שתף קטע נבחר

נפילתו של הבולדוזר: "גרשון מסיקה עבד לבד והתפתה"

גדול פוקדי הליכוד שחילץ יישובים ומוסדות ממשברים, הגדיל את מספר המתיישבים בהיקפים חסרי תקדים וזכה להכרה ציבורית, חתם על הסכם עד מדינה. ביקורת בהתנחלויות: "הביא לפגיעה תדמיתית בכל המתנחלים". מחליפו: "הוא פעל רק למען השומרון ולא חשוד בלקיחת כסף לכיסו". מסיקה: "לא לקחתי אגורה"

 

 

 

"הוא כמו בולדוזר, הגיע לאן שהגיע בכוחות עצמו, לבד. כנראה שגם נפל בגלל שעבד לבד והתפתה לעשות דברים אסורים". כך סיכם אמש (ה') גורם בכיר בהנהגת המתנחלים את דרכו של גרשון מסיקה, שהשעה עצמו מתפקידו כיו"ר מועצת שומרון לאחר שחתם על הסכם עד מדינה. הוא צפוי להפליל גורמים בכירים בפרשת השחיתות שבה מעורבים עשרות בכירים ממשרדי ממשלה וממועצות מקומיות החשודים בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים באמצעות העברות כספים לעמותות וארגונים שונים.  

 

בסוף חודש נובמבר התקבצה הצמרת הפוליטית של מדינת ישראל באולמי "אווניו" בקריית שדה התעופה וחלקה כבוד למסיקה, שחיתן את בתו בתיה לבחיר לבה איתן לסר. יותר מ-1,000 מוזמנים הגיעו לשם, בהם גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שרים, חברי כנסת ופעילים ביהודה ושומרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יכול היה להגיע, אך שלח לזוג המאושר ברכה מצולמת.  

 

מסיקה (62), נשוי ואב לחמישה, גר באלון מורה ומכהן כראש מועצה אזורית שומרון משנת 2007. הוא נחשב לאחד מקבלני הקולות העיקריים במפלגת השלטון ואף זכה לכינוי "גדול פוקדי הליכוד". את דרכו הציבורית החל בשנת 1982 כיושב ראש ההתנחלות אלון מורה. במשך עשור הצליח מסיקה להביא ליישוב שמנה אז כ-60 משפחות מאות משפחות חדשות, עד שהיום הוא מונה יותר מ-300. ההישג זיכה אותו בהכרה ציבורית בשומרון ובמליאת המועצה האזורית.

מסיקה. השעה עצמו  (צילום: מועצה אזורית שומרון) (צילום: מועצה אזורית שומרון)
מסיקה. השעה עצמו (צילום: מועצה אזורית שומרון)
 

מסיקה במועצה האזורית שומרון (צילום: מועצה אזורית שומרון) (צילום: מועצה אזורית שומרון)
מסיקה במועצה האזורית שומרון(צילום: מועצה אזורית שומרון)
 

בשנת 2007 התמודד על תפקיד ראש המועצה האזורית והחליף את בנצי ליברמן. ב-2012 החל את כהונתו השנייה בתפקיד מאחר שאף אחד לא התמודד מולו. "במשך הרבה מאוד שנים גרשון לא שיתף פעולה עם מועצת יש"ע כי חשב שהוא יכול לעשות הכול לבד", סיפר הגורם הבכיר. אך לדבריו, זה ככל הנראה גם מה שהכשיל אותו, "בגלל שעבד לבד והתפתה לעשות דברים אסורים. יחד עם זאת, אין לי ספק שלגרשון אכפת מהשומרון וכואב לו כאבם של אנשים". 

 

בשנות כהונתו כראש המועצה התגאה מסיקה לא אחת בכך שהצליח להעביר כספים ליישובי השומרון ואף לחלץ גופים ממשברים כלכליים. באתר הרשמי של המועצה, תחת קורות חייו של מסיקה, נרשם: "עסק בחילוץ יישובים ומוסדות ממצבי משבר, בהם ישיבת 'חיצים' באיתמר, ישיבת ההסדר בקרני שומרון, ישיבת 'כינור דוד' בעטרת והיישוב הר ברכה".

 

"פוגע בנו תדמיתית"

הסכמתו לשמש עד מדינה עוררה ביקורת בהתנחלויות. לטענת רבים, כך הוא פגע בתדמיתם. "הסטיגמה היא שהמתנחלים שואבים כספים מהמדינה ועכשיו אחרי שגרשון הודה זה ממש פוגע תדמיתית בכל המתנחלים", אמר מזכיר אחד היישובים בשומרון.

 

לפני יותר משנה, עוד בטרם התפרסמה פרשת השוחד האחרונה, נמצאו אי סדרים בחברה לפיתוח השומרון בדו"ח ביקורת פנימי שאף הוגש לבית משפט. בדו"ח עלו טענות חמורות על  עבירות פליליות בחברה, אי־סדרים כספיים בהנהלה ומינוי מקורבים. מסיקה, שמכהן מתוקף תפקידו כיו"ר מועצת המנהלים של החברה, הכחיש את הטענות והדגיש כי "הוא פועל למען השומרון".

 

יוסי דגן שימלא את מקומו של מסיקה אמר: "גרשון היה ונשאר אחד המנהיגים הגדולים ביותר של ההתיישבות בכלל ושל השומרון בפרט. תרומתו האדירה נמדדת במאות ואלפי יחידות דיור שנבנו באזור בעת כהונתו, בפתיחת עשרות בתי ספר, כיתות לימוד וגני ילדים חדשים, בפיתוח אזורי תעשייה מובילים ובעיקר בעשרות אלפי תושבים מרוצים המהווים חלק ממשפחה אחת גדולה".

 

לדבריו, הוא אמנם לא בקי בפרטי החקירה, "אך ברור לי שאף אחד לא היה מציע שום הצעה או הסכם כפי שהתפרסם היום בתקשורת לולא היה חשוד שפעל מתוך אינטרס אישי. יתרה מכך, הדבר הראשון אותו הדגישה המשטרה מתחילת הפרשה, הוא העובדה כי גרשון פעל רק למען השומרון ואינו חשוד כלל בלקיחת כסף לכיסו".

 

דגן הוסיף: "זה יום קשה לשומרון. גרשון הוא סוג של אבא למאות עובדי המועצה וכך גם מרגישים כלפיו הרוב המוחלט של התושבים בשומרון. אני זוכה לשרת לצדו כבר שבע שנים וחצי ואני מכיר את האיש - איש חזון, איש של יושר, חסד ונתינה ובעיקר איש עשייה".

 

הבוקר כתב מסיקה לתושבים: "חשוב לי להבהיר שההסדר הזה לא היה כלל מוצע לי אם היה חשד או ספק קטן שפעלתי כדי לקדם את עצמי או את כלכלתי ורווחתי האישית. הצהרת היחידה החוקרת מהיום שבו נפתחה החקירה כי לא לקחתי אגורה שחוקה לכיסי ומה שעשיתי נעשה למען תושבי השומרון, תקפה שרירה וקיימת".


פורסם לראשונה 21/05/2015 23:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מועצה אזורית שומרון
מסיקה. גדול הפוקדים
צילום: מועצה אזורית שומרון
מומלצים