שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: סמכויות הנדל"ן תחת כחלון

שר האוצר יקבל את הסמכויות שהיו בידי שר הבינוי כיו"ר רשות מקרקעי ישראל ובידי שר הפנים כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה וימונה ליו"ר קבינט הדיור

ממשלת נתניהו הרביעית התכנסה הבוקר (ג') במוזיאון ישראל לישיבתה הראשונה ובה אישרה את ריכוז כל סמכויות הנדל"ן תחת שר האוצר החדש, משה כחלון. כחלון יקבל את הסמכויות שהיו עד כה בידי שר הבינוי כיו"ר רשות מקרקעי ישראל, את הסמכויות שהיו עד כה בידי שר הפנים כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה וימונה ליו"ר קבינט הדיור.

 

כחלון: נעלה ל-20-25% מס רכישה למשקיעים

תוכנית כחלון לדיור: כל האחריות במשרד אחד

 

כחלון יצטרך להגיש לאישור קבינט הדיור תוכנית מפורטת בנוגע לאופן שבו תבוצע העברת הסמכויות, בתיאום עם נציבות שירות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, יידרש אישור הכנסת להעברת הסמכויות. על מנת לתאם בין הגופים השונים הכפופים לשר האוצר, יוקם מטה דיור במשרד האוצר שבראשו צפוי לעמוד אביגדור יצחקי, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד ראש הממשלה ושימש כחבר בצוות המשא ומתן הקואליציוני של מפלגת כולנו.

 

בהחלטה מצוינים שני נימוקים להעברת הסמכויות הללו ליד שר האוצר: האחד הוא כי משרד האוצר, בניגוד למשרדי הפנים והבינוי, הוא משרד מטה שאמון על הראייה הכלכלית הכוללת - ולא רק על פיתוח תחום האחריות שלו. הנימוק השני הוא שמשרד האוצר מחזיק בכלים נוספים שלהם יש השפעה על מחירי הדיור, כמו מיסוי, וכך יכול לנהל מדיניות דיור שמביאה בחשבון את כל ההיבטים המשפיעים על השוק.

חברי הממשלה בישיבתם הבוקר במוזיאון ישראל (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט) (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)
חברי הממשלה בישיבתם הבוקר במוזיאון ישראל(צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)

 

הרכב חדש לקבינט הדיור

בנוסף, תאשר הממשלה היום את ההרכב החדש של קבינט השרים לענייני דיור. כחלון יכהן כיו"ר הקבינט, כפי שכיהן שר האוצר הקודם, יאיר לפיד. חברי הקבינט יהיו שרי הבינוי, הכלכלה, המשפטים, החקלאות, הרווחה, העלייה והקליטה, הפנים, התחבורה, הדתות, התרבות, התיירות והשר אופיר אקוניס.

 

אתמול שלחה החברה להגנת הטבע מכתב לשר האוצר, שבו מחתה על כך ששמו של השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, נעדר מהרשימה. קודמו בתפקיד, עמיר פרץ, היה חבר בקבינט הדיור ולעמדת המשרד יש נגיעה חשובה לאישור תוכניות בנייה שעלולות לפגוע בשטחים פתוחים ולגרום לזיהום קרקע. עם זאת, בהצעת המחליטים מצוין כי השר להגנת הסביבה לא יהיה חבר בקבינט - בו בשעה ששרת התרבות, מירי רגב, והשר אופיר אקוניס שמוגדר כאחראי על משרד התקשורת יהיו חברים בקבינט, על אף שהחלטותיו אינן נוגעות בצורה ישירה לענייני משרדיהם.

 

הייצוג היחיד שיהיה למשרד להגנת הסביבה הוא מעמד של מוזמן קבוע ללא זכות הצעה למנכ"ל המשרד. יש שיראו בכך ניסיון להגביל את יכולתו של המשרד להגנת הסביבה לעכב פרויקטים של בנייה הפוגעים בסביבה. עם זאת, יש לזכור כי השר להגנת הסביבה הוא חבר מפלגת כולנו, המקורב ליו"ר הקבינט כחלון, כך שגם חברותו בקבינט לא הייתה הופכת בהכרח את המשרד להגנת הסביבה לגורם שהיה מנסה לטרפד החלטות שמקדם יו"ר הקבינט.

 

השר כחלון אמר לאחר החלטת הממשלה: "העברת רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון למשרד האוצר היא צעד ראשון במסע מורכב לטיפול במשבר הדיור. אני שמח שממשלת ישראל בחרה לעסוק בנושא חשוב זה בישיבתה הראשונה ולאשר את אבני הדרך של הרפורמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צלם: מרק ישראל סלם
שר האוצר משה כחלון בישיבת הממשלה, הבוקר
צלם: מרק ישראל סלם
מומלצים