שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

ירדן: העיר שהדיחה את בכירי מערכת הביטחון

העיר הענייה מעאן הוזנחה תקופה ארוכה ותושבים רבים מצאו נחמה בדאעש ובארגונים קיצוניים אחרים, ופעלו באלימות נגד כוחות הביטחון. למלך עבדאללה זה הספיק והוא הדיח את שר הפנים ושני בכירים נוספים בממסד הביטחוני

מה קורה בממלכה ההאשמית? מלך ירדן עבדאללה הדיח בבת אחת שלושה בכירים במערכת הביטחון. הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי שר הפנים חוסיין אל-מגאלי הגיש את התפטרותו אחרי שנתיים בלבד בתפקיד, ואילו ומפקד מנגנון הביטחון הכללי תופיק א-טוואלבה ומפקד כוחות המשטרה אחמד א-סווילימין יצאו לגמלאות לפתע. אלא שבפועל, שלושת הבכירים לא עזבו מרצונם את תפקידיהם אלא הודחו מהם באופן חסר תקדים בגלל התרשלות במילוי בתפקידם, מעורבותם במחדל בטיפול בסוגיות הביטחוניות השונות וחוסר התיאום בין מנגנוני הביטחון השונים.

 

עוד חדשות בעולם :

בן לאדן לתומכיו: 'התמקדו בחיסול אמריקנים'

אולי בהוואנה ירקחו תבשיל לשלום קולומביאני

 

במדינות ערב, להבדיל מישראל, לשר הפנים תפקיד חשוב וחיוני לאור העובדה שהוא זה שאחראי על כל מנגנוני הביטחון בממלכה, בהם המשטרה. ואם מוסיפים לכך את האיום על הממלכה מצד ארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש), הרי שהדחתו של השר אל-מגאלי דרמטית במיוחד.

 

התסיסה בעיר מעאן גרמה לו מבוכה. מלך ירדן עבדאללה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התסיסה בעיר מעאן גרמה לו מבוכה. מלך ירדן עבדאללה (צילום: רויטרס)

בעיתונות הערבית והירדנית בפרט ניסו להבין את הסיבות להדחה הדרמטית של שלושת הבכירים בממסד הביטחוני, אך התקשו להגיע לתשובה חד-משמעית. אחת ההערכות היא שאוזלת היד של מערכת הביטחון מול התסיסה המקומית נגד השלטונות בעיר מעאן שבדרום הממלכה הביא ל"טיהור" בממסד הביטחוני.

 

גנבו רכב ביטחון והניפו עליו את דגל דאעש

העיר מעאן שוכנת באזור מדברי דרומית לבירה עמאן, היא סובלת מעוני ומהזנחה וחיים בה 50 אלף תושבים, רובם בני שבטים. הזנחת הרשויות הביאה לעליית התמיכה המקומית בזרם הסלפי הג'יהאדיסטי ובארגונים קיצוניים אחרים כמו ג'בהת א-נוסרה ודאעש. בחודשים הניפו פעילים סלפים בעיר לא פעם את דגלי דאעש, לא סימן טוב לממלכה ההאשמית לאור העובדה שארגון הטרור כבר שולט בשטחים נרחבים בסוריה ובעיראק ופוזל גם לעבר ירדן. עד כה, תגובת הרשויות הירדניות לגילויי תמיכה בדאעש הייתה יד קשה. אלא שהשימוש בכוח לא נשא פרי והתסיסה המקומית נמשכת.

 

גורמים ירדניים בכירים סיפרו השבוע לעיתון "אל-חיאת" שלפני כמה ימים גנבו מבוקשים רכב ששייך למנגנון המודיעין, הניפו עליו את דגל דאעש ואז הציתו את הרכב. המבוקשים ביקשו לנקום את הריגת קרוביהם לפני שנה על ידי מנגנוני הביטחון. כשמצרפים את התקרית המביכה הזו למהומות האחרונות בעיר מעאן ניתן להבין מדוע היה המלך עבדאללה חסר סבלנות והחליט להדיח את שלושת הבכירים ללא הודעה מראש.

 

תושבי העיר טוענים כי התנהלות כוחות הביטחון והשימוש המופרז בכוח במהלך המאמצים לאתר את המבוקשים הוסיפו קיסם למדורת המחאה הבוערת ממילא בלהבות גבוהות. עוד הם טוענים שהמצב במעאן הידרדר גם משום שכוחות הביטחון הרסו את בתי המבוקשים והגבירו את הפיקוח על האוויר, שכלל בין היתר שימוש במזל"טים.

 

חגיגות השמחה בעיר מעאן לאחר הדחת הבכירים

 

תהיה אשר תהיה הסיבה האמיתית, בעיר מעאן קיבלו את הדחת הבכירים הקולקטיבית ביציאה לרחובות, בזיקוקים ובקריאות שמחה. "יש שביעות רצון מוחלטת בעיר בעקבות ההתפטרות של שר הפנים. מלך ירדן עשה צדק עם תושבי מעאן בכך שקיבל את ההתפטרות של הבכירים הביטחוניים", אמר ראש העיר מאג'ד א-שרארי, לרשת CNN בשפה הערבית וסיפר כי האזור ספג הפסדים כלכליים גדולים של עשרות מיליוני דינרים בשל המבצע הביטחוני שנמשך זה שנתיים וגבה את חייהם של 15 בני אדם, בהם אזרחים חפים מפשע ופעיל בזרם הסלפי.

 

בזרם הסלפי הג'יהאדיסטי לא מרוצים מכך ששמם נקשר באותה נשימה עם המבוקשים בעיר מעאן. "אין לנו קשר למרדף אחר המבוקשים. יש ניסיון לצייר את המחוז כאילו הוא מעוז של דאעש", אמר מוחמד א-שלבי, גורם בכיר בזרם שהכחיש כי המבוקשים הניפו את דגל דאעש על הרכב הממשלתי.

 

הפרשן הפוליטי של העיתון הממסדי "א-דוסתור", מאהר אבו טיר, סבור כי הסיפור יותר סבוך ממה שנראה. "אין ספק כי המצב בעיר מעאן הוא הסיבה העיקרית מאחורי ההדחה", הוא אמר. "אבל יש סיבה נסתרת שקשורה ליחסים אישיים ומקצועיים גרועים בין הבכירים שהודחו - דבר שסיכן את התיאום הביטחוני ביניהם". גורמים ירדניים רשמיים טענו בשיחה עם רשת "אל-ערבייה" כי להדחת הבכירים במערכת הביטחון אין קשר ישיר לאירועים האחרונים בעיר מעאן. לטענתם, הבכירים הודחו בגלל טיפול לקוי בחודשים האחרונים בכמה סוגיות ביטחוניות, בהן פרצי אלימות, סדרת תקיפות של מתקני מים וחשמל ו"פגיעה מילולית" במוסדות המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הדחה דרמטית. המלך עבדאללה
צילום: רויטרס
מומלצים