שתף קטע נבחר

עונש מוות נגזר על המחבל ממרתון בוסטון

שנתיים לאחר הפיגוע שבו נהרגו שלושה ונפצעו 264, הודיע חבר המושבעים על ההחלטה הדרמטית: דז'וחר צרנייב, בן 21, יוצא להורג בזריקת רעל בכלא באינדיאנה. התובעת הכללית בארה"ב: הענישה תואמת פשע כה מחריד

רגע האמת במשפט המחבל ממרתון בוסטון הגיע: שנתיים לאחר שהוא ואחיו ביצעו את הפיגוע במרתון וגרמו למותם של שלושה בני אדם ולפציעתם של 264 איש, הודיע חבר המושבעים במדינת מסצ'וסטס על גזר הדין של המחבל מבוסטון, דז'וחר צרנייב - עונש מוות. אמש (יום ו') מסר חבר המושבעים כי הגיע להחלטה, ושעה קלה אחר כך התברר - לראשונה מאז 1947 הוחלט במסצ'וסטס כי אדם יוצא להורג. 

 

צרנייב במשפטו (צילום: AP) (צילום: AP)
צרנייב במשפטו(צילום: AP)

רגע הפיגוע במרתון בוסטון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רגע הפיגוע במרתון בוסטון(צילום: EPA)

 

 

בחודש שעבר החליטו 12 המושבעים להרשיע את האח הצעיר דז'וחר, בן 21, שאחיו הבכור טמרלן נהרג בקרב יריות עם השוטרים. אותו הרכב הוא זה שהחליט גם להטיל על הצעיר ממוצא צ'צ'ני עונש מוות, ולא מאסר עולם ללא אפשרות חנינה. ההחלטה ניתנה פה אחד, לאחר שהמושבעים התדיינו 13 שעות בנוגע לגזר הדין של צרנייב.

 

צרנייב אמור להישלח לכלא באינדיאנה שבו יוצא להורג בזריקת רעל, אולם ההוצאה להורג לא תבוצע מיד, ותהליך הערעור צפוי להימשך לפחות ארבע שנים. במקרים מסויימים נידונים למוות מושכים תהליכים משפטיים אף לא פחות מ-20 שנה. התובעת הכללית של ארצות הברית, לורטה לינץ', התייחסה לעונש המוות ואמרה כי "הענישה תואמת פשע כה מחריד".

 

הפיגוע במרתון אירע ב-15 באפריל 2013 כששני סירי לחץ ממולכדים התפוצצו וגרמו למותם של שלושה בני אדם - הילד בן השמונה מרטין ריצ'רד שחיכה לאביו הרץ, קריסטל קמפבל בת ה-29 ולו לינגזי, סטודנטית סינית שלמדה בבוסטון - ולפציעתם של 264 איש.

 

הקו שבו בחר צוות ההגנה של צרנייב נועד למנוע מחבר המושבעים לגזור עליו עונש מוות, ולכן הוא הודה בביצוע הפיגוע והביע חרטה, אולם טען שהושפע מאחיו הגדול טמרלן שהיה למעשה המוח מאחורי פיגוע הטרור. מנגד, התביעה טענה כי דז'וחר נושא באחריות שווה לזו של אחיו ושהוא פעל מרצונו החופשי. עוד נטען ששני האחים, שהיגרו לארצות הברית מרוסיה לפני יותר מעשור, פעלו מתוך זעם על המלחמות שניהלה ארה"ב במדינות מוסלמיות.

 

צרנייב הורשע בכל 30 סעיפי האישום בגין הפיצוצים במרתון בוסטון והריגתו של שוטר שניהל אתו קרב יריות. העונש על 17 מהאישומים הוא עונש מוות. חבר המושבעים קבע בין היתר שצרנייב השתמש בנשק להשמדה המונית שגרם למוות, בסיוע לדבר עבירה, בביצוע פיצוץ במקום ציבורי שגרם להרג ובשימוש בנשק חם שגרם למותם של אנשים.

 

במשך שלושה עשורים נאסר עונש המוות במסצ'וסטס משום שהוא מנוגד לחוקה, והמדינה לא הוציאה אדם להורג מאז שנת 1947, אולם משפטו של המחבל מבוסטון התקיים בבית משפט פדרלי המאפשר הוצאות להורג על עבירות של טרור בשטח ארה"ב. מרבית תושבי בוסטון הביעו התנגדות לעונש מוות גם הפעם, אך המושבעים פסקו אחרת.


פורסם לראשונה 15/05/2015 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים