שתף קטע נבחר

קרחון ששטחו פי 9 ממחוז ת"א יימס עד 2020

מדענים מנאס"א מעריכים כי הקרחון הענק לארסן B שבאנטרקטיקה יעלם בחמש השנים הקרובות. אחד המדענים: "מה שמפתיע היא המהירות שהכול קורה. השינויים יכולים להיות חסרי רחמים"

התחממות כדור הארץ - הסכנה נעשית מוחשית יותר ויותר: בנאס"א מעריכים כי הקרחון לארסן B, שניתק מאנטרקטיקה בשנת 2002, נמס במהירות והוא יעלם עד סוף העשור. מדובר בקרחון שגודלו כעת הוא כ-1,600 קמ"ר, כמעט פי 9 משטח מחוז תל-אביב. התוצאה תהיה בין היתר עליית מפלס פני הים, כיוון שהקרחון "שומר" על קרחונים אחרים ביבשה.

 

עוד בקיימות וכלכלה ירוקה:

התוכנית למלחמה בזיהום בחיפה שנשארה על הנייר

תאגיד מיחזור מחזיר את הרווחים ללקוחותיו

 

צוות מדענים של נאס"א מקליפורניה מצא כי בקרחון, שניתק ממערב אנטרקטיקה, נוצרו לאחרונה הרבה סדקים. בנוסף הקרחון נמס במהירות רבה יותר ממה שהמדענים העריכו.

 

 ( צילום: נאסא ) ( צילום: נאסא )
( צילום: נאסא )

 

"אלה הם סימני אזהרה שהקרחון מתפורר", אמר עלה חאזנדר מצוות המדענים של נאס"א. "מדובר בחדשות רעות לכדור הארץ. מדף הקרח הזה קיים לפחות 10,000 שנה והוא יעלם בקרוב".

 

"מה שמפתיע לגבי לארסן B היא המהירות שהכול קורה", הוסיף חאזנדר. "השינויים יכולים להיות חסרי רחמים".

 ( צילום: נאסא ) ( צילום: נאסא )
( צילום: נאסא )

 

אריק ריגנוט, המשתתף גם הוא במחקר, הוסיף כי המחקר מספק מידע על התנהגות הקרחונים באנטרקטיקה, על איך שמדפי הקרח שומרים על הקרח ביבשת ועל השפעת התחממות כדור הארץ על הקרחונים.

 

ומה נעשה כדי למנוע את האסון הקרב? יותר מ-200 מדינות הצטרפו ליוזמה של האו"ם על-מנת להילחם בתופעת התחממות כדור הארץ, הנגרמת בין היתר בשל השימוש בדלקים מזהמים.

 רוב המדענים צופים כי אם מגמת ההתחממות תימשך יהיו בכדור הארץ אסונות טבע כמו הצפות, בצורת, גלי חום וזאת בנוסף לעליית מפלס הים, שיגרום להצפות.

 

ומי אשם? ישנה ודאות "קיצונית" של 95 אחוז שהאנושות היא הגורם הדומיננטי להתחממות הגלובלית - כך קבע הדו"ח החמישי של ה-IPCC, הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי אקלים, שממצאיו פורסמו בשטוקהולם בספטמבר 2013. לפי הדו"ח, הטמפרטורה הממוצעת בעולם תעלה ב-0.3 עד 4.8 מעלות צלזיוס עד שנת 2100 ופני הים יעלו ב-26 עד 82 סנטימטר.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: נאסא
הקרחון לארסן B
צילום: נאסא
מומלצים