שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סערת האח הגדול: "פיתו את המתמודד עם הבטחה לג'וינטים, התוכנית מסכנת את חייו"
  במכתבי אזהרה חריפים ששיגר לקשת ולהפקת "האח הגדול", הפסיכיאטר אילן רבינוביץ' טוען כי הצוות הרפואי כלל לא טרח לדבר איתו על המתמודד שטופל אצלו. "הוא האויב הכי גדול של עצמו. נדהמתי כשהסביר לי שיחכו לו ג'וינטים חופשי". הצוות הרפואי לא נשאר חייב: "אילו היית סבור באמת כי קיים סיכון ממשי לחיים, ניתן היה לצפות שתפעל אחרת". קשת: "פועלים על פי הסטנדרטים האתיים הגבוהים ביותר בתעשייה"

  "הייתי משוכנע שהצוות הרפואי לא יאשר את כניסתו של המתמודד. לא ביקשו ממני את תיקו הרפואי. לא יצרו איתי קשר, אלא רק לאחר כניסתו לבית. פיתו אותו להיכנס עם הבטחה לאספקת ג'וינטים". אלה הן רק חלק משורה ארוכה של טענות של ד"ר אילן רבינוביץ', במכתבי אזהרה חריפים ששיגר להפקת "האח הגדול" וזכיינית ערוץ 2 קשת בנוגע למתמודד בתוכנית בו טיפל בעבר.

   

  בתכתובות שהגיעו לידי ynet, נחשפים חילופי דברים קשים בין רבינוביץ', פסיכיאטר מומחה ופסיכותרפיסט, לבין הצוות הרפואי של התוכנית. בעוד הפסיכיאטר מבקש שלא לאפשר למטופל שלו להשתתף בתוכנית מפאת "ההשלכות הקשות והמסוכנות על מצבו הרפואי, עד רמת סיכון חיים", בצוות הרפואי הודפים את טענותיו ומטיחים בו ביקורת חריפה בכל הנוגע להתנהלותו המקצועית בנושא. את תשובתם הוא מתאר במכתב השני ששלח כ"רצופה בחוסר אמיתות", וקורא להם להודות בטעותם ולחזור בהם מהדברים הקשים.

   

  הסיפור התגלגל גם לפתחה של ד"ר תמי קרני, יו"ר ועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, שכתבה כי "יש מקום לשקול שוב את השתתפותו של המתמודד בתוכנית". לדבריה, "על פניו אדם הנאלץ להשתמש בקאנביס רפואי ועבר במשך שנים טיפול ותמיכה פסיכיאטרים, חשוף יותר מאחרים למשברים נפשיים בעקבות התנאים הסגורים בתוכנית".

   

  "האח הגדול". שוב סערה פסיכיאטרית ()
  "האח הגדול". שוב סערה פסיכיאטרית

  תחילת הפרשה ביום עלייתה של עונת ה-VIP של "האח הגדול". שעות ספורות לפני שידור הפרק הראשון, כך על-פי המכתב, הבין ד"ר רבינוביץ' ממזכירתו כי אותו מטופל אכן צפוי לקחת חלק בעונה. הוא פנה מיד לקברניטי קשת ולמפיק ועורך התוכנית במכתב אזהרה, בו טען כי "אף גורם רפואי מטעם ההפקה לא פנה אליי לקבלת אישור רפואי להשתתפותו". הוא הוסיף כי לו היתה מתקבלת פנייה שכזו, היה "שולל רפואית את ההשתתפות", וציין כי לדעתו הדבר עלול אף לסכן את חייו של המתמודד.

   

  ד"ר רבינוביץ' כתב עוד כי "למיטב הבנתי, הובטחה לכאורה למטופל 'אספקת ג'וינטים' כחלק מאמצעי הפיתוי לכניסתו לבית" - והוסיף כי הדבר מסוכן, גם אם מדובר בשימוש לצרכים רפואיים בשל "השלכותיו על הטיפול התרופתי". הוא סיכם ואמר כי הוא "מצר על כך שכניסתם של מטופלים בהווה ובעבר מתאפשרת שוב ללא בדיקה עם הגורם המטפל. יש בכך כדי לקחת אחריות על גורלו של המטופל".

   

  לדבריו, סמנכ"ל קשת רן תלם עדכן אותו כי המכתב הועבר לצוות הרפואי. אלא שאלו פנו אליו רק ב-23:00 - אחרי כניסת המטופל לבית האח הגדול. "הסברתי להם שהמתמודד הולך על קרח דק", הוא כותב במכתבו השני, ומוסיף שהמליץ להם שוב "להוציא אותו מהתוכנית שעלולה לגרום לו נזק מיידי או בהמשך".

   

  "לא משנים טיפול תרופתי, לא מתחילים טיפול חדש"

  בהפקה, גילה רבינוביץ', לא התרגשו מטענותיו. במכתב התשובה עליו חתום ד"ר גיל סיגל, שאחראי על כלל הצוותים הרפואיים בהפקות של הזכיינית, נטען כי "המתמודד הצהיר כי אין לו פסיכיאטר מטפל מזה כשנתיים וחצי, וכי הוא מתמיד בטיפול התרופתי שנרשם לו על ידך ושומר על איזון. הוא עבר הערכה פסיכולוגית ופסיכיאטרית בהתאם לנהלי התוכנית ולא היתה כל התנגדות של צוות בריאות הנפש של התוכנית לכניסתו לבית האם הגדול".

   

  ד"ר סיגל הגיב גם לטענות על "אספקת הג'וינטים", וכתב כי למתמודד מרשם לצריכת קנביס רפואי. לדבריו, "אחד העקרונות המנחים את הצוות הוא השאיפה שלא לשנות טיפול תרופתי קבוע ולא להתחיל טיפול תרופתי חדש במהלך התוכנית", ועל כן טען שאין כל הצדקה רפואית למנוע זאת ממנו. "אני דוחה מכל וכל את האמירה כי הנ"ל פותה להשתתף בתוכנית על ידי מתן קנביס רפואי", הוסיף סיגל, "מדובר בהאשמה כוזבת".

   

  בצוות הרפואי לא הסתפקו בהדיפת ההאשמות של רבינוביץ', ויצאו בהאשמות משלהם כלפיו. במכתב התשובה נטען כי אותו מתמודד סיפר שאכן נפגש ד"ר רבינוביץ' כשבועיים לפני כניסתו לבית "האח הגדול", אך לא מדובר היה במפגש טיפולי - אלא "קבלת טיפים על החיים בבית האח הגדול". ד"ר סיגל ציין כי לדברי המתמודד, רבינוביץ' אישר את מינוני התרופות שלו, עודכן על המרשם לקנביס, ואף ציין שלא מדובר בבעיה, ואמר כי הוא מתאים להשתתפות בתוכנית.

   

  "לאחר שמיעת כל הנתונים ודעת היועצים המומחים השונים, המסקנה המתבקשת היא שאין לקבל את אמירתך הנוקבת לגבי 'סיכון ממשי לחיים'", מוסיף ד"ר סיגל. "אילו היית סבור באמת כי קיים סיכון ממשי לחיים, ניתן היה לצפות שהיית פועל באופן מיידי. העובדה שלא פעלת כך מעידה כי ככל הנראה לא סברת כך.

   

  "איש המקצועות הטיפוליים, שמצב בריאותו של אדם כה נוגע אליו וכה דרמטי בעיניו, מחויב על פי דין וכללי האתיקה להזעיק מיד את כל הנוגעים בדבר כדי למנוע את הפגיעה. הדברים חמורים שבעתיים לנוכח העובדה שלדבריך בחרת לעשות שימוש במועמד עצמו - 'אמרתי לו שיגיד לכם' - כאשר כל הטיעון שלך מתבסס על כך שמדובר באדם שאי אפשר לנבא את התנהגותו, וכי הוא 'לחוץ בגלל הכסף'".

   

  370 אלף שקל יצילו אותו? "הרגיש שרימו אותו"

  כאמור, ד"ר רבינוביץ' לא נשאר חייב. במכתב השני שלו, הוא טוען כי הפגישה שנערכה כשבועיים לפני כניסתו לבית הגדול היתה פגישה טיפולית לכל דבר. "הוא סיפר שהגיע לפת לחם, שהוא ממורמר מתמיד על התעשייה שלא מכירה בכישרונו, כועס על קשת", הוא מספר שם, "הוא הסביר שהסוכנת שלו סידרה לו להיכנס לתוכנית, ולמרות שהוא יודע שזה לא מתאים לאופיו המרדני ולאישיות, אין לו ברירה".

   

  רבינוביץ' טוען כי אותו מתמודד חשף בפניו כי חוזה ההשתתפות, בסך 370 אלף שקלים, היה הסיבה היחידה לכך שהבנק לא מעקל את רכושו. "היה מריר מאוד וחש ששוב רימו אותו ושמגיע לו לקבל לפחות חצי מיליון או יותר", הוא מוסיף. הוא טוען עוד כי הסביר לו שוב ושוב על חששותיו מהשהות בבית.

   

  הוא מאשר שאכן ביקש מהמתמודד שימסור לצוות הרפואי שיפנה אליו: "הייתי משוכנע שלא יאשרו את כניסתו מטעמים פסיכאטריים. לעניות דעתי, כשיש ספק אין ספק, ומדובר במשחק טלוויזיה (בבני אדם) ולא בשאלה של צורך קיומי. הבהרתי לו שוב ושוב שהוא חייב להפסיק לחלוטין עם הגראס. נדהמתי כשהסביר לי שיחלקו לו ג'וינטים חופשי". לטענתו, סירובו לאשר לו גראס רפואי היה הסיבה לנתק הטיפולי ביניהם בשנתיים האחרונות: "לצערי הוא מצא רופא שהסדיר לו אישור כזה למורת רוחי, ואף נאלצתי לסלקו מהקליניקה לאחר שעישן גראס בחדר ההמתנה. הוא האויב הכי גדול של עצמו".

   

  מהפקת התוכנית נמסר בתגובה: "צר לנו כי גורמים שהיו מעורבים בעבר בטיפול במי מהמתמודדים בבית האח פגעו באופן חסר תקדים בסודיות הרפואית. לעומת זאת, קשת ואנדמול פועלים על פי הסטנדרטים האתיים הגבוהים ביותר בתעשייה ובהתאם לכללי הרשות השנייה, אשר כוללים גם את העקרונות שהתוו הר"י. לתוכנית צוות רפואי מקצועי ומנוסה ובעל שיקול דעת עצמאי הכולל רופא מומחה ברפואה פנימית, פסיכולוג ופסיכיאטר מנוסים.

   

  "מכתבו של המטפל לוועדת האתיקה כבר נענה ביד ראש לשכת האתיקה, ד"ר תמי קרני שקבעה כי התנהגותו של ד"ר אילן רבינוביץ תמוהה, אך קוראת לבחון ולשקול מחדש את הנתונים רק כדי להבטיח שלא נשקפת סכנה לחייו של מי מהמתמודדים. ההפקה החליטה לאמץ המלצה זו ונערכה בהתאם, הגם שהצוות הרפואי מאוחד בדעה כי כרגע כלל המועמדים כשירים להשתתף בתוכנית, כשהם תחת בקרה רפואית ונפשית מתמדת".

   

  את תגובתו של ד"ר אילן רבינוביץ' לא ניתן היה להשיג.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים