שתף קטע נבחר

כחלון: לא אטפל במונופול הגז

שר האוצר הודיע רשמית כי בשל חברותו האישית עם קובי מימון, בעל השליטה בישראמקו השותפה במאגר תמר, הוא מנוע מלעסוק בנושאים הקשורים מאגרי הגז הטבעי של מדינת ישראל

שר האוצר הנכנס, משה כחלון, הבהיר היום (ג') כי הוא מנוע מלעסוק בנושא הכלכלי שמסעיר את המדינה ב-24 השעות האחרונות - מונופול מאגרי הגז והטיפול בו. כחלון פרסםם הודעה רשמית שבה חזר והזכיר כי בשל חברותו האישית עם בעל השליטה בישראמקו, קובי מימון, הוא מנוע מלעסוק בנושאים הקשורים מאגרי הגז הטבעי של מדינת ישראל.

 

 

ישראמקו מחזיקה בכ-28% ממאגר "תמר". בשל כך, נמנע כחלון גם בעבר מעיסוק בנושא, כאשר התקיימו דיוני ועדת ששינסקי ובמהלך מערכת הבחירות.

 

עושים סדר: מה עומד מאחורי מחלוקת הגז?

 

עם זאת, הבהיר היום כחלון בהודעתו לתקשורת כי "העמדה המשקית של שר האוצר לא השתנתה והשר תומך בפירוק מונופול הגז ופתיחת השוק לתחרות באופן המיטבי ביותר ורואה חשיבות רבה בהמשך פיתוח משק הגז. השר כחלון מאמין כי תחרות היא ידידתו הטובה ביותר של הצרכן. על כן, נדרש טיפול בכל מונופול באשר הוא".

 

ההסדר המסתמן

נושא מונופול גז עומד כבר כמה חודשים במוקד של דיונים ממושכים בין הפקידים הבכירים בממשלה. אתמול עלה הנושא מחדש לכותרות לאחר שאחד הפקידים הבכירים, הממונה על ההגבלים העסקיים דייוויד גילה, התפטר מתפקידו לאחר שהבין שבכוונת עמיתיו לקדם הסדר שאינו מקובל על דעתו.

 

במסגרת ההסדר המסתמן, החברות שבשליטת יצחק תשובה, דלק קידוחים ואבנר, ימכרו את חלקן במאגר "תמר" ובמאגרים הקטנים "כריש" ו"תנין", ויאפשרו לחברות חדשות להיכנס בנעליהן. חברת נובל אנרג'י האמריקנית, שמופקדת על החלק הטכני של הפקת הגז, תמכור 11% ממניותיה ב"תמר" ותחזיק רק 25% ממנו. גילה סבר כי יש להרחיק לכת ולחייב את נובל אנרג'י למכור עוד ממניותיה ב"תמר" ולהפריד אותה מכל הליך קביעת המחיר ללקוחות ישראלים, בשל היותה בעלת 40% ממאגר "לוויתן" - הגדול שבמאגרי הגז של ישראל.

 

יש לציין כי בכל מקרה, ההסדר המסתמן דווקא מיטיב עם חברו של שר האוצר, קובי מימון. בעקבות ההסדר תהפוך ישראמקו לבעלת המניות העיקרית במאגר "תמר", וההשפעה שלה על התנהלות השותפות בו עשויה לגדול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים