שתף קטע נבחר

דרעי שוב שר: "משרד לאנשים השקופים"

יום של חילופי שרים במשרדים השונים. דרעי נכנס למשרד הכלכלה והבטיח: "כשמתקבלת החלטה - אוי ואבוי לנו אם זה לא יתבצע. מילה זו מילה". גלנט נכנס למשרד הבינוי והצהיר: "יחד עם שר האוצר נפעל להתמודד עם כל האתגרים בהצלחה". הבוקר נערך בירושלים גם טקס כניסתו לתפקיד של השר להגנת הסביבה, אבי גבאי ממפלגת כולנו; בתשתיות החליף שטייניץ את שלום

יום של חילופי שרים במשרדי הממשלה הולידו חיוכים, אופטימיות, וכמובן - פיזור הצהרות והבטחות שונות. ח"כ אריה דרעי נכנס למשרד הכלכלה במקום השר היוצא נפתלי בנט, שעובר למשרד החינוך; הח"כ הטרי יואב גלנט נכנס למשרד הבינוי במקום השר היוצא אורי אריאל, שעובר למשרד החקלאות. הבוקר נערך בירושלים גם טקס כניסתו לתפקיד של השר להגנת הסביבה, אבי גבאי ממפלגת כולנו, שהחליף את סגן השר אופיר אקוניס.

 

לכתבות נוספות בערוץ כלכלה :

 

מבנט לדרעי: "אני הכי ותיק"

שנים רבות חלפו מאז כיהן אריה דרעי גשר בממשלת ישראל. רבים העריכו כי אחרי שנכנס לכלא, לא ישוב לכהן בתפקיד רשמי. אבל היום אריה דרעי נכנס לתפקיד חילופי שרי הכלכלה: "יש דבר אחד משותף לי ולנפתלי (בנט)", אמר דרעי הנרגש בטקס חילופי השרים, "שנינו לא התלהבנו כל כך במשרדים שאנחנו הולכים אליהם, אבל שנינו גם התלהבנו תוך כדי במשרדים שאנחנו הולכים אליהם.

 

"כשישבתי בשולחן הממשלה לראשונה ביום חמישי, הסתכלתי ימינה ושמאלה והתברר לי שאני הכי ותיק שם. כשהייתי שר הפנים, נתניהו היה ח"כ צעיר שהגיע מהאו"ם". דרעי הוסיף תפילה שילמד מהר את השפה הפוליטית החדשה, והבטיח כי בניגוד לאחרים הוא לא בא לעבוד בשביל כותרות בעיתון. "דבר שמאוד מפריע לי בשנים האחרונות זה שהחלטות שהתקבלו לא מבוצעות. זה דבר שבשבילי הוא הנורא ביותר. בסיבוב הראשון שלי הייתי אמנם צעיר אבל אין לילה שהלכתי לישון בלי שדאגתי שדברים יתבצעו. כשמתקבלת החלטה - אוי ואבוי לנו אם זה לא יתבצע. מילה זו מילה. הבטחה זו הבטחה".

 

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)
 

בנט, מצדו, אמר לדרעי: "זה המשרד עבור האנשים השקופים. בשנתיים האחרונות דחסנו עשייה של עשור כדי לעצור את יוקר המחייה וליצור מקומות תעסוקה. הכנסנו נשים ערביות וגברים חרדים לשוק העבודה. כל החלטה קטנה וגדולה אנחנו צריכים לחשוב על האדם שבקצה. אני מאמין גדול בתעשייה הישראלית. אני מאמין בכוח של תחרות אמת.

 

"אני מאמין שהמעשה החברתי הגדול ביותר הוא ליצור מקומות עבודה. הרמב"ם אומר שזו צדקה בדרגה הגבוהה ביותר. אני מאמין שמדינת ישראל יכולה להיות אור לגוים. כבר 3,800 שנה שהעולם מחדש. הוא הביא לעולם את התורה ואת ההבדלה בין טוב לרע. אני עובר למשרד אחר, חשוב ביותר לעם ישראל, שדואג ל-2.2 מילדי ישראל - דתיים, ערביים וחילוניים - כולם שלנו".

 

מאריאל לגלנט: "שלכל חייל תהיה קורת גג"

בטקס חילופי השרים במשרד הבינוי, שנערך הבוקר בקריית הממשלה בירושלים, נכחו השר הנכנס יואב גלנט (כולנו) והשר היוצא אורי אריאל (הבית היהודי), שמונה לשר החקלאות. השר אריאל התייחס לפועלו בשנתיים האחרונות ואמר כי "אלו היו שנתיים עם אתגר יוצא דופן, עקב המציאות של מחירי הדיור שכולם מכירים. התשובה המרכזית היא השיווקים. עשינו מה שאחרים לא האמינו שנעשה - והגענו לשיא כל הזמנים של מעל 50 אלף יחידות דיור ששווקו בשנת 2014 וזה הבסיס". אריאל פנה לשר הנכנס גלנט: "אתה, כבוד השר, צריך להמשיך את זה ביחד עם תוכניות נוספות אחרות".

גלנט (מימין) ואריאל. "אנחנו נלמד את הדברים ונראה איך אנחנו מקדמים אותם" (צילום: ששון תירם) (צילום: ששון תירם)
גלנט (מימין) ואריאל. "אנחנו נלמד את הדברים ונראה איך אנחנו מקדמים אותם"(צילום: ששון תירם)
 

שר הבינוי היוצא אף התייחס ליום ירושלים המצוין היום. "נזכיר היום את ירושלים שצריכה התייחסות מיוחדת - אני מאחל לך שתזכה לבנות את ירושלים", אמר לגלנט. בהמשך הבהיר כי המשרד צריך לעסוק בשני נושאים עיקריים - הגדלת היצע הדירות וטיפול במערך הדיור הציבורי. "יש מעמד מוחלש מאוד שחובתנו כמדינה לדאוג לו. משפחות רבות כבר נמצאות במערך הדיור הציבורי, אבל עוד אלפים הממתינים". אריאל הוסיף כי במהלך הקדנציה האחרונה התקדם במכירת דירות דיור ציבורי לזכאים וברכישת דירות נוספות בהיקף של מיליארד שקל. "אבל צריך יותר דירות", הודה.

 

השר הנכנס גלנט התייחס לאתגרים הניצבים בפניו ואמר כי "האתגרים הניצבים בפני משרד הבינוי חשובים לכל אזרח ואזרח בישראל, ויחד עם שר האוצר ח"כ משה כחלון נפעל להתמודד עמם בהצלחה. האתגר הראשון במעלה הוא שלכל חייל וכל אדם ששירת ומשרת בסדיר, בקבע ובמילואים, תהיה קורת גג משלו לחזור אליה.

 

"בכל הנושאים הללו אנחנו נצטרך לעסוק. גם לכל האחרים כמובן מגיע, אבל בראש ובראשונה מגיע שנדע לתמוך באנשים הללו שהמדינה שלחה אותם, ואני מקווה שנשכיל כולנו ביחד לעשות את זה".

 

הוא הוסיף כי "עקבתי בתקופה האחרונה אחר העשייה הרבה שנעשתה כאן בתקופה של אורי אריאל והמנכ"ל שלמה בן אליהו בשנים האחרונות, בהקשר של הגברת השיווקים והניסיון להוריד את מחירי הדירות, מכרזי מחיר מטרה ועוד. אנחנו נלמד את הדברים ונראה איך אנחנו מקדמים אותם".

 

במשרד האוצר נכנס היום לתפקיד שר האוצר ח"כ משה כחלון, אך מכיוון שראש הממשלה בנימין נתניהו שימש כממלא מקום אחרי פיטורי לפיד בשלהי השנה שעברה - לא התקיים טקס חילופי שרים.

 

מאקוניס לגבאי: "מאמין בעבודה פנימית מקצועית"

הבוקר נערך בירושלים טקס כניסתו לתפקיד של השר להגנת הסביבה מר אבי גבאי. מדברי השר הנכנס: "אני שר אלמוני ופעיל תקופה קצרה בעולם הפוליטי, אך אני מכיר היטב את המגזר הציבורי. אהיה שר פעיל, איני ח"כ ובאתי לעבוד".

גבאי (משמאל) ואקוניס. "אהיה שר פעיל, איני ח"כ ובאתי לעבוד" (צילום: המשרד להגנת הסביבה) (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
גבאי (משמאל) ואקוניס. "אהיה שר פעיל, איני ח"כ ובאתי לעבוד"(צילום: המשרד להגנת הסביבה)
 

עוד הוסיף השר כי "מפלגת "כולנו" ביקשה את המשרד להגנת הסביבה מתוך הכרה בחשיבותו לאיכות החיים של כל אזרח. "נכון שמפלגת 'כולנו' הציבה את נושא הדיור בראש סדר העדיפויות, ואני מאמין שתהליכים מאוזנים ישמרו על הסביבה יותר ממצבי משבר שמובילים לוועדות שדורסות את הכללים.

 

אני מאמין בעבודה פנימית מקצועית ופחות בהישענות על יועצים חיצוניים ואתם, עובדי המשרד, אנשי המקצוע שלי. כולנו שותפים לדרך, ליעדים ולעשייה - ויחד נהפוך את המשרד למוביל וקובע בתחום הגנת הסביבה".

 

גבאי שימש כיו"ר ועדת בדיקה ציבורית מיוחדת לבדיקת התנהלות המרכז הרפואי הדסה בשנת 2014, והיה מנכ"ל "בזק" ו"בזק בינלאומי" בין השנים 2003-2013. את דרכו המקצועית החל גבאי באגף התקציבים במשרד האוצר. השר גבאי נולד בירושלים ב-1967, ומתגורר כיום בתל-אביב, נשוי לאיילת ואב לשלושה.

 

גבאי בעל תואר ראשון בכלכלה, ובעל תואר שני (MBA) במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית.

  

סגן השר היוצא, אופיר אקוניס, נכח בטקס ואיחל לשר גבאי הצלחה בתפקידו החדש.

 

משלום לשטייניץ: "לדאוג שהגז הטבעי יגיע לצרכנים"

גם במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים נערך היום טקס חילופי שרים. השר הנכנס, ד"ר יובל שטייניץ החליף את השר היוצא, סילבן שלום בתפקיד.

 

השר הנכנס ציין כי הוא מכיר את המשרד עוד מתקופת כהונתו כשר האוצר. "אין לי ספק שצריך משרד חזק, בעל יכולת ביצוע, יכולת הזזה והטמעה, עם סמכויות ואחריות ולא רק בעל יכולות רגולטוריות", אמר שטייניץ. "הייתה לי ההזדמנות להכיר את תחומיו המרכזיים של המשרד: מים, חשמל וגז טבעי. עלינו לקחת את המשרד צעד קדימה, לקדם את הטכנולוגיות המיוצרות בתחומים אלה ולמנף אותן לטובת חיזוק מדינת ישראל".

זה שנכנס וזה שיוצא. שטייניץ (משמאל) ושלום. "אני רוצה לראות את הכספים הגדולים מגיעים" (צילום: דוברות משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים) (צילום: דוברות משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים)
זה שנכנס וזה שיוצא. שטייניץ (משמאל) ושלום. "אני רוצה לראות את הכספים הגדולים מגיעים"(צילום: דוברות משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים)
 

"אני מקווה שתקופתי במשרד תתאפיין בתגליות גז טבעי ונפט נוספות, לטובת מדינת ישראל ולטובת כלכלתה וכן בחיבור לגז טבעי והבטחה של הזרמת הגז בכל רחבי הארץ", הוסיף השר הנכנס. "יש לנו מחויבות כלכלית ומוסרית לדאוג שהגז הטבעי יגיע לצרכנים. כמי שהקים את ועדת ששנסקי, אני רוצה לראות את הכספים הגדולים מגיעים. אם הגז הטבעי לא יגיע לארץ - גם הכספים שאמורים להגיע בזכות חוק שישינסקי לא יגיעו לאוצר המדינה, לקרן ההון שהקמנו וכמובן, לטובת אזרחי המדינה".

 

"יש בנושא הזה המון נקודות מבט, המון אינטרסים והמון קבוצות. אני שואף לעשות את הדבר הנכון למען האזרחים. אנחנו כאן כדי לעודד ולפתח את השוק. לשמור על האיזון בין טובת המדינה ואזרחיה לבין השקעה של החברות בחיפוש ובפיתוח שדות הגז הטבעי", ציין שטייניץ. "אני מגיע עם האנרגיות הנדרשות לביצוע התפקיד, נתרגם את כל זה להחלטות ולעשייה כבר בחודשים הקרובים. זהו אחד המשרדים הכלכליים והאסטרטגים ביותר במדינה ואנחנו כאן כדי למצות ולעשות זאת בצורה הטובה ביותר".

 

השר היוצא סילבן שלום אמר לשר הנכנס: "אל תיתן לאוצר לעצור אותך, יש עוד 10% שניתן להוזיל במחירי המים בנוסף ל-15% שכבר הצלחנו להוריד במאמצים גדולים. אני מציע לך להמשיך באותו הכיוון: כשמוזילים מים חשמל מוזילים את כל המוצרים במשק. וזה יוביל לצמיחה של המשק. לא פשוט להכניס חברות גדולות למשק הגז הטבעי בישראל, והניסיונות שעשינו עד כה לא הצליחו, אני מאמין שאם מחויבים לצרכן, אפשר לקדם את התחרות בכל התחומים שהמשרד עוסק בהם.

 

"התחרות חשובה אבל לא פחות חשוב להביא את הגז עצמו למדינה. המטרה המרכזית שצריכה להיות לנגד עיניך היא הנחת צינור גז טבעי נוסף בכדי להביא את הגז הטבעי לכל עם ישראל ולהמשיך בפיתוח מאגר לוויתן".

  

בסיכום דבריו, אמר שלום לשר הנכנס שטייניץ: "עבדתי במשרדים רבים, ובמשרד הזה פגשתי את האנשים הכי מקצועיים, איכותיים ומסורים. אחוז בעלי תואר שלישי במשרד הוא הגבוה ביותר בכל משרדי הממשלה. יש למשרד הזה הרבה אחריות - קח אתה את הסמכות. אתה האיש הנכון במקום הנכון ואני מאחל לך בהצלחה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
דרעי ובנט. מתחלפים
צילום: בראל אפרים
מומלצים