שתף קטע נבחר

שופטים במצרים על הכוונת: "תרצחו אותם!"

כמה ימים לאחר שהנשיא לשעבר מורסי נידון למוות ושלושה שופטים נרצחו באל-עריש, מפרסמת שלוחת דאעש בסיני הודעה קולית הקוראת לתומכיה "להרעיל אוכל של שופטים במדינה" ו"להשמיד בתיהם עם פצצות"

הלווייתם של שלושת השופטים שנרצחו בשבת (צילום: מתוך יוטיוב) (צילום: מתוך יוטיוב)
הלווייתם של שלושת השופטים שנרצחו בשבת(צילום: מתוך יוטיוב)

עונש המוות הראשוני שקיבל נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, בסוף השבוע האחרון אמנם לא הוציא את ההמונים לרחובות, אך הוא הפך באופן רשמי את שופטי מצרים ליעד חיסול מבוקש. הלילה (יום ה'), ימים ספורים בלבד לאחר ששלושה שופטים נרצחו בחצי האי סיני, קרא רשמית מנהיג ארגון הטרור "אנסאר בית אל-מקדס" לתומכיו: "התנקשו בחייהם של שופטים במצרים".

 

בהודעה קולית שפורסמה באתר האינטרנט של הארגון, שהוא שלוחת "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בסיני, נשמע לכאורה קולו של מנהיג הארגון, אבו אוסמה אל-מסרי, אומר: "אסור לרודנים לכלוא את האחים שלנו. הרעילו את האוכל שלהם. עִקבו אחריהם בבתיהם וברחובות. הַשמידו את בתיהם עם פצצות, אם אתם יכולים". אמינות ההודעה הקולית טרם אושרה בידי גורם רשמי.

"הנשק שלי מוכן. אני נשבע שמי שרק ינסה להתקרב, אני אמחק את שמו מהפנקס". התמונה שהעלה לרשת השופט מוחמד יוסרי ()
"הנשק שלי מוכן. אני נשבע שמי שרק ינסה להתקרב, אני אמחק את שמו מהפנקס". התמונה שהעלה לרשת השופט מוחמד יוסרי
 

ביום שבת, שעות ספורות לאחר הקראת גזר הדין המהדהד נגד מורסי ובכירים נוספים בארגון "האחים המוסלמים" שגרר לא מעט ביקורת בזירה הבינלאומית, נרצחו שלושה שופטים על ידי חמושים אלמונים בעת שנסעו ברכב. במהרה הופץ ברשתות החברתיות כי הארגון המצרי קיבל אחריות על הפיגוע, שבו נפצעו שלושה בני אדם נוספים. לשלטונות, לתקשורת ולציבור במצרים, שהזדעזע מהמקרה, לא היה ספק כי העיתוי של ההתנקשות אינו מקרי.

 

לשכת הנשיאות מיהרה לפרסם הודעת תנחומים, הגדירה את ההתנקשות "פעולת טרור", והכריזה כי תספק אמצעי אבטחה לשופטים שעובדים באזורים המועדים לפורענות. "התקריות הנתעבות האלה לא יניאו את השופטים המכובדים במצרים להמשיך להעביר את המסר הנעלה שלהם ולהמשיך בנתינתם למען המולדת. זה רק יגביר את נחישותם להשכין צדק", נכתב בהודעה. השופטים שנרצחו בשבת זכו להלוויה צבאית.

 

בכירים מצריים בהלוויית השופטים שנרצחו בשבת (צילום: מתוך יוטיוב) (צילום: מתוך יוטיוב)
בכירים מצריים בהלוויית השופטים שנרצחו בשבת(צילום: מתוך יוטיוב)

מורסי בבית המשפט עם הקראת גזר דינו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורסי בבית המשפט עם הקראת גזר דינו(צילום: AFP)
 

עוד לפני הטלת העונש על מורסי דווח במצרים על ניסיון התנקשות בשופט מועתאז חפאג'י. חפאג'י גזר עונש מוות על מנהיג "האחים המוסלמים" מוחמד בדיע ועל בכירים נוספים בתנועה האיסלאמית בפרשת הרג המפגינים מול משרדי "האחים המוסלמים" בקהיר בזמן המחאות נגד מורסי. כמו כן, באחרונה ניסו שני גברים לפוצץ את מכוניתו של נשיא בית הדין בדרום קהיר, אך הניסיון כשל והוא ניצל. ביום ראשון האחרון חיסלו מנגנוני הביטחון המצריים את השניים.

 

מסתמן כי "מחאת" האיסלאמיסטים נגד מערכת המשפט במצרים בשל פסקי הדין שנגזרים נגד בכירי "האחים המוסלמים" רק הולכת ומסלימה. בשעה שהממשלה מבטיחה לאבטח את השופטים, יש שופטים שלוקחים את החוק לידיים. השופט המצרי מוחמד יוסרי העלה תמונה שלו לרשתות החברתיות עם אקדחו האישי עם המסר: "הנשק שלי מוכן, אני נשבע שמי שרק ינסה להתקרב או ינסה לעשות משהו בוגדני, אני אמחק את שמו מהפנקס".

 

השופט שעבאן א-שאמי שגזר עונש מוות על מורסי צוטט בתקשורת אומר: "אינני חושש מתגובה כלשהי של הנאשמים או חסידיהם. אני מפחד רק מאללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט מוחמד יוסרי מוכן עם כלי הנשק שלו
מומלצים