שתף קטע נבחר

4 פורשים: שפר לא יהיה מפקד חיל האוויר

האלוף נמרוד שפר לא יתמודד על תפקיד מחליפו של אמיר אשל. תא"ל עמיקם נורקין סומן כמפקד חיל האוויר הבא. פרט לשפר, יפרשו גם שלושה אלופים נוספים: יואב הר אבן, איל אייזנברג ויוסי ביידץ

 

מועמד ותיק לתפקיד מפקד חיל האוויר פורש. נמרוד שפר (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
מועמד ותיק לתפקיד מפקד חיל האוויר פורש. נמרוד שפר(צילום: יהונתן צור)

צמרת הצבא צפויה לעבור מתיחת פנים בקרוב, וזאת בעקבות פרישתם של לא פחות מארבעה אלופים בתוך פרק זמן קצר. הפרישה המפתיעה ביותר היא ככל הנראה זו של האלוף נמרוד שפר, ראש אגף התכנון ומי שהיה מועמד ותיק בהתמודדות על תפקיד מפקד חיל האוויר הבא, במקומו של האלוף אמיר אשל. שפר יסיים את תפקידו בעוד חודשיים, ובאופן מפתיע ישתחרר מצה"ל ולא יתמודד על התפקיד היוקרתי של הטייס מספר 1.

 

בשלוש השנים האחרונות שימש האלוף שפר כראש אג"ת, לאחר שכיהן בכל התפקידים הבכירים החשובים בחיל האוויר - וכך שימש בין היתר כראש מטה, ראש להק אוויר, ועוד לפני כן כמפקד בסיס רמון ומפקד טייסת F-16. בין המועמדים להחליף את האלוף אשל - האלוף חגי טופלנסקי ותת-אלוף עמיקם נורקין, שיועלה לדרגת אלוף ויתמנה כעת לראש אג"ת. שפר הוא הוותיק והמבוגר יותר, והוא מסיים את הכהונה הארוכה ביותר בתפקיד אלוף.

 

אלא שההערכה היא כי ראש אג"ת הבין כי הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט סימן את נורקין כיורשו של אשל - ורמז עבה לכך ניתן כאשר כהונתו של מפקד חיל האוויר הוארכה עד 2017, ככל הנראה על מנת להעניק לנורקין הזדמנות להשלים קדנציה בת שנתיים בתפקיד אלוף.

יועלה לדרגת אלוף. עמיקם נורקין (צילום: איתי כהן, "במחנה") (צילום: איתי כהן,
יועלה לדרגת אלוף. עמיקם נורקין(צילום: איתי כהן, "במחנה")

לאור זאת, ככל הנראה, החליט שפר לפרוש מצה"ל. נורקין נחשב לכוכב עולה, וסומן כמיועד לגדולות עוד בהיותו טייס צעיר. כשהפך למפקד הראשון של טייסת סופה, פירשו זאת רבים כהוכחה לכך שבעתיד הוא יפקד על החיל.

 

כך יפשוט שפר את המדים לאחר כהונה אחת בלבד בתפקיד אלוף - וזאת בדומה לשלושת האלופים הנוספים שמצטרפים אליו בגל הפרישות הצפוי, ועוד אחד שכבר פרש. אלוף אחר שיסיים את תפקידו ויפרוש הוא האלוף יואב הר אבן, ראש אגף המבצעים במטכ"ל, שאותו יחליף אלוף פיקוד המרכז היוצא ניצן אלון.

 

אלוף פיקוד העורף איל איזנברג ישתחרר גם הוא מהצבא, והרביעי שיפרוש הוא מפקד המכללות האלוף יוסי ביידץ, שיסיים את תפקידו בקיץ. אליהם מצטרף האלוף נועם תיבון, מפקד הגיס הצפוני, שפרש לפני כמה חודשים - גם הוא לאחר תפקיד אחד בדרגה זו.

 

פרישתם של חמישה אלופים לאחר שמילאו תפקיד אחד בלבד בדרגתם מעידה על הראייה השונה של הרמטכ"ל הנוכחי את דרך ניהול המטכ"ל והרכבו, בהשוואה לקודמו בתפקיד רב-אלוף בני גנץ. איזנקוט כבר הספיק לבטל שני תקני אלוף, וכך צמרת הצבא צפויה להיות צפופה מאוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהונתן צור
נמרוד שפר
צילום: יהונתן צור
מומלצים