שתף קטע נבחר

"שוברים שתיקה" במליאה. שרון גל: מרצ משת"פים פושעים

צפו בסערה בכנסת: חברי הכנסת של מרצ הקריאו עדויות חיילים על צוק איתן. שרון גל הורחק, אורן חזן: "לא אעבור על כך בשתיקה. גלאון, אני מתבייש בך"

 

הממשלה החדשה עדיין לא הושבעה, אבל האופוזיציה כבר נלחמת בינה לבין עצמה: סערה התחוללה היום (ג') במליאת הכנסת לאחר שבמסגרת נאומים בני דקה בחרו חברי הכנסת של מרצ להקריא עדויות חיילים מתוך הדו"ח של שוברים שתיקה על מבצע "צוק איתן", שהתפרסם בשבוע שעבר.

 

ח"כ שרון גל מישראל ביתנו, שאף היא צפויה להיות חלק מהאופוזיציה החדשה, הוצא מן המליאה לאחר שנקרא לסדר שלוש פעמים. גל הורחק אחרי שכינה את חברי הכנסת של מרצ "חבורה של משת"פים", ואמר בנוסף "אתם פושעים, תתביישו לכם".

גילאון מקריא את המכתב שעורר סערה (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
גילאון מקריא את המכתב שעורר סערה(צילום: ערוץ הכנסת)

שרון גל תוקף את חברי מרצ: "משת"פים" (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
שרון גל תוקף את חברי מרצ: "משת"פים"(צילום: ערוץ הכנסת)

 

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת הגיב לדברים ואמר: "אני מברך על הקראת העדויות במליאה ואני מציע לכל חברי הכנסת לקרוא אותם ולחשוב. כשמסרבים לשמוע זה לא משנה את המציאות".

 

ח"כ אורן חזן מהליכוד אמר בדיון הסוער: "כשאני שומע את חברי הכנסת כאן אני מתבלבל. זה כאילו אני בפרלמנט של הרשות הפלסטינית. כשעמדנו פה ב-31 למרס ואמרתי 'מתחייב אני' התכוונתי למדינת ישראל וגם לחיילי צה"ל. אתם ישנים בשקט בלילה בזמן שהאחים שלנו מחרפים את נפשם למענכם. אני לא אעבור על הזילות הזו בשתיקה. חברת הכנסת גלאון, אני מתבייש בך".

 

העדות שהקריא גילאון הייתה אחת מ-60 עדויות שפרסם ארגון "שוברים שתיקה" של חיילים בסדיר ובמילואים שהשתפו במבצע האחרון בעזה ונאספו בחודשים האחרונים.

 

על פי העדויות, העיקרון המנחה היה מינימום סיכון לכוחותינו, גם במחיר של פגיעה באזרחים חפים מפשע והטלת אימה על הפלסטינים. העיקרון הזה הוביל לפגיעה חסרת תקדים באוכלוסייה ובתשתית האזרחית הפלסטינית. "ניתן היה לצפות לתוצאות כאלה בטרם המלחמה", אמרו בארגון "שוברים שתיקה", "וקובעי המדיניות היו מודעים לתוצאות במהלכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
סערה בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים