שתף קטע נבחר

מורשת בן לאדן: 'התמקדו בחיסול אמריקנים'

"תשכחו ממדינה איסלאמית", כתב הטרוריסט במכתב אחד מני מאות מסמכים מסווגים שנתפסו על ידי ארה"ב בעת חיסולו ב-2012 והותרו לפרסום. תכנן קמפיין תקשורתי גדול ביום השנה ה-10 לפיגועי 11/9 וכתב מכתבי אהבה

חיסול בן לאדן בכותרת ראשית של עיתון בחזית הבית הלבן ב-2 במאי 2011 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיסול בן לאדן בכותרת ראשית של עיתון בחזית הבית הלבן ב-2 במאי 2011(צילום: AFP)

 

"תשכחו ממדינה איסלאמית והתמקדו בהריגת אמריקנים": זה מה שכתב מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן באחד מתוך מאות מסמכים מסווגים שנלקחו מאחוזת המסתור שלו בפקיסטן לאחר חיסולו ב-2 במאי 2011  וחלקם הותרו היום (יום ד') לפרסום על ידי המודיעין האמריקני. המסמכים שפורסמו חושפים מידע חדש על פעולות בן לאדן, על מצבו הנפשי ועל ארגון הטרור בהנהגתו.

 

"אם בן לאדן היה נכנע, הוא היה נשאר בחיים"

 

המסמכים שהותרו לפרסום, שנלקחו מבית המסתור בעיר אבוטבאד על ידי יחידת הקומנדו "אריות הים", מתארים גם את האסטרטגיות הפיקודיות של בן לאדן ואף את החרדות שלו מיכולות המודיעין של המערב והחשיבות שייחס לתדמיתו בעולם. במסמכים שהותרו לפרסום יש גם את רשימת הספרים האלקטרוניים העצומה בשפה האנגלית שהחזיק בן לאדן וכן ספרים בכריכה קשה ורכה.  

"שלחתי וידאו לפני חודשיים והוא עדיין לא פורסם התקשורת", התלונן בן לאדן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"שלחתי וידאו לפני חודשיים והוא עדיין לא פורסם התקשורת", התלונן בן לאדן(צילום: AFP)

בספרים שקרא היו: "המלחמות של אובמה" של העיתונאי האמריקני בוב וודוורד, ספר ששופך אור על המאבקים בין הבית הלבן לבין מפקדי צבא ארה"ב סביב המלחמה השנויה במחלוקת באפגניסטן, וספרים של הבלשן האמריקני והפעיל האנטי-ישראלי, פרופ' נועם חומסקי. הוא גם קרא דוחות אמריקניים על המלחמה בטרור וספרים על ההיסטוריה של צבא ארה"ב וכן מגזינים אמריקניים כמו "פוריין פוליסי" ו"ניוזוויק", ובייחוד את הגיליונות שעסקו באל-קאעידה ובתגובה האמריקנית לטרור האיסלאמי.

 

"אתם מודעים היטב לחשיבות היום הזה ושיש חשיבות רבה בניצול היום הזה בתקשורת כדי לכבד את ניצחונות המוסלמים ולתקשר עם האנשים שאנחנו רוצים לתקשר עמם", כתב אובמה לתומכיו לקראת יום השנה העשירי ל-11/9.

 

בן לאדן התלונן: "למה לא פרסמו את הווידאו ששלחתי?"

בן לאדן כתב שהוא "ניהל התכתבויות עם האחים בשביל שיספקו לרשת אל-ג'זירה הצהרות רבות שאותן תפרסם הרשת ב-1 בספטמבר לקראת יום השנה".

 

למרות דבריו של בן לאדן, נראה שהעברת קלטות הווידאו בכיכובו לרשת הטלוויזיה הקטארית נתקלה בקשיים רבים - למורת רוחו של הארכי-טרוריסט. במכתב אחד שכתב הוא הלין על המצב: "שלחתי קלטת וידאו לפני כמעט חודשיים והיא עדיין לא פורסמה בתקשורת.

 

במכתב אחר מ-5 באפריל 2011, פחות מחודש לפני חיסולו, המליץ אדם בשם "מוחמד" לבן לאדן כיצד לנסח את המסר שאותו יעביר ביום השנה העשירי למתקפת הטרור בארצות הברית ב-2001. "המסר חייב להכיל הוראות ותזכורות לנוער ולמדינה כולה. הוא צריך להיות כללי ולא להיכנס לפרטים ולקרוא לג'יהאד", נכתב במסמך שהותר לפרסום.

 

מנהיג ארגון הטרור חוסל בפקיסטן. אחוזת המסתור של בן לאדן באבוטבאד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מנהיג ארגון הטרור חוסל בפקיסטן. אחוזת המסתור של בן לאדן באבוטבאד(צילום: AFP)

אלא שהקמפיין התקשורתי הגדול שתכנן בן לאדן לא יצא לפועל משום שהוא חוסל בפעולת קומנדו אמריקני ארבעה חודשים לפני יום השנה העשירי לפיגועי 11 בספטמבר 2001. אתר האינטרנט של אל-קאעידה היה אמור לפרסם את הווידאו ב-12 בספטמבר 2011 ובו הודעה מפי מספר 2 של בן לאדן איימן א-זוואהרי וברקע תמונותיו של בן לאדן. ההודעה המוקלטת נמצאה על ידי "אריות הים" בפשיטה על אחוזת המסתור בפקיסטן, ובה מבטיח אל-קאעידה לאמריקנים "לגמור כמו עבדים" של חברות רב- לאומיות ו"כסף יהודי".

 

ארגוני הטרור "התעלמו מבן לאדן"

רשת CNN דיווחה כי במכתב אחד כתב בן לאדן לגורמים ג'יהאדיסטיים בצפון אפריקה להפסיק "להתעקש על הקמת מדינה איסלאמית" ובמקום זאת לתקוף שגרירויות אמריקניות בסיירה לאון ובטוגו וחברות נפט אמריקניות. עצה דומה השיא בן לאדן לשלוחת אל-קאעידה בתימן, שכתב לה להימנע מפגיעה במשטרת תימן ובמטרות צבאיות ובמקום זאת להעמיד בראש סדר העדיפויות את התקיפה במטרות אמריקניות.

 

"בסך הכול יום נוסף במשרד". חולצת ארה"ב חיסלה את בן לאדן לצד תמונת אובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"בסך הכול יום נוסף במשרד". חולצת ארה"ב חיסלה את בן לאדן לצד תמונת אובמה(צילום: רויטרס)

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) לא היה קיים בתקופה שבה כתב בן לאדן. ארגון הטרור הסוני, שכיום שולט בשטחים נרחבים בסוריה ובעיראק, צמח מתוך אל-קאעידה, אך פנה לדרך אחרת, קיצונית יותר, ומבקש להקים מדינה איסלאמית ופחות מתמקד בתקיפת ארה"ב ואזרחים אמריקנים.

 

היה מעורב בתכנון חתונה בנו

בן לאדן לא התבטא באופן פומבי על מהפכות "האביב הערבי" שטלטלו את המשטרים בתוניסיה, מצרים, סוריה ומדינות נוספות,

אך באופן פרטי הוא הביע את דעתו וכתב ש"מהפכת המידע הטכנולוגית סייעה להמריץ את המהפכות" ותיאר מהפכות אלה כ"אירועים החשובים ביותר בעולם המוסלמי זה כמה מאות".

 

לצד העניינים המבצעיים והפוליטיים עסק מנהיג ארגון הטרור גם בדברים אישיים, בייחוד במשפחתו. במכתבים שכתב בן לאדן בניו הרבים ובנותיו, הוא התגלה כאב אהוב ונערץ שנכרך אחר ילדיו. ובאחד המכתבים שכתב לאחת מנשותיו הוא התגלה כחולה אהבה. למרות התדמית הקשוחה שנוצרה לו הוא היה מעורב אישית בתכנון החתונה של בנו חאליד לבתו של מפקד באל-קאעידה, ואף החליף מכתבים עם אמה של הכלה המיועדת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בן לאדן באפגניסטן
צילום: AFP
מומלצים