שתף קטע נבחר

הכירו את הנאחזים בקרנות

מעוניינים להיאחז בקרנות? מהי קרן נאמנות ומה נחשבת לקרן סגורה, כיצד מוגדר שיעור החשיפה למניות ומהי קרן ממונפת. כל מה שרציתם לדעת על קרנות נאמנות ולא העזתם לשאול. מדריך

קרן נאמנות היא הסדר שמטרתו השקעה משותפת בניירות ערך והפקת רווחים משותפת מהחזקתם ומכל עסקה בהם. הכספים בקרן נצברים על-ידי מכירת יחידות השתתפות לכל מי שמבקש להשקיע באמצעותה. יחידות ההשתתפות מקנות לכל קונה זכות שווה בנכסי הקרן וברווחים המופקים מהם. כל קונה זכאי על-פי כמות היחידות שרכש.

 

מהו "מחיר יחידה" וכיצד הוא נקבע?

זהו מחיר הבסיס שנקבע לקרן. משתנה בכל יום, בהשפעת שווי נכסי הקרן. מחיר נקבע על-ידי חלוקה של נכסי הקרן למספר יחידות ההשתתפות המוחזקות בקרן.

 

לכל המדריכים

הכירו: כך מתנהל המסחר בבורסה

הכירו: השקעה עם תעודה 

הכירו: כך סוחרים במניות בבורסה

 

הכירו את מדדי המניות בבורסה

הכירו את עולם אגרות החוב

אוהבים אקסטרים? כאן יש סיכון

 

לא רק כסף: מעוניינים בזהב? אולי נפט?

כך החברות יוצאות להנפקות 

 

מהו "מחיר פדיון"?

המחיר שיקבל לקוח עבור כל יחידה שהוא מחזיק מקרן הנאמנות.

 

מהו "שיעור הוספה" בקרן נאמנות?

עמלה חד-פעמית שנגבית על-ידי מנהל הקרן בעת רכישת יחידות הקרן. מדובר בשיעור באחוזים שהמשקיע משלם מעבר למחיר היחידה שנקבע. שיעור זה עשוי להשתנות לפי כמות היחידות הנקנות, והוא קטן בדרך כלל ככל שגדלה הכמות הנקנית.

 

מהי קרן נאמנות פתוחה?

קרן נאמנות שמציעה כל הזמן יחידות לציבור לפי תשקיף שפרסמה, מלבד בעת סגירה זמנית.

 

מהי קרן נאמנות סגורה?

קרן נאמנות שמציעה מספר מוגבל של יחידות, ומחיר יחידת השתתפות נקבע לפי הביקוש וההיצע לקרן.

 

מהי קרן ייחודית (קרן סגורה)?

קרן בסיכון גבוה המאפשרת למשקיעים כניסה לתחום ההשקעה בקרנות גידור. קרן ייחודית רשאית להשקיע עד 30% בקרנות גידור ועד 5% השקעה לכל קרן גידור. למשקיע יש אפשרות לפדיון הקרן אחת לשלושה חודשים.

 

מהי קרן ממונפת?

קרן נאמנות בסיכון גבוה מאוד, המאופיינת באפשרויות מינוף כפולות מקרן רגילה בכל הנוגע לאשראי ופעילות בנגזרים. המגבלות העיקריות של קרנות אלה הן חשיפה למניות ולמט"ח של עד 400%, וחשיפה לאופציות של עד 30% מנכסי הקרן.

 

מהי קרן מחקה (קרן אינדקס)?

קרן נאמנות העוקבת עד כמה שניתן אחר נכס בסיס מסוים, ומקבילה למכשיר ה-ETF בחו"ל. לקרנות אלה מותר להחזיק עד 20% בנכס מסוים, במידה ומשקלו בנכס הבסיס יהיה בהתאם.

 

כיצד מוגדר שיעור החשיפה המרבי החדש למניות ולמט"ח?

שיעור החשיפה המרבי למניות ומט"ח יוגדר בהתאם לטבלה הבאה:


שיעור החשיפה המרבי למניות ומטבע חוץ

שיעור החשיפה המרבי למניות ומטבע חוץ
שיעור חשיפה דירוג
0% 0 0
10% A 1
30% B 2
50% C 3
120% D 4
200% E 5
200%-400% F 6

מהי "מדיניות השקעה" של קרן נאמנות?

מדיניות ההשקעה קובעת באלו סוגי ניירות ערך יושקעו הכספים שצברה הקרן, ומה יהיה שיעור ההשקעה בכל סוג ני"ע. משקיע יכול לבחור לפי מדיניות ההשקעה את הקרן, או את צירוף הקרנות שישרתו את מטרותיו ויתאימו ליכולותיו הפיננסיות.

 

מדיניות ההשקעה של קרן נאמנות נקבעת על-ידי מנהל הקרן ביום הקמתה. ניתן לראות את מדיניות ההשקעה של הקרן בתשקיף ההנפקה שלה. המדיניות ניתנת לשינוי - ולצורך כך יש צורך להודיע לציבור באמצעות פרסום בעיתונות, ולבעלי היחידות על- ידי משלוח הודעה מתאימה.

 

מה זה "מדד שארפ" המופיע לעיתים כחלק מנתוני הקרן?

היחס בין התשואה העודפת ליחידת הסיכון הנמדדת כסטיית התקן של הקרן, ידוע בספרות כמדד S על שם ויליאם שארפ (Sharp) מאוניברסיטת סטנפורד. כאשר מנהל תיקים מצליח להשיג מדד שארפ גבוה יותר בתיק ההשקעות שלו (מאשר תשואת תיק השוק), אומרים שהוא הצליח "להכות את השוק". מדד שארפ מתאים רק אם אנו בוחנים השקעה של כל הון הפרט.

 

רוצים לדעת עוד על קרנות נאמנות? הקליקו כאן ותוכלו להשוות בין הקרנות

 

 

הבהרה: המידע הכלול במדריך אינו מהווה תחליף לייעוץ האמור להינתן באופן פרטני על-פי צרכי הלקוח.

 

הבהרה: מודגש כי המידע אינו מהווה הצעה ו/או הזמנה לרכישת ניירות הערך, כמו כן פרסום זה אינו מהווה המלצה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים