שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שר הנפט של דאעש או רו"ח? שאלת החיסול

  המבצע החריג של כוחות קרקע אמריקניים על אדמת סוריה וחיסולו של האחראי על מערך הנפט בדאעש, אבו סיאף - שם כמעט אנונימי עד אתמול - מעלים שאלות רבות לגבי חשיבותם. אך אין ספק באחת מתוצאות המבצע: העלאת המורל

   

  איך פועל הקומנדו האמריקני?    (צילום: אלי סגל וניר כהן)

  איך פועל הקומנדו האמריקני?    (צילום: אלי סגל וניר כהן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הכול בגלל הנפט? שדה נפט בשליטת דאעש בעיר באיג'י, עיראק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הכול בגלל הנפט? שדה נפט בשליטת דאעש בעיר באיג'י, עיראק(צילום: AFP)

  המבצע של כוח דלתא האמריקני על אדמת סוריה הוכתר על ידי הממשל האמריקני כהצלחה. אבו סיאף, האיש שהיה אחראי על ניהול הרווחים משדות הנפט והגז שבשליטת דאעש, חוסל אף שהיה רצון לתפוס אותו חי. אולם לנוכח העובדה כי אבו-סיאף לא נמנה ברשימת המבוקשים השייכים לארגון "המדינה האיסלאמית" ולא הוצב אף פרס על ראשו, שאלת מטרת התקיפה נותרת ללא מענה.

   

  עוד חדשות בעולם :

  מצרים: הנשיא המודח מורסי נידון למוות

  כמו סלולרי עם כנפיים: המל"ט הננסי

  נסראללה: אני בריא, השמועות עליי לא נכונות

   

  ישנם גורמים עיראקיים ומערביים המעריכים כי ייתכן שאבו-סיאף לא היה היעד הראשי של המתקפה החריגה. סברה אחת היא שהמטרה האמיתית של התקיפה הייתה דובר דאעש ואחד ממפקדיו הבכירים, אבו מוחמד אל-עדנאני. הישאם אל-הישאמי, מומחה לדאעש בבגדד, אמר ל"גרדיאן" שאבו סיאף היה מקורב לאל-עדנאני, דובר הארגון. "הם עבדו ביחד לעתים קרובות", העיד אל-הישאמי.

   

  מי אתה אבו סיאף?

  כתוניסאי שהגיע לעיראק ב-2006 היה אבו סיאף חלק מגל הג'יהאדיסטים הראשונים שהתגנבו לעיראק. כוחו בארגון הטרור שנוי במחלוקת והתשובה לכך תלויה בזהות הנשאל. כאמור, הוא אינו ברשימת המבוקשים האמריקנית וטרם פורסמה תמונתו בכלי תקשורת בעולם.

   

  גורם צבאי אמריקני אמר ל"ניו יורק טיימס" שהוא נחשב ל"אמיר לענייני נפט וגז" של "המדינה האיסלאמית". מעבר לכך הוא גם השתתף בארגון מבצעים צבאיים והכיר היטב את המבנה ההיררכי של הארגון. אולם מומחה אחר הגדיר אותו כמנהיג מדרג הביניים של דאעש, הדומה בדמותו ל"רואה החשבון של אל קפונה". אותו מומחה סבור כי קרוב לוודאי שיימצא לו מחליף תוך תקופה קצרה. 

  אבו סיאף נחשב ל"אמיר הנפט והגז" של דאעש. שר ההגנה האמריקני קרטר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אבו סיאף נחשב ל"אמיר הנפט והגז" של דאעש. שר ההגנה האמריקני קרטר(צילום: רויטרס)
   

  לפי הממשל האמריקני, מטרת הפעולה הייתה לתפוס את אבו סיאף בחיים ולחשוף את הסודות הפיננסיים של הארגון הקטלני מהאיש שמנהל רשת הברחה מתוחכמת של נפט. עד נובמבר 2014 זרם הזהב השחור משישה שדות נפט בעיראק דרך המדינות הגובלות, בהן ירדן, טורקיה ואיראן, לשוק השחור, והכניס ל"מדינה האיסלאמית" - לפי הערכות - מיליון דולרים ביום.

   

  כוחות הקואליציה תוקפים מהאוויר את מאחזי דאעש זה כמה חודשים, אבל בוושינגטון יודעים שהדרך לחנוק את ארגון הטרור האיסלאמי היא לגדוע את סם החיים שלו - רווחיו המדהימים. הקמפיין האווירי של הקואליציה בהנהגת ארצות הברית הצליח להרוס או לפחות לגרום נזק למרבית ממתקני הנפט שבהם השתמש דאעש במדבריות הסוריים, לא רחוק מהעיר המזרחית דיר א-זור שבה התרחש המבצע הלילי. אך פעולת הכוחות הקרקעיים מוכיחה כי אין די בתקיפות אוויריות.

   

  נשים וילדים שימשו כמגנים אנושיים

  עשרות שבועות של מעקב אחר אבו סיאף באמצעות צילומי לוויין, מל"טים ואמצעי ציתות קדמו לתקיפה. גם מודיעין שטח שה-CIA הצליח לחלץ מרשת מדווחים על הקרקע בסוריה עזר באיסוף המידע על אבו סיאף.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  כוח דלתא שמנה יותר מעשרים לוחמים הוקפץ לטריטוריה הסורית במסוקי בלאק הוק ומטוסי אוספרי V-22 (הממריאים כמסוקים וטסים כמטוסים). הם הגיעו באישון לילה למתחם של דאעש באל-עמר, מרחק של יותר מ-30 קילומטרים מדרום מזרח לדיר א-זור, בקרבת מתקני הנפט שאבו סיאף פיקח עליהם.

   

  הכוחות נחתו בקרבת המבנה הרב-קומות שבו חי אבו סיאף, וזמן קצר לאחר נחיתתם נפתחה לעברם אש מכיוון שומרי הראש שלו. בעיה נוספת שבה נתקלו הכוחות הייתה נשים וילדים שהוצבו כמגן אנושי לבכיר מדאעש.

   

  לוחמי הקומנדו האמריקניים ירו אש מדויקת מאוד בטווח קצר ביותר והצליחו להרחיק את הנשים והילדים תוך כדי ההיתקלות. הם הצליחו להיכנס לבניין שבו הם מצאו את אבו סיאף ואשתו אום סיאף. הוא נהרג והאישה נלקחה לחקירה בבסיס אמריקני בעיראק. במהלך המבצע החרימו האמריקנים

   מחשבים ניידים, סמארטפונים ומסמכים העשוים לסייע להם בפיצוח רשת ההונאה הפיננסית של דאעש.

   

  אך גם אם יתברר כי אבו סיאף הוא בורג קטן יחסית במערכת של דאעש, הרי שהתקיפה של כוח דלתא, שפעל בהפתעה מוחלטת וחזר בלא נפגעים, הוא קודם כול הצלחה מורלית גדולה לאמריקנים, וסיוט גדול למנהיגי דאעש שיקדישו מעתה זמן יקר לשינוי מתמיד של מקומות המסתור שלהם. לדעת מומחים, שנת הלילה שלהם הולכת להיות טרופה יותר. שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר הגדיל והגדיר את המבצע, שהיה הגדול ביותר מאז שנכנס לתפקיד, "מהלומה משמעותית" לדאעש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  שדה נפט שבשליטת דאעש בעיר באיג'י בעיראק
  צילום: AFP
  צילום מתוך יוטיוב
  היעד האמיתי? אבו מוחמד אל-עדנאני, דובר דאעש
  צילום מתוך יוטיוב
  מומלצים