שתף קטע נבחר

ימין מול שמאל בהפגנת הנכבה באוניברסיטת ת"א

כ-200 איש ציינו את "אסון" הקמת ישראל ובריחת הפליטים הפלסטינים ב-1948: "רק כך יושג שלום". ח"כ עודה: "תכירו בעוול". פעילי ימין הפגינו: "נכבה חרטה". שניים עוכבו לחקירה

בצהריים (יום ד') נערך ברחבה מול אוניברסיטת תל-אביב טקס לציון "יום הנכבה", היום שבו מציינים הפלסטינים את "אסון" הקמתה של מדינת ישראל ובריחת הפליטים הפלסטינים. מול הכנס נערכה הפגנה של פעילי ימין תחת הכותרת "נכבה חרטה".

 

כ-200 ערבים ישראלים ופעילי חד"ש ארגנו את טקס "יום הנכבה", ומנגד התאספו כמה עשרות פעילי ימין, בהם אנשי תנועת "אם תרצו", ארגון להב"ה וארגון "נלחמים בשקר הפלסטיני". כוחות משטרה גדולים חצצו בעזרת גדרות משטרה בין הצדדים.

טקס יום הנכבה, בצהריים באוניברסיטת תל-אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
טקס יום הנכבה, בצהריים באוניברסיטת תל-אביב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ איימן עודה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ איימן עודה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

המשטרה עיכבה שני בני אדם לאחר שפעיל ימין ניסה להוריד את הדגל הפלסטיני שהונף בטקס הנכבה, ומנגד פעיל מהפגנת יום הנכבה ניסה לפי החשד להוריד דגל של מפגיני הימין.

 

פראס אגברייה, סטודנט לחשבונאות שהשתתף בטקס יום הנכבה, אמר: "הכרה בנכבה היא הדרך היחידה לפתור את הסכסוך הקיים ולהביא לשלום בעתיד. בטקס העברנו מסר לסטודנטים ערבים ויהודים שפה חי בעבר עם ולא הייתה אדמה ריקה. אנחנו מציינים את הרצון להחזיר את הפליטים ואלו תנאים חשובים לפתרון הסכסוך. הטקס שלנו נעשה בלי רעש ובלי צעקות. אלה שחלשים הם אלה שתמיד צועקים".

 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "אפשר להתווכח על כל מיני סוגיות אבל מבחינה אנושית אי אפשר להתווכח עם הקביעה שהעם הפלסטיני שילם את המחיר הכבד ביותר. המדינה החדשה לא נתנה לאלו שגורשו לחזור. אנו מבקשים להכיר בעוול ההיסטורי ולפעול לתיקונו מבלי לגרום עוול לאחרים, זו זכותנו".

פעילי הימין הפגינו מנגד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פעילי הימין הפגינו מנגד(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

אורן חלפון, יו"ר תא תנועת "אם תרצו" באוניברסיטת תל-אביב, אמר כי מדובר בהפגנה של השמאל הרדיקלי: "כמו כל שנה הוא מבקש לערער על יסוד קיומנו במדינה, לטעון שהמדינה הוקמה בחטא לאחר רצח וגירוש ולהכחיש שהערבים הם אלה שתקפו ורצו לעשות פה שואה שנייה. אנחנו נילחם על האמת".

 

אלון שוורצר מ"אם תרצו" אמר: "מאז הקמתה נמצאת ישראל במלחמה בשתי חזיתות - בשדה הקרב הצבאי היא מנצחת

שוב ושוב, ובקרב על הצדק בעשורם האחרונים אנחנו מפסידים. היום זה חלק מהמלחמה על הצדק. מכניסים לשיח הציבורי את נרטיב הנכבה, נרטיב שקרי שמנסה להטביע בנו תחושת אשם על עצם קיומנו".

 

גם פעיל הימין ברוך מרזל הגיע להפגנה. הוא השמיע איחולים קשים לערבים. "פה היה כפר ערבי והיום יש פה אוניברסיטה", אמר, "כל יפי הנפש השמאלנים שמטיפים לי לא לגור בחברון - שיישארו כאן אבל שישתקו".

 

מול מפגיני הימין הפגינו אנשי מרצ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
"זו הדרך היחידה לשלום". הטקס באוניברסיטה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים