שתף קטע נבחר

מהמדפיס לבתיה"ס: מאיפה הודלפה הבחינה?

בגרות נכתבת על ידי כחמישה מורים, כחצי שנה לפני מועדה. 24 שעות לפני, מועברים הטפסים במעטפות סגורות. לאחר החשיפה ב-ynet: מי הדליף את הבגרות באנגלית? סמנכ"ל משרד החינוך לאולפן ynet: "זו עבודה פלילית"

 

תקופת הבגרויות רק החלה ואתמול (ב') נרשמה כבר ההדלפה השנייה והחמישית בתוך חודשים ספורים. ב-ynet נחשף לראשונה דבר הדלפת הבגרות באנגלית וסמנכ"ל משרד החינוך אריאל לוי אומר בראיון לאולפן ynet: "ההדלפות – עבריינות מסוג חדש".

 

חלקים מבחינת הבגרות באנגלית הודלפו דרך הוואטסאפ ובמשרד החינוך הוחלט ברגע האחרון להחליף שני שאלונים: C ו-G. במשרד הגישו תלונה במשטרה וכעת עיניהם נשואות לבחינת הבגרות במתמטיקה שתתקיים ביום שני הקרוב בתקווה שלא יצטרכו להתמודד עם הדלפה נוספת ופסילת הבחינה במקרה הגרוע.

 

במשרד החינוך מבינים כי הם מתמודדים עם תופעה שקשה להשתלט עליה. ברגע שבחינה מודלפת לתלמיד אחד, הוא מסוגל להעביר אותה בקלות דרך הוואטסאפ והרשתות החברתיות לעשרות אלפי תלמידים ואז זה יוצא מכלל שליטה.

 

אחד השאלונים שדלף ()
אחד השאלונים שדלף

"מדובר בעבריינות רשתית וזאת התמודדות בהחלט אחרת", אומר לוי לאולפן ynet. "אני לא אומר שאנחנו נצליח לבצע משהו הרמטי. מדובר בסוג של עבודה פלילית".

 

כעת נערכים במשרד לבחינה המלחיצה מכל, הבגרות במתמטיקה שתתקיים ביום שני, אך גם לשאר הבחינות שיבואו אחריה. "אנחנו לא נהסס לפסול או לבצע מהלכים אחרים במידת הצורך", מבהיר סמנכ"ל משרד החינוך. "כמובן שאנחנו, בדיוק כמו התלמידים, היינו רוצים שהדבר הזה ייפסק ויימנע. אנחנו עושים הכול כדי למנוע את זה. זו גם עבודה מודיעינית ומשטרתית ולא רק חינוכית".

 

על אף דבריו של לוי שבמשרד לא יהססו לפסול בחינות בגרות, אתמול החליטו במשרד לא לפסול את הבחינה באנגלית והסתפקו בהחלפת שאלונים ובהארכת זמן לנבחנים של חצי שעה. לדברי לוי, מידת הוויראליות של ההדלפה לא הייתה גדולה ולכן התקבלה ההחלטה לא לבטל את הבחינה.

 

"נבדוק הטיות עם קבלת התוצאות"

"זו החלטה מורכבת", מודה לוי. "מרגע שמודלף שאלון כזה או אחר לרשתות החברתיות, אנחנו קודם כל בודקים אם זה אכן השאלון. אנחנו בודקים, מתייעצים, רואים את לוח הזמנים ושואלים את עצמנו מה המחיר ומה הנזק?".

 

"ההחלטה לפסול לא פשוטה, אבל היא למען התלמידים ההגונים ולא למען התלמידים הלא-הגונים שהחליטו להיעזר בתוצאה או בשאלון שהגיע לטלפון הסלולרי שלהם", מסביר לוי. "לא היינו רוצים שהילדים שהיו הגונים ונבחנו בתנאים רגילים יקבלו ציון נמוך יותר מאלו שנחשפו לתוצאות הבחינות. לעיתים הפסילה נראית מענישה על פניו, אך לא מדובר בכך".

 

בחינת הבגרות נכתבת כמעט חצי שנה לפני מועדה. המפקח על המקצוע, יחד עם עוד חמישה-שישה מורים כותבים את הבחינה, כשבאותה שנה הם אינם מגישים תלמידים לבגרות. לאחר שהבחינה עוברת את כל האישורים הרלוונטיים היא מתורגמת לערבית במידת הצורך ומועברת למדפיס הממשלתי, שם היא נמצאת רוב הזמן.

 

24 שעות טרם מועד הבחינה מועברים הטפסים לסניפי הדואר במעטפות סגורות. ביום הבחינה מועברים הטפסים לבתי הספר, כשהמנהלים מחויבים לפתוח את המעטפות ממש דקות ספורות לפני תחילת הבגרות ולחלקם לנבחנים. 24 השעות הללו הן הקריטיות מבחינת משרד החינוך. בהדלפת בחינות החורף למשל נעצרו מספר חשודים שהינם עובדי סניף הדואר. במקרה של אתמול ההערכה היא כי המדליף הינו איש חינוך מתוך בית הספר.

 

אתמול, מיד עם צאתם מבחינה, הביעו תלמידים רבים מורת רוח מאיך שהיא התנהלה. לדבריהם, טפסי הבחינה הוחלפו באמצע כך שחלקם נאלצו לכתוב מחדש חלקים מבחינה. אחרים טענו כי לא הוסבר להם כיצד לכתוב את התשובות לבחינה, כך שחלק מהתשובות נכתבו במחברת המקורית וחלק בטופס שהודפס על ידי המנהלים.

 

בבתי ספר מסוימים הבחינה החלה באיחור, אך בכולם התקבלה תוספת זמן של חצי שעה. לוי מבטיח כי הטענות יילקחו בחשבון עם בדיקת מחברות הבחינה. "זה בהחלט היה מצב לא נוח", הוא אומר. "אני קיבלתי דיווחים רבים מבתי ספר. בחלק מהמקומות זה היה לא נוח ובחלק מהמקומות היה מצוין והבחינה עברה חלק. כשיתקבלו התוצאות והציונים אנחנו נבדוק ונראה הטיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
תלמידים נבחנים אתמול בבגרות באנגלית
צילום: עידו ארז
מומלצים