שתף קטע נבחר

גזר דינו של הרב פינטו: שנה מאסר ומיליון שקל קנס

הולך לכלא. בית המשפט המחוזי גזר שנת מאסר וקנס כספי על הרב ששיחד את תת-ניצב אפרים ברכה. פינטו יחל לרצות את עונשו ב-28 ביוני. התביעה: "המסר הוא שגם אנשים חזקים עם קשרים עדיין ייתנו את הדין על מעשיהם". קהילת "שובה ישראל": "פינטו מנהיגנו יערער על העונש. גזר הדין כואב"

 

 

שנת מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ומיליון שקל קנס - זה העונש שנגזר הבוקר (יום ג') על הרב יאשיהו פינטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בית המשפט אישר את הסדר הטיעון בעניינו של הרב פינטו, שהורשע במתן שוחד לראש היחידה הארצית לחקירות הונאה לשעבר תת-ניצב אפרים ברכה. פינטו יחל לרצות את עונשו ב-28 ביוני, והוא צפוי לערער לבית המשפט העליון.    

 

השופט ד"ר עודד מודריק ציין כי מתחם הענישה הראוי לעבירת שוחד נע בין שנתיים לחמש שנים, אך באותה נשימה הזכיר כי הסדר הטיעון אושר בבג"ץ וכי "הסדר הטיעון סביר". השופט ציין כי "הצעות השוחד השתלבו ברצף של פעולות לשיבוש חקירה ושיבוש מהלכי משפט. מדובר ברב גדול שחטא והשחית, שילב אחרים בפשעיו, גם את אשתו על אף מצבה הנפשי כיום". עוד קבע השופט כי "הנאשם נותן את הדין בגין הודאתו. הוא עומד בראש הפעילות של שובה ישראל וצבר תהודה רבה מקרב כל שכבות הציבור, הוא היה להם לרב ולמנהיג". השופט ציין גם כי הוצג בפניו מידע על אודות תרומות שפינטו אסף לנזקקים. 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

התובעת, עו"ד רחלי חזן פלדמן, אמרה לאחר מתן גזר הדין כי בית המשפט אימץ את עמדת הפרקליטות. "המסר שיצא היום הוא שגם אנשים בעלי קשרים ואנשים חזקים עדיין ייתנו את הדין על מעשיהם", אמרה חזן פלדמן. "השופט אמר שההסדר סביר ובדיקת המידע על ארביב הייתה שיקול חשוב ביותר. ההסדר מאזן את האינטרס הציבורי. בתיק היו הרבה התלבטויות ודילמות, אבל האיזון שהושג הוא האיזון הראוי".

 

סנגוריו של פינטו אמרו כי "בית המשפט קבע שהוא מכבד את הסדר הטיעון וקבע את הרף העליון. בית המשפט לא התחשב בנסיבות המקלות. את כל השיקולים נעשה אחרי שנקרא את גזר הדין". מקהילת "שובה ישראל", שפינטו עומד בראשה, נמסר כי "גזר דינו של מנהיגנו, הרב יאשיהו פינטו, קשה וכואב ואינו משקף כלל את הטיעונים, העובדות והמעשים לזכות שאמורים לשמש להקלה בעונש שהושמעו והוצגו בפני בית המשפט. הרב פינטו ומשפחתו ביקשו מפרקליטיו להגיש ערעור על ההחלטה בתוך פרק הזמן שנקבע".

פינטו לאחר מתן גזר הדין, מוקף בתומכיו (צילום: נעמה כהן פרידמן) (צילום: נעמה כהן פרידמן)
פינטו לאחר מתן גזר הדין, מוקף בתומכיו(צילום: נעמה כהן פרידמן)

הרב פינטו הבוקר בבית המשפט  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הרב פינטו הבוקר בבית המשפט (צילום: ירון ברנר)

תומכי הרב בבית המשפט  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
תומכי הרב בבית המשפט (צילום: ירון ברנר)
 

סנגורו של פינטו ביקש מבית המשפט עיכוב ביצוע לעונש המאסר למשך 45 יום כדי לשקול הגשת ערעור ולבקש מבית המשפט העליון לאחר מכן את עיכוב הביצוע. המדינה, שטענה כי סיכויי הערעור קלושים, הסכימה לעיכוב ביצוע של עשרה ימים ועיכוב יציאה מן הארץ. השופט, שאמר כי סיכויי הערעור אינם גבוהים, הסכים לעיכוב הביצוע ולהוצאת צו עיכוב היציאה מהארץ, וקבע כי פינטו יחל לרצות את עונשו בכלא ניצן ב-28 ביוני. 

 

בשלב הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות לגזור שנת מאסר על הרב ששיחד את ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה לשעבר, תת-ניצב אפרים ברכה. מנגד, סנגוריו של פינטו ביקשו להסתפק בעבודות שירות. לפי הסדר הטיעון שהתבסס על כתב האישום המתוקן שהוגש נגדו, הרב הודה במתן שוחד של יותר מ-400 אלף שקל לתת-ניצב ברכה, הצעת שוחד בסכום דומה ושיבוש מהלכי משפט. עוד נקבע כי במסגרת ההסדר יהפוך הרב לעד מדינה נגד ניצב בדימוס מנשה ארביב.

 

לפי הפרקליטות, הרב פינטו פעל לשיבוש חמור חוזר ונשנה של מערכת אכיפת החוק והשתמש לשם כך בסכומי כסף גבוהים. "מעשי הנאשם מלמדים אותנו על איסוף מידע באופן שיטתי", טיענה התביעה. "זה מעיד על אדם שחושב שכל הגורמים צריכים לפעול בהתאם למטרותיו. לנאשם נודע על החקירה הסמויה. לאחר חקירת המשטרה הוא אסף מידע על החוקרים והשוטרים והחליט לשבש את חקירת חזון ישעיה. ניתן ללמוד מזה על התחכום הרב שלו".

 

על מתן השוחד לתת-ניצב ברכה אמרה הפרקליטות כי "מדובר בניסיון להשחית קצין משטרה בכיר ביותר בדרגת תת-ניצב, שהיה בתפקיד ראש אגף חקירות. כל זאת על מנת לקבל מידע על חקירות ובמיוחד חקירה שבה הוא נחקר באזהרה. שוחד לאיש משטרה שסירב לקבל מתת זו עבירה חמורה בספר החוקים על ידי מי שחש עצמו מעל החוק". 

 

בתוך כך, החקירה נגד ניצב בדימוס מנשה ארביב מתעכבת, בין היתר, בגלל שצחי, בנו של ארביב שמעורב גם הוא בפרשה, שוהה באוסטרליה וסירב להגיע לישראל לחקירה. המדינה מנהלת בימים אלה הליכים בירוקרטיים כדי לקיים את ההליך מולו באוסטרליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הרב פינטו
צילום: ירון ברנר
מומלצים