שתף קטע נבחר

פיטורי מנכ"ל משרד החוץ: "נתניהו רצה שליטה מלאה"

במשרד החוץ הופתעו מהחלטת רה"מ לפטר את נסים בן שטרית ולמנות במקומו את דורי גולד בזמן שסמכויות המשרד מתפזרות בין השרים השונים. לאחרונה קרא המנכ"ל המפוטר ליזום מהלך לשיקום היחסים עם ארה"ב

 

בן שטרית עם סגנית השר חוטובלי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בן שטרית עם סגנית השר חוטובלי(צילום: גיל יוחנן)

פיטוריו של מנכ"ל משרד החוץ נסים בן שטרית באו כרעם ביום בהיר והיכו בתדהמה את אנשי המשרד. בן שטרית חשב שיישאר בתפקיד וכך גם נתן לבכירי המשרד להבין. לבן שטרית קשר טוב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד מ-1982, בימים שנתניהו נכנס לתפקיד הציר המדיני בשגרירות בוושינגטון ובן שטרית שהיה קצין המנהלה קיבל את פניו ועזר לו להתאקלם.

 

עוד בחדשות:

 

בדיונים שנערכו לאחרונה בלשכת ראש הממשלה זכה בן שטרית להערכה רבה על תפקודו. גורמים שנכחו בדיון התרשמו שנתניהו והיועצו לביטחון לאומי יוסי כהן מעריכים מאוד את בן שטרית, שמונה רשמית לתפקיד באוגוסט 2014 – לאחר שכיהן קודם לכן כשנה כמנכ"ל בפועל.

 

אז מה גרם לנתניהו להדיח את בן שטרית? התשובה לכך לא ברורה לגמרי. במשרד החוץ יש לכך כמה סברות: אחת מהן היא שמנכ"ל משרד החוץ התריע באחרונה במכתב ששלח לשר החוץ כי ישראל עלולה לשלם מחיר כבד בשורה של סוגיות מדיניות וביטחוניות בשל המשבר החריף ביחסים עם הממשל האמריקני. בן שטרית קרא ליזום מהלך ישראלי שיביא לשיקום מהיר של היחסים עם ארצות הברית.

 

רק ביום חמישי האחרון בטקס הכניסה שלה לתפקיד החמיאה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי לבן שטרית ושיבחה אותו על כך שהוא מעביר אותה סדנה מרוכזת ואינטנסיבית של הדיפלומטיה הישראלית. ההדחה של בן שטרית נתפסה על ידי עובדים במשרד כסטירת לחי וכחלק מהמערכה של נתניהו להחלשת משרד החוץ ופירוק סמכויותיו לגורמים – תהליך שהואץ עם מגוון הסמכויות שקיבל השר גלעד ארדן.

 

גורמים בכירים במשרד החוץ אומרים: "זה משאיר את משרד החוץ משותק לאחר שביתרו את סמכויות המשרד". בכירים אחרים במשרד אומרים כי "במשרד יש תחושת ייאוש. פירוק המשרד וחלוקת סמכויותיו יפגעו בסוף באינטרסים של המדינה. השגרירויות בחו"ל עומדות בפני צונאמי. עם מי הן אמורות לעבוד במאבק ב-BDS - עם ארדן או עם חוטובלי או אולי עם נתניהו? בוקה ומבולקה. המדינה היא המפסידה הגדולה של הבלבול הזה".

דורי גולד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דורי גולד(צילום: גיל יוחנן)

ההערכות נוספות שנשמעו במשרד החוץ גורסות שנתניהו בחר למנות את ד"ר דורי גולד בראש ובראשונה בגלל הנאמנות: הוא רצה שליטה מלאה על משרד החוץ מחדש ומצד שני רצה לשים איש אמון שלו כדי "להשגיח" על סגנית השר ציפי חוטובלי .

 

בכל מקרה בלשכת רה"מ הסבירו את ההדחה בהודעה לקונית שבה נאמר: "נתניהו מתכוון להביא לאישור הממשלה את מינויו של ד"ר דורי גולד לתפקיד מנכ"ל משרד החוץ. הוא נפגש עם בן שטרית, הודה לו על שירותו בראשות המשרד והציע לו להמשיך ולפעול בזירה הדיפלומטית".

 

בן שטרית אמר בתגובה לפיטוריו: "אני גאה בשירות של כ-50 שנה במשרד החוץ, מהדרג הזוטר ועד לתפקיד הבכיר ביותר. את כל תפקידיי כולם מילאתי באהבה, באמונה ובתחושת שליחות עמוקה. אני מודה על הזכות שניתנה לי לתרום למדינת ישראל ולשרת את אזרחיה לאורך השנים".

 

סגנית השר חוטובלי בירכה את גולד על כניסתו לתפקיד ואמרה: "ד"ר גולד הוא אדם עתיר ניסיון בזירה הבינלאומית, ולעת הזאת עם ריבוי האתגרים שעומדים לפתחה של המדינה הוא יוכל לתרום מניסיונו למען קידום ושיפור יחסי החוץ".

 

ד"ר גולד הוא אחד האנשים הקרובים ביותר לנתניהו. הוא שירת בעבר בכמה תפקידים דיפלומטיים, בהם שגריר ישראל באו"ם (בשנים 1999-1997) ויועצו המדיני של ראש הממשלה בנימין נתניהו (בשנים 1997-1996). בעת ששימש יועץ מדיני היה גולד שליחו של ראש הממשלה למצרים, ירדן ומדינות המפרץ.

 

בשנה האחרונה כיהן גולד כיועץ מדיני מיוחד לנתניהו בהסדר מיוחד. בזמן צוק איתן היה גולד אחד הדוברים הבולטים של ישראל ברשתות הזרות בחו"ל. הוא נחשב לאחד הדוברים הטובים והיעילים ביותר של ישראל בעולם באנגלית. שמו הוזכר כמועמד לתפקיד שגריר ישראל באו"ם והוא אף קיים על כך כמה שיחות עם נתניהו. ואולם, בסופו של דבר לנוכח האתגרים המדיניים החליט נתניהו למנות אותו לתפקיד מנכ"ל משרד החוץ.

 

בסיום תפקידו במגזר הציבורי כיהן גולד כנשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. בתפקיד זה היה גולד פעיל בזירה הבינלאומית למען ישראל, ייצג את קולה בפורומים רבים ברחבי העולם, ואף היה מעורב בדיאלוגים שונים עם נציגי מדינות ערב. הוא היה הישראלי היחיד שהתעמת עם השופט ריצ'ארד גולדסטון, שעמד בראש ועדת הבדיקה של האו"ם לאחר מבצע "עופרת יצוקה".

 

ב-2011, כאיש פרטי, גולד התבקש על ידי התובע של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לתת חוות דעת על הניסיון הפלסטיני להכיר בזכות השיפוטית של ה-ICC בשטחם. ספרו של גולד, "המערכה המדינית על ירושלים", היה רב מכר בארה"ב. ספר זה תורגם לסינית ויצא לאור בבייג'ינג מטעם משרד החוץ הסיני, לאחר שגולד הוזמן להרצות בוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית בסין. ספרו "עלייתה של איראן הגרעינית", משנת 2009, היה ברשימת רבי המכר של ה"וושינגטון פוסט".

 

גולד אמר בתגובה למינויו: "אני מודע לאתגרים המשמעותיים שעומדים בפני ישראל בתקופה זו, וחובתי להגן על האינטרסים של המדינה".

 

שרת החוץ לשעבר ציפי לבני אמרה: "ההחלטה לפטר את מנכ"ל משרד החוץ לגיטימית אך מטרידה לאור העובדה שמדובר בעובד משרד החוץ שהתריע לאחרונה על כך שישראל עלולה לשלם מחיר כבד על מדיניות הממשלה. נתניהו כרגיל הורג את השליח במקום להתמודד עם הבשורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נסים בן שטרית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים