שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סוף לתעלומה: מדענים מסבירים את אשליית "השמלה הכחולה"

  שמלת הפסים הכחולה ששיגעה את הרשת, ממשיכה להעסיק לא מעט מדענים המנסים להתחקות אחר האשליה ולהבין מדוע חלק ראו אותה בצבע כחול וחלק בצבע זהב. עכשיו מפרסמים חוקרים את הסיבות לכך

  שחור וכחול, או לבן וזהוב? השאלה הזו הכתה את העולם בסערה בפברואר אחרון, לאחר ששני חברים מסקוטלנד פרסמו תמונה של שמלת פסים, כשהם מתווכחים על צבעה האמיתי. אבל נראה שאף אחד לא ממש הסכים איתם. עכשיו טוענים מדענים כי מצאו את הסיבה לכך שהאנשים ראו צבעים שונים. המסקנות שלהם פורסמו בגליון החדש של כתב העת Current Biology.

    

  רובנו מכירים אשליות אופטיות: מדובר בתמונות שבהן נראות שתי דמויות שונות, כשחלקנו מבחינים בדמות "הנסתרת", חלקנו לא, וחלק רואים את שתיהן. שמלת הפסים, כך טוענים המדענים מהמכון לטכנולוגיה במסצ'וסטס, פעלה באופן דומה.

   

  שוגים באשליות

  אשליות אופטיות: איך הן משפיעות על הראייה?

  האשליה האופטית שתגרום לכם לראות שחור או לבן

     

  קשר לגיל ולתאורת החדר

  המדענית בוויל קונווי ועמיתיה, החליטו לערוך מחקר שידגים כיצד אנו מפענחים את צבעי השמלה. הם סקרו 1,401 אנשים, מתוכם 300 מעולם לא ראו את תמונת השמלה. החוקרים הראו להם את התמונה, וכל משתתף התבקש לזהות את הצבעים שראו.

   

   

  שמלת הפסים. המוח מפענח אחרת ()
  שמלת הפסים. המוח מפענח אחרת

   

  מהסקר עלתה שונות גבוהה בין הנחקרים: 57% ראו את השמלה בצבעים של שחור וכחול, 30% ראו לבן וזהב, 11% תיארו אותה בצבעי כחול וחום, ו-2% ראו צבעים אחרים.

    

  החוקרים מצאו גם שתפיסות הצבע של אנשים לגבי השמלה, השתנו בהתאם לגילם ומינם: נשים ומבוגרים נטו לראות את השמלה בצבע לבן וזהוב, בעוד שצעירים ראו שחור וכחול.

    

  החוקרים מצאו עוד, כי תפיסת צבעי השמלה קשורים בתאורת היום יום: אנשים הרואים את השמלה בצבע לבן וזהוב, מבלים יותר זמן בחשיפה לאור יום טבעי, בעוד שאלה שרואים אותה בצבעי שחור וכחול, נחשפים יותר לאור מלאכותי. אלה שראו את השמלה בצבע חום וכחול, נמצאים באופן שווה בשתי הסביבות.

   

  מה המוח רואה?

  מחקר אחר שנערך על ידי קרל גגנפורטנר מאוניברסיטת גיסן שבגרמניה ועמיתיו, בוצע כמה ימים לאחר ה"באז" מפרסום תמונת השמלה. 15 משתתפים צפו בתמונות השמלה על מסכי מחשב, בתנאי תאורה שונים. אחר כך התבקשו המשתתפים לשנות את גווניה כפי שראו אותם מלכתחילה.

    

  הממצאים הראו כי המשתתפים הבחינו בטווח רחב של גוונים, מכחול בהיר עד לכחול כהה. לדברי החוקרים, מידע שנקלט ברשתית ומשם מועבר למוח, מפוענח באופן שונה אצל כל אדם, אך בתוך כך הוא גם מפורש אחרת בין בני האדם. כתוצאה מכך, מתקבלות אינטרפרטציות שונות בין הנבדקים באשר לגווני השמלה שנראו בעיניהם.

   

  במחקר שלישי, מייקל וובסטר מאוניברסיטת נוואדה-רנו ועמיתיו טענו כי העין האנושית מתבלבלת בין עצמים כחולים לבין עצמים צהובים. כדי לאמת את התאוריה שלהם, הם ביקשו מ-87 נבדקים לצפות בתמונת השמלה המדוברת.

   

  כמחציתם ראו את הפסים בצבעי כחול, בעוד שהחצי השני ראו את הפסים הכחולים בצבע לבן. אחר כך שינו החוקרים את צבע הפסים לשחור וזהוב. כמעט 95% מהמשתתפים ראו את הפסים בצבעי צהוב וזהוב.

    

  לדברי החוקרים, אצל חלק מהאנשים קיים "אפקט כחול-צהוב" הגורם לפענוח הפוך של גוונים אלו במוח אצל חלק מהאנשים. החוקרים הציעו כי ייתכן וההסבר הזה אבולוציוני ונובע מכך שהעין האנושית התפתחה תוך כדי חשיפה לאור השמש והשמים, שצבעיהם נעים מצהוב לכחול.

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המדענים מסבירים מה אתם באמת רואים
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים