שתף קטע נבחר

הממשלה ה-34: הכירו את השרים

איזה שר היה כתב צבאי, מי נקרא על שם מבצע צבאי ומי על שם המפקד של אביו שנהרג בקרב? איזה שר נשוי לשופטת, ומיהי השרה שכיהנה כסגנית השרה הצעירה ביותר? אלה השרים של הממשלה ה-34

 

השרים בממשלה ה-34  ()
השרים בממשלה ה-34

הקיבוצניק שמכהן כשר ביטחון מטעם הליכוד, השמאלן ששינה את דעותיו, בנו של ראש הממשלה לשעבר, ומי שהיה בצבא מתרגם לערבית. אלה השרים שיכהנו בממשלה ה-34.

משה (בוגי) יעלון

משה (בוגי) יעלון (65), שר הביטחון. נולד בקריית חיים, בגיל 17 הצטרף לגרעין בקיבוץ גרופית בערבה. לאורך השנים מילא תפקידים בשרשרת הפיקוד הצבאית, בהם ראש אמ"ן ואלוף פיקוד מרכז. החל דרכו הפוליטית בשנת 2008, שלוש שנים לאחר שסיים את תפקידו כרמטכ"ל ה-17 של צה"ל.

 

בהתמודדות הראשונה שלו בפריימריז של המפלגה לקראת הכנסת ה-18 הוא נבחר במקום השמיני, ולאחר הבחירות מונה לשר לנושאים אסטרטגיים. לאחר הבחירות לכנסת ה-19, במרץ 2013 מונה יעלון לתפקיד שר הביטחון.

יעלון (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
יעלון(צילום: ג'ורג' גינסברג)

ישראל כץ

ישראל כץ (59), שר התחבורה והמודיעין, נשוי ואב לשני ילדים, בעל תואר ראשון מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומתגורר במושב כפר אחים. חבר כנסת מטעם הליכוד משנת 1998. כץ כיהן בקדנציה האחרונה כשר התחבורה ובממשלה ה-30 היה שר החקלאות ופיתוח הכפר. הוא כיהן כחבר בוועדת הכספים ובוועדת חוץ והביטחון של הכנסת. היה שר החקלאות ופיתוח הכפר בממשלת שרון השנייה, אך התפטר מתפקידו לאחר הקמת קדימה, יחד עם שרי הליכוד.

 

לאחרונה נקלע כץ לויכוחים סוערים ברשת ומחוצה לה, עם פעילים למען תחבורה ציבורית בשבת שהפעילו בדף הפייסבוק שלו 'לוח טרמפים', במחאה על אי קידום תחבורה ציבורית בחגים ושבתות.

כץ (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כץ(צילום: מוטי קמחי)

סילבן שלום

סילבן שלום (56), שר הפנים והמשנה לראש הממשלה, מתגורר ברמת גן ואב לחמישה ילדים, נשוי לאשת התקשורת ג'ודי ניר-מוזס-שלום. הוא עורך דין מטעם אוניברסיטת תל אביב, בעל תואר שני במנהל עסקים והוא גם רואה חשבון וכלכלן.

 

שלום נולד בטוניסיה, ולפני שנבחר לכנסת כיהן כמנכ"ל משרד האנרגיה ויו"ר מועצת המנהלים של חברת החשמל. לכנסת נבחר לראשונה בשנת 1992, ובממשלה האחרונה כיהן כמשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הגליל. בעבר התמודד שלום על ראשות הליכוד, אך הפסיד לבנימין נתניהו.

שלום (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
שלום(צילום: רועי עידן)

בני בגין

בני בגין (73) שר בלי תיק, בנו של ראש הממשלה ומנהיג הליכוד מנחם בגין. בגין שירת בחיל השיריון, למד גיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובשנת 2005 מונה לראש המכון הגיאולוגי. הוא נשוי ואב לשישה ילדים, בנו יונתן, טייס בחיל האוויר, נהרג בתאונת אימונים בשנת 2000.

 

בגין הפך לראשונה לחבר כנסת מטעם הליכוד בשנת 1988 בכנסת ה-12. בשנת 1996 הוא מונה לשר המדע אך בינואר 1997, בעקבות הסכם חברון, פרש מהממשלה. בשנת 2008 חזר לחיים הפוליטיים, התמודד בכנסת ה-18 והפך לשר בלי תיק וכן היה חבר הקבינט המדיני-ביטחוני. ב-2012 נדחק בגין למקום לא ריאלי בפריימריז, ובבחירות האחרונות שוריין לו המקום ה-11 בליכוד.

בגין (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
בגין(צילום: אלכס קולומויסקי)

יריב לוין

יריב לוין (45), שר התיירות, נשוי ליפעת ואב לשלושה ילדים, מתגורר במודיעין. בשירותו הצבאי היה מתרגם לערבית בחיל המודיעין ועבד בעבר כעורך דין בתחום המסחרי-אזרחי.

 

לוין החל את פעילותו הציבורית בתא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 2003 נבחר לתפקיד יו"ר סניף הליכוד במודיעין ומשם נסללה דרכו. בפריימריז בליכוד שהתקיימו לרשימה לכנסת ה-18 הוא נבחר כנציג מחוז השפלה, הוצב במקום ה–21 ברשימת הליכוד ובשנת 2009 הפך לחבר כנסת. הוא כיהן כיו"ר ועדת חוץ וביטחון ויושב ראש ועדת הכנסת.

לוין (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לוין(צילום: עידו ארז)

מירי רגב

מירי רגב (49), שרת התרבות והספורט, נולדה בקרית גת ומתגוררת כיום בראש העין, נשואה ואם לשלושה ילדים. השתחררה מתפקידה כדוברת צה"ל באוקטובר 2008, אחרי ששימשה בין השאר כצנזורית הצבאית הראשית. היא נכנסה לכנסת לראשונה ב-2009 כאשר דורגה במקום ה-27 בבחירות הפנימיות בליכוד. בבחירות 2013 היא דורגה במקום ה-14 וכך הפכה לאחת הנשים החזקות בליכוד.

 

לרגב תואר ראשון בחינוך בלתי פורמלי ותואר שני במנהל עסקים. בכנסת הייתה בין היתר חברה בוועדת הכספים ובוועדת הפנים, שם קיימה כמה דיונים בעקבות אירועים משטרתיים ואלימות במגרשי כדורגל ופעלה נגד תופעת המסתננים.

רגב (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
רגב(צילום: ג'ורג' גינסברג)

חיים כץ

חיים כץ (67) שר הרווחה, נשוי ואב לשלושה ילדים, מתגורר בשוהם. חיים כץ נולד בגרמניה ולמד בבית ספר המקצועי 'אורט' גבעתיים. במקביל להיותו חבר כנסת הוא שימש במשך שנים כיו"ר ארגון העובדים של התעשייה האווירית. בכנסת היוצאת היה יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות ונלחם נגד העלאת גיל הפרישה של נשים.

 

כץ החל את דרכו הפוליטית בשנת 1999 במפלגת 'עם אחד', ובבחירות 2003 הצטרף לליכוד. בפריימריז לפני בחירות 2013 דורג במקום ה-13. בפריימריז של שנת 2012 פנה מבקר המדינה יוסף שפירא ליועץ המשפטי לממשלה, והתריע מהאפשרות שכץ ישתמש במשאבי התעשייה האווירית לקידום מועמדותו בפריימריז בליכוד.

כץ (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
כץ(צילום: ג'ורג' גינסברג)

יובל שטייניץ

יובל שטייניץ (57) שר האנרגיה והתשתיות, נשוי לגילה כנפי-שטייניץ, שופטת בבית המשפט המחוזי בירושלים. אב לשלושה ילדים ומתגורר במבשרת ציון. שטייניץ הוא דוקטור לפילוסופיה, והיה מרצה בכיר בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה. בממשלה ה-33 מילא את תפקיד השר לענייני מודיעין. הוא נחשב כמקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בשנות ה-80 היה שטייניץ פעיל שמאל, אך עשור מאוחר יותר השתנו עמדותיו הפוליטיות והוא עבר לימין. לפני שנבחר לכנסת היה בין השאר נשיא "האגודה לזכות הציבור לדעת". בשנת 1999 רץ שטייניץ ברשימת הליכוד ונכנס לכנסת ה-15. בעבר כיהן כשר האוצר, כחבר בוועדת החוץ והביטחון, ועדת חוקה, חוק ומשפט, ובוועדת המדע והטכנולוגיה.

שטייניץ (צילום: סטודיו עדי כהן צדק) (צילום: סטודיו עדי כהן צדק)
שטייניץ(צילום: סטודיו עדי כהן צדק)

אופיר אקוניס

אופיר אקוניס (42), שר בלי תיק (מיועד להיות שר במשרד התקשורת). אקוניס נולד בתל אביב, בנעוריו היה כתב במעריב לנוער ובצה"ל שירת בתפקיד כתב צבאי. הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. נשוי ואב לשניים.

 

אקוניס הצטרף לתנועת הליכוד בשנת 1992, שימש כסגן יועץ התקשורת של ראש הממשלה וכן כדובר הליכוד. הוא נבחר לראשונה לכנסת ה-18, ושימש כיו"ר ועדת הכלכלה וכסגן יו"ר הכנסת. לאחר הבחירות לכנסת ה-19 מונה לסגן שר במשרד ראש הממשלה והמתאם בין הממשלה לכנסת. לפני הבחירות הנוכחיות מונה לאחראי על המשרד להגנת הסביבה, לאחר התפטרותו של עמיר פרץ.

אקוניס (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אקוניס(צילום: עידו ארז)

דני דנון

דני דנון (44), שר המדע והחלל. דנון נולד ברמת גן, נקרא על שם דני ורדון שנהרג במלחמת ששת הימים והיה המפקד של אביו. הוא למד בתיכון בליך, שירת כקצין בחיל חינוך ובעל תואר שני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית. דנון נשוי ואב לשלושה ילדים, מתגורר במושב בשרון.

 

דנון הפך לראשונה לחבר כנסת בשנת 2009 ועוד לפני כן היה יו"ר הליכוד העולמי. הוא היה יו"ר מרכז הליכוד ואף התמודד על ראשות המפלגה אך הפסיד לבנימין נתניהו. בממשלה שהוקמה לאחר הבחירות בכנסת ה-19 מונה לסגן שר הביטחון, וביולי ,2014 במהלך מבצע צוק איתן, פוטר מתפקידו על ידי ראש הממשלה זאת לאחר ביקורת פומבית שמתח על הדרג המדיני.

דנון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דנון(צילום: מוטי קמחי)

זאב אלקין

זאב אלקין (43), שר הקליטה, מתגורר בכפר אלדד בגוש עציון, נשוי ואב לארבעה ילדים. הוא נולד בחרקוב, שם היה סגן ראש הקהילה היהודית ושימש כמזכ"ל בני עקיבא בברית המועצות. אלקין עלה לארץ בדצמבר 1990 ולמד בישיבת הר עציון.

 

אלקין נבחר לכנסת לראשונה בשנת 2006 ובכנסת ה-17 כיהן כחבר בוועדות הכספים, החינוך, החוקה, העלייה והקליטה והתפוצות. בכנסת ה-18 כיהן כיו"ר סיעת הליכוד. בכנסת ה-19 מונה אלקין לסגן שר החוץ עד מאי 2014, אז מונה ליו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת. החל מאוקטובר 2014 כיהן אלקין כיו"ר הקואליציה, במקביל לתפקידו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון.

אלקין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלקין(צילום: גיל יוחנן)

גילה גמליאל

גילה גמליאל (40), השרה לשוויון מגדרי, נולדה בגדרה, נשואה ואם לשתי בנות, נבחרה לכנסת לראשונה בשנת 2003. לאחר פרישתו של גדעון סער מהחיים הפוליטיים אמרה באולפן:ynet "ראש הממשלה ימנה אותי להיות שרה, יש לי הבטחה מפורשת ממנו. זו כבר הקדנציה שלישית שאני מחכה".

 

בעבר כיהנה גמליאל כיו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית והייתה לאישה הראשונה והיחידה שאי פעם שנבחרה לתפקיד זה. אחרי בחירתה לכנסת גמליאל כיהנה, כשהייתה רק בת 30, כסגנית שר החקלאות. לאורך השנים מיתגה עצמה גמליאל כמי שפועלת למען צעירים וסטודנטים, היא פעלה ליישום הענקת שנת לימודים אקדמית חינם לבוגרי שירות צבאי וכן עסקה בהקמת מרכזי צעירים ברחבי הארץ.

גמליאל ()
גמליאל

משה כחלון

משה כחלון (54), שר האוצר, גדל בשכונת אולגה בחדרה, בן למשפחה בת שבעה ילדים. הוא החל את דרכו הפוליטית בסוף שנות ה-80, נבחר לראשונה לכנסת ה-16 מטעם הליכוד וכיהן כסגן יו"ר הכנסת. בשנת 2006 בבחירות לכנסת ה-17 הוצב במקום השלישי ברשימת הליכוד ולאחר מכן מונה לשר התקשורת וביצע את הרפורמה בסלולר שהוזילה את מחירי השיחות. כמו כן כיהן גם כשר הרווחה.

 

באוקטובר 2012 הודיע כחלון כי הוא לוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים ופרש מהליכוד, אך בבחירות האחרונות חזר במפלגת 'כולנו' ועמד בראש הרשימה. עוד במהלך הקמפיין הצהיר כי הוא מעוניין בתיק האוצר ודרש גם את מנהל מקרקעי ישראל במטרה לבצע רפורמות בשוק הדיור.

כחלון (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
כחלון(צילום: ג'ורג' גינסברג)

יואב גלנט

יואב גלנט (58), שר הבינוי והשיכון, נשוי לקלודין ואב לשלושה ילדים, נולד וגדל ביפו, בן למשפחת ניצולי שואה. ב-1977 התגייס לשירות סדיר ביחידת שייטת 13 וכשסיים קורס קצינים שב לשירות ביחידה. יואב גלנט היה אלוף פיקוד דרום (2010-2005) ומילא שורה של תפקידים בצבא, בין היתר המזכיר הצבאי של ראש הממשלה אריאל שרון.

 

בספטמבר 2010 אישרה הממשלה את המלצת שר הביטחון אהוד ברק למנותו לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל אולם בפברואר 2011, בעקבות חשדות לעברות תכנון ובנייה שביצע גלנט בביתו, בוטל המינוי. גלנט נקרא על שם אחד ממבצעי מלחמת העצמאות - מבצע יואב, שבו השתתף אביו, שנפטר בעת שגלנט היה בן 16.

גלנט (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
גלנט(צילום: ירון ברנר)

אבי גבאי

אבי גבאי (48), השר להגנת הסביבה, נשוי לאילת ואב לשניים. גבאי נולד בשכונת בקעה בירושלים. עם תום שירותו הצבאי, החל ללמוד לתואר ראשון בכלכלה, ובהמשך רכש השכלה גם בתואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית. גבאי שימש בבחירות האחרונות כראש מטה השטח של מפלגת 'כולנו' והיה בין אלה שסייע בהקמתה.

 

גבאי החל את דרכו המקצועית באגף התקציבים במשרד האוצר, ולאחר ארבע שנים וחצי עבר לחברת בזק, כיהן בתפקיד מנכ"ל בזק בינלאומי ולאחר מכן מונה לממלא מקום מנכ"ל בזק. בהמשך התמנה למנכ"ל בזק עד לפרישתו בשנת 2013. בין היתר היה יו"ר ועדת בדיקה ציבורית מיוחדת לבדיקת התנהלות המרכז הרפואי הדסה.

גבאי (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
גבאי(צילום: טל שחר)

נפתלי בנט

נפתלי בנט (44), שר החינוך, נולד בחיפה, נשוי לגילת, אב לארבעה ומתגורר ברעננה. ב-1999 הקים עם שותפים חברת היי טק בתחום אבטחת מידע ועמד בראש חברה שעשתה 'אקזיט'. בשנת 2006 עמד בנט בראש מטהו של נתניהו‏ ובמארס 2008 פרש מלשכתו, כשלפרישה קדמו יחסים עכורים בין הצדדים.

 

בבחירות הפנימיות לראשות מפלגת הבית היהודי ב-2012 ניצח בנט את זבולון אורלב. הוא עמד בראש הבית היהודי, נבחר לכנסת ובממשלה האחרונה מונה לשר הכלכלה ויו"ר "קבינט יוקר המחיה", לשר הדתות ולשר לירושלים והתפוצות והיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

בנט (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
בנט(צילום: עופר עמרם)

איילת שקד

איילת שקד (39), שרת המשפטים, נולדה בצפון תל אביב. בצה"ל שירתה שקד כמש"קית חינוך, והיא בעלת תואר בהנדסת חשמל ומדעי המחשב מאוניברסיטת תל אביב.

 

בין השנים 2008-2006 שימשה כמנהלת לשכתו של בנימין נתניהו שהיה בזמנו ראש האופוזיציה, ולאחר שפרשה הקימה את תנועת 'ישראל שלי' יחד עם נפתלי בנט. שקד התמודדה על מקום ברשימת הבית היהודי ונבחרה למקום השלישי. בבחירות לכנסת ה-19 הוצבה במקום החמישי, נבחרה לכנסת והייתה לחברת הכנסת החילונית הראשונה במפלגה.

שקד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שקד(צילום: עידו ארז)

אורי אריאל

אורי אריאל (64), שר החקלאות, נולד בקיבוץ טירת צבי. התגייס לחיל השריון, עבר קורס קצינים ולחם במלחמת יום הכיפורים. בעבר כיהן אריאל כמזכ"ל מועצת יש"ע.

 

בבחירות לכנסת ה-15 נבחר אריאל לראשונה לכנסת. בבחירות האחרונות עמד בראש סיעת האיחוד הלאומי וחבר לנפתלי בנט ברשימת הבית היהודי והוצב במקום השני ברשימה. כשר הבינוי והשיכון בממשלה היוצאת הוא קידם בנייה בשטחי יהודה ושומרון דבר שגרר נגדו ביקורת. אריאל היה בין מתנגדי תוכנית ההתנתקות, ועוסק במתן סיוע ומענה למצוקת מפוני גוש קטיף.

אריאל (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
אריאל(צילום: עמית שאבי)

אריה מכלוף דרעי

אריה מכלוף דרעי (56), שר הכלכלה, נשוי ליפה ואב לתשעה, נולד במקנס שבמרוקו,

והחל את דרכו הפוליטית בתנועת ש"ס. לאחר הבחירות לכנסת ה-12 ב־1988 מונה לשר הפנים בממשלתו של יצחק שמיר והיה לשר הצעיר בתולדות המדינה. בשנת 1999 הורשע בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, נידון למאסר של שלוש שנים, מתוכן ריצה שנתיים בפועל.

 

לאחר שחרורו מהכלא חזר דרעי לחיים הפוליטיים ולקראת הבחירות לכנסת ה-19 חזר להנהגת ש"ס, הוצב מטעמה במקום השני ונבחר לכנסת לצידו של אלי ישי. במאי 2013 מונה שוב ליו"ר תנועת ש"ס לאחר שדחק את אלי ישי החוצה.

 

דרעי ()
דרעי

אזולאי (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
אזולאי(צילום: דוברות הכנסת)

דוד אזולאי

דוד אזולאי (42), שר הדתות, נולד במרוקו, נשוי ואב לארבעה ילדים, מתגורר בעכו. אזולאי היה בעבר מנהל בית ספר (בוגר סמינר למורים), חבר מועצת עיריית עכו במשך שלוש קדנציות, ולאחר מכן היה ראש המועצה האזורית נחל עירון.

 

אזולאי הפך לראשונה לחבר כנסת בשנת 1996 בכנסת ה-14. מאז כיהן בכל הכנסות מטעם ש"ס. בין תפקידיו: חבר בוועדת האתיקה, יו"ר ועדת הפנים ואיכות סביבה, חבר בועדת הכספים וכן ממלא מקום בוועדת החוץ והביטחון. בין השנים 2012-2002 שימש גם כסגן שר הפנים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו בהשבעת הממשלה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים