שתף קטע נבחר

הדו"ח שהכין הנרצח הרוסי: פוטין שיקר

מנהיג האופוזיציה בוריס נמצוב נרצח לפני 3 חודשים במוסקבה בעת שעבד על דו"ח שלטענתו מצביע על מעורבות ישירה של רוסיה בהתקוממות הבדלנית במזרח אוקראינה. היום הוצג הדו"ח: "220 חיילים רוסים נהרגו במזרח אוקראינה בשנה האחרונה, חלק ממשפחותיהם קיבלו פיצויים מהממשלה"

הירושה שהותיר אחריו מתנגד הקרמלין: דו"ח שפורסם היום (יום ג') במוסקבה והוכן על ידי מנהיג האופוזיציה הנרצח בוריס נמצוב קובע כי הנשיא ולדימיר פוטין וממשלו שיקרו. על פי הדו"ח, 220 חיילים רוסים לפחות נהרגו בשנה האחרונה בשני קרבות במזרח אוקראינה. משרד ההגנה הרוסי דחה את הטענה שחיילים רוסים נלחמו באוקראינה, ואמר כי החיילים שהצטרפו לבדלנים החמושים היו מתנדבים.

 

עוד חדשות בעולם :

תוך 3 חודשים: 3 בלוגרים נרצחו בבנגלדש

רעש בעוצמה 7.3 בנפאל: מאות נפגעים

ישראל-גרמניה, 50 שנה: עדיין לא חברות אמת

התקציב של כריסטי הולך לאלכוהול ומתוקים

 

בדו"ח של נמצוב נטען כי החיילים שוחררו ממשימותיהם בצבא ונרשמו כמתנדבים. עוד נטען כי משרד ההגנה הרוסי הבטיח לשלם להם ולמשפחותיהם פיצויים אם ייהרגו או ייפצעו בלחימה במזרח אוקראינה נגד כוחות הממשלה הפרו-מערבית. אלא שהממשל הרוסי לא עמד בהבטחתו ולא שילם להם שום פיצויים.

 

פעיל האופוזיציה איליה יאשין מציג את הדו"ח שהכין חברו הנרצח נמצוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פעיל האופוזיציה איליה יאשין מציג את הדו"ח שהכין חברו הנרצח נמצוב(צילום: רויטרס)

לא חשש לחייו. נמצוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא חשש לחייו. נמצוב(צילום: רויטרס)

הלווייתו של מתנגד המשטר הרוסי (צילום: AP) (צילום: AP)
הלווייתו של מתנגד המשטר הרוסי(צילום: AP)

נמצוב נורה למוות בליל 27 בפברואר 2015, כשהלך ברחוב עם אישה סמוך לבניין הקרמלין - ימים ספורים לפני שעמד להשתתף בהפגנה הגדולה ביותר של האופוזיציה זה כמה חודשים. על פי הדיווחים הוא עבד על דו"ח שמציג עדויות שלטענתו מצביעות על מעורבות ישירה של רוסיה בהתקוממות הבדלנית שפרצה בשנה שעברה במזרח אוקראינה. הדו"ח פורסם בסופו של דבר והוא מתבסס בין היתר על עדויות ראייה ומידע שהגיעו לידי מנהיג האופוזיציה הרוסי. הוא הוצג היום לתקשורת על ידי איליה יאשין, חברו של נמצוב למפלגת האופוזיציה "התנועה הדמוקרטית המאוחדת".

 

הפיצוי למשפחת חייל רוסי הרוג - 40 אלף דולר

משטרת רוסיה עצרה חמישה גברים בחשד למעורבות ברצח נמצוב, אולם חוקרי המשטרה עדיין לא נקבו בשם האדם שתכנן את הרצח.

גם המניע לרצח עדיין לא ברור, אף שרבים טענו כי העובדה שנמצוב היה מתנגד חריף של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין העמידה אותו בסכנת חיים.

 

על פי המקורות של נמצוב, קרוב ל-150 חיילים רוסים נהרגו באוגוסט 2014. קרובי משפחתם קיבלו שני מיליון רובל רוסיים (כ-40 אלף דולר) כפיצוי וחתמו על טופס שמירת סודיות. 70 חיילים נוספים מתו בחודשים ינואר ופברואר בלחימה באזור העיר האוקראינית דבלצבה. משפחותיהם לא קיבלו פיצויים מהממשלה הרוסית ובתגובה פנו לנמצוב בתקווה שזה יעזור להם.

 

זאור דאדייב, חשוד במעורבות ברצח נמצוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זאור דאדייב, חשוד במעורבות ברצח נמצוב(צילום: רויטרס)

נמצוב, בן 55 ממוצא יהודי, כיהן כסגן ראש הממשלה בתקופת שלטונו של הנשיא בוריס ילצין בסוף שנות ה-90 ונחשב לאחד המועמדים לרשת אותו. עם עלייתו של פוטין לשלטון בשנת 2000 הפך לאחד ממתנגדיו החריפים ביותר.

הוא נהג לתקוף את חוסר היעילות של הממשלה, את השחיתות השלטונית ולאחרונה גם את מדיניות הקרמלין בנושא אוקראינה.

 

בראיון בתחילת החודש אמר נמצוב כי אמו בת ה-86 חוששת שפוטין יהרוג אותו בגלל פעילותו הפוליטית. כשנשאל אם הוא חושש השיב: "אם הייתי מפחד לא הייתי מוביל מפלגת אופוזיציה". פוטין גינה את הרצח ואמר כי ייתכן שמדובר ברוצח שכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כוח בדלני פרו-רוסי בדונייצק, מזרח אוקראינה
צילום: AFP
צילום: AFP
גינה את רצח נמצוב. פוטין
צילום: AFP
מומלצים