייסים לצה"ל והופכים לפלוגה של לוחמים, עם כל הקשיים שבדרך. כבר בהתחלה היה לו ברור שלא מדובר בעוד תפקיד שאת הטקסט שלו יישכח אחרי שייצא מסט הצילומים.

   

  (מתוך "טירונות")

   

  "ידענו שהסדרה הזאת תהיה משמעותית רק לא הבנו כמה. היה לנו ברור שזו סדרה שמצלמים פעם אחת. בהתחלה עידו בכלל לא היה אמור להוביל את הסדרה, זה קרה תוך כדי. למרות שהבנו לאן אנחנו באים - היו כמה סצינות שגרמו לי להבין את גודל האחריות שלי בתפקיד הזה".

   

  מה זה אומר?

   

  "הבנתי שיש לי הזדמנות להיות מודל של גיבורים שבדמם נלחמים על המדינה. הייתה סצינה בה המפקדים יושבים לשולחן ואני בראש וכל אחד מעביר דיווח על החיילים. פתאום אתה מבין שהמ"פ הוא הכל. אבא, אמא, דוד, מפקד. פתאום הבנתי את התפקיד ואז הוא יורד למולקולות שלך ולדמות יש חיים משל עצמה. הבנתי את האחריות שלי, אקי אבני, למפקדים הצבאיים במדינת ישראל לדורותיהם. עובדה, שעד היום אנשים באים אלי ואומרים לי שהפכו להיות מ"פ בגללי, בגלל הסדרה".

   

  ובעוד שעל המסך גילם אבני במיומנות את המ"פ הקשוח, את מרבית שירותו הצבאי שלו העביר דווקא ביחידת מודיעין של חיל האוויר. בשנתו השלישית בצה"ל עבר אבני לתפקיד אחר בגלל הורדת פרופיל. "יש היום מוטיבציה ברמה מאוד גבוהה להתגייס לצבא. בעניין הזה - המצב שלנו מצוין. אלה שלא רוצים להתגייס לצבא או למלא תפקיד חשוב הם בשולי החברה ולא במרכז ולכן לא צריך לחשוש".

    

  "חיילים התגייסו לגבעתי בגללי". אקי אבני ושרון זליקובסקי מתוך "טירונות" ()
  "חיילים התגייסו לגבעתי בגללי". אקי אבני ושרון זליקובסקי מתוך "טירונות"

   

  אתה ממליץ להתגייס לצבא?

   

  "בטח, איזו שאלה - אני פטריוט. חובה להתגייס. היום, בתור אבא, אני מבין את החשש ששואלים 'בשביל מי הבן שלי הולך להלחם ועל מה?'. אנחנו כל הזמן נלחמים על ישראל אבל זו לא מלחמת הקיום פרופר בה לחמנו בשנות השישים. אני חושב שמדיניות ברורה של הממשלה שתעמיד מדינת ישראל שלא מתנצלת על עצם קיומה, תשפר את מצבנו".

   

  מה הסדרה הזאת עשתה לקריירה שלך?

   

  "הסדרה הקפיצה אותי לשלב הבא בקריירה. לפני 'טירונות' ואחרי 'טירונות' הייתי שני שחקנים שונים, מקצועית ואישית. אבל היה לזה גם צד אחר. שנים אחר כך לא רציתי לעשות דברים אחרים בטלוויזיה כי לא רציתי לעשות משהו שיהיה פחות טוב מ'טירונות'. כלומר עשיתי סדרות פה ושם, אבל לא ממש תפקיד מרכזי".

   

  בתקופה האחרונה צלצל הטלפון של אקי אבני לא מעט. על הקו עלו שלל הצעות לתוכניות ריאליטי בגרסאות ה-VIP שלהן. "על 'האח הגדול' אפילו לא הייתי מוכן לשמוע, אפילו לא פגישה", הוא אומר, אבל מספר על מגעים שהתקיימו בנוגע להשתתפות ב"הישרדות". "נתנו לי הצעה יפהפייה, אבל הרגשתי שזה לא הזמן וזה לא הבשיל מספיק כדי שאלך. אני יכול להבין את מי שכן הלך - לא שופט אדם בכיסו ובכעסו", הוא מספר בכנות.

   

  אבני. "לפני 'טירונות' ואחרי 'טירונות' הייתי שני שחקנים שונים" (צילום: יוני המנחם) (צילום: יוני המנחם)
  אבני. "לפני 'טירונות' ואחרי 'טירונות' הייתי שני שחקנים שונים"(צילום: יוני המנחם)
   

  אבני, שהתחתן לפני כשנה וחצי עם בת זוגו ניקול מילר עמה הוא חובק בת משותפת, משחק בימים אלה בתיאטרון הבימה בהצגה "חיזור גורלי", משתתף ב"קברט" בתיאטרון הקאמרי, הצטלם לאחרונה לסדרה על "המוסד" בזכיינית ערוץ 2, רשת, ובקרוב ייצא לאקרנים סרט קולנוע אמריקני חדש בהשתתפותו. למרות כל אלה הוא עדיין נתקל בשאלה "לאן נעלמת?".

   

  "כששואלים את זה", הוא אומר בחיוך, "אני שומע שני דברים. הראשון זה 'מתגעגעים אליך' והדבר השני זה 'אנחנו רוצים שתעשה את הדברים שעשית'. השאלה הזאת מצחיקה כי אני כל ערב על הבמה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוני המנחם
  "ידענו שתהיה סדרה משמעותית". אקי אבני
  צילום: יוני המנחם
  לאתר ההטבות
  מומלצים