שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התפרצות שעלת: מש' הבריאות מקדים חיסוני תינוקות

  מתחילת השנה מתו שלושה תינוקות ועשרות נדבקו עקב התפרצות מחלת השעלת. משרד הבריאות הורה להקדים את חיסוני הילדים כנגד המחלה לגיל שישה שבועות ולהקטין את זמן ההמתנה בין חיסון לחיסון

  משרד הבריאות הורה להקדים את חיסוני השעלת באזור ירושלים בעקבות שלושה ילדים שהלכו לעולמם ומאות תושבים שחלו. 58 מהחולים היו תינוקות הם מתחת לגיל שנה.

   

  קראו עוד על התפרצות השעלת:

  סורוקה: אחות חלתה בשעלת - 150 תינוקות יקבלו טיפול מונע

  התפרצות שעלת: 18 תינוקות אושפזו באזור ירושלים

  עלייה חדה בתחלואה: בת חודשיים מתה משעלת

   

  מחלת השעלת מתפרצת בישראל בשנים האחרונות, ומדביקה תינוקות רבים. בירושלים ההתפרצות גבתה מחירים כבדים. מאז תחילת שנת 2015, מתו שלושה ילדים ומעל ל-400 כבר חלו. עקב המצב, משרד הבריאות הנחה את הרופאים בירושלים להקדים את מתן מנת החיסון הראשונה של השעלת כבר לגיל שישה שבועות, במקום שמונה כפי שההוראות מחייבות.

   

  בנוסף, משרד הבריאות אישר לרופאים להקטין את הזמן בין שלוש מנות החיסון הראשונות לארבעה שבועות בלבד. כיום החיסונים הראשונים ניתנים בגילאי חודשיים, ארבעה חודשים וחצי שנה. כלומר, מדובר בקיצור במחצית של ההמתנה בין כל מנה. ההנחיות החדשות מבקשות גם להקפיד על מתן מנת הדחף הניתנת בגיל שנה ולא לדחות אותה למועד מאוחר יותר.

   

  המחלה מסוכנת עבור תינוקות

  בעקבות ההנחיה, הורים מודאגים פנו לעמותת "מדעת" שמעניקה מידע על רפואה מונעת וחיסונים, והיא פנתה למשרד הבריאות על מנת להבין מדוע החיסונים הוקדמו. ד"ר ניצה אברמסון, סגנית רופאת מחוז ירושלים במשרד הבריאות, השיבה להם שההקדמה נבעה עקב פגיעותם של התינוקות הקטנים מהמחלה. "שעלת עלולה להיות קשה ומסוכנת בתינוקות מתחת לגיל שנה, ובאופן מיוחד בתינוקות הצעירים מגיל חצי שנה, ולאור זאת החליטה לשכת הבריאות המחוזית ירושלים על הקדמת סדרת החיסונים נגד שעלת בתינוקות בהתאם להנחיית האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות.

   

  "שיעור גבוה של תחלואה בקהילה מעמיד את האוכלוסייה באותה קהילה בפני סיכון גבוה של חשיפה למחלה. בתינוקות, כאמור, חשיפה זו עלולה להוות סכנת חיים. הקדמת גיל החיסון וצמצום משך הזמן בין מנות החיסון מביאים את התינוקות בסיכון מהר יותר למצב בו הם מחוסנים בפני המחלה".

   

  ילדים בשבועות הראשונים לחייהם נמצאים בסיכון מוגבר מכיוון שאינם מחוסנים. לכן משרד הבריאות המליץ לפני מספר שנים לנשים להתחסן בשבועות 27 עד 36 להיריון, וכך הנוגדנים מועברים לתינוק ומגנים עליו עד קבלת מנת החיסון הראשונה. החיסון לשעלת אף נכנס בשנה האחרונה לסל הבריאות.

   

  שעלת היא מחלה מדבקת ביותר שמתבטאת בהתקפי שיעול קשים שיכולים להימשך שבועות ארוכים. החולים עלולים לסבול מהקאות, שבירת צלעות, לדלקת במוח ואף למוות. עם זאת, הבעיה איננה קיימת רק בירושלים. רק השבוע דווח כי שתי אחיות במחלקת יולדות בסורוקה שבבאר שבע נדבקו בשעלת, ומאות ילדים הוזמנו להיבדק ולקבל טיפול. לפני כשלושה חודשים פורסם ב-ynet כי בת חודשיים נפטרה בשיבא משעלת, ושבועיים קודם לכן מת תינוק נוסף.

   

  ההגנה שמעניק החיסון פוחתת במהלך השנים, ולכן משרד הבריאות ממליץ גם לאנשים מבוגרים להתחסן, אלא שעבורם החיסון עדיין בתשלום. "התחלואה עולה בגילאים המבוגרים בשנים האחרונות ואז ההורים מדביקים את הילדים", הסביר בעבר פרופ' גידי פרת, מנהל טיפול נמרץ ילדים בשיבא.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מחלת השעלת מהווה סכנת חיים עבור תינוקות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים