שתף קטע נבחר

ראש העיר אור יהודה חשוד במעשים מגונים

עם הארכת מעצרו של דוד יוסף בשישה ימים הותר לפרסם את שמו. הוא חשוד בשורה של מעשים מגונים ובהטרדות מיניות של עובדות. השופט: "ראש העיר ניצל את מעמדו, הטריד נשים רבות, רובן עובדות בעירייה. הוא אף ניסה להשפיע על חלקן"

 

הותר לפרסום: בית משפט השלום בראשון לציון האריך אחר הצהריים (יום ג') בשישה ימים את מעצרו של דוד יוסף, ראש העיר אור יהודה החשוד בביצוע שורה של עבירות מין תוך ניצול מרותו. היחידה הארצית לחקירות הונאה מייחסת ליוסף ביצוע מעשים מגונים, הטרדות מיניות, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. חלק מהקורבנות היו בעלות תפקיד בעירייה או בגופים הקשורים אליה.

 

השופט עמית מיכלס קבע לאחר שעיין בתיק כי "קיים חשד סביר ואף מעבר לכך הקושר את החשוד למיוחס לו. במהלך השנים שבהן כיהן החשוד כראש עיריית אור יהודה ניצל את מעמדו, הטריד נשים רבות, רובן עובדות בעירייה. הוא אף ניסה להשפיע על חלקן". 

ראש העיר אור יהודה דוד יוסף בבית המשפט  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש העיר אור יהודה דוד יוסף בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
 

השופט מיכלס הוסיף כי "נגד החשוד יש עילת מעצר של מסוכנות לנוכח המיוחס. מדובר במספר רב של נשים שאותן הטריד לכאורה החשד ובחלקן ביצע לכאורה מעשים מגונים. עיינתי בפעולות החקירה הנדרשות, מדובר במספר רב ביותר של פעולות חקירה שאותן מבקשת היחידה החוקרת לבצע".

 

המשטרה ביקשה להאריך בשישה ימים את מעצרו של דוד יוסף. בא כוח המשטרה הציג דו"ח סודי בפני השופט מיכלס, וטען כי קיים חשש לשיבוש מהלכי חקירה. עו"ד משה ישראל, המייצג את ראש העיר, אמר בדיון: "אומר לי החשוד שהוא בכלל לא נחקר ולא יודע על מה מדברים. מדברים פה על ריבוי מקרים - הציגו בפני החשוד שני מקרים. אחת עובדת עירייה והשנייה עובדת מתנ"ס. במתנ"ס מי שהתלוננה זו המנהלת ולא העובדת. החשוד לא נשאל אבל מוכן לכל בדיקה או עימות שהוא".

מכחיש את החשדות נגדו. יוסף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מכחיש את החשדות נגדו. יוסף(צילום: מוטי קמחי)

יוסף עצמו הכחיש את החשדות שהועלו נגדו ועורך דינו ביקש לשחרר את יוסף למעצר בית: "תמיד יעלו תלונות. אני מניח שלא יוגש כתב אישום כי הוא לא עשה שום דבר. לא ניתנה לו הזדמנות להגיב". יוסף נחקר מוקדם יותר באזהרה במשרדי להב 433. להבדיל ממקרים שבהם מתלוננות מגישות תלונה למשטרה, במקרה של ראש העיר הייתה זו יאח"ה שהגיעה אל אותן נשים בתום חקירה ארוכה וסמויה.

 

לפי החשד, ראש העיר פעל בשיטה ברורה: הוא נהג להזמין אישה לארוחה, ואם נענתה לחיזוריו - היא הייתה מקבלת הטבות כגון קידום בעבודה או טובות הנאה אחרות. נשים שלא נענו לחיזוריו היו מקבלות בתגובה יחס פוגעני או התנכלות אחרת.

 

בשלב מסוים, חושדים החוקרים, הבין ראש העירייה שכמה מהנשים מתכוונות להתלונן על מעשיו, הוא ניסה להניא אותן מכך וגרם לשיבוש חקירה.

 

יוסף, בן 56, מכהן בתפקידו בשמונה השנים האחרונות. קודם לכן הוא התמודד שלוש פעמים לתפקיד אך לא זכה בו. הוא נשוי ואב לשניים ובצה"ל שירת כלוחם בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים.

 

התנהלות שנויה במחלוקת

לאורך השנים נרדף שמו של יוסף לכמה שערוריות. ב-2009 הוא כינה אדם שהתפרסם בעיר בזכות מכירת שערות סבתא "פדופיל". שבועיים לאחר מכן אמר יוסף בראיון שפורסם ב-mynet כי הוא "חי ונושם את העיר הזו ואף אחד לא יפגע בקצה שערה של תושב שלי ובדימוי של הראיס שלי".

 

במהלך חופשת פסח השנה החליט יוסף להשיק קייטנה על שמו במחיר מסובסד. חברי המועצה מטעם האופוזיציה תהו אם מדובר בדרך נוספת של יוסף להאדיר את שמו. חברת המועצה ליאת שוחט אמרה אז בתגובה למהלך כי "המגלומניה של ראש העיר שוברת שיאים".

 

במרס השנה התייצב יוסף בבית משפט השלום בתל אביב כדי להעיד במשפט של נכה קטוע רגל שהואשם בהכאתו. הנאשם צעק בתחילת הדיון לעברו של יוסף: "אתה רודף שמלות!". בשלב אחר בדיון ביקשה הסנגורית מראש העיר להגיב על כך שהוא נשמע מוקלט אומר שהנאשם נראה כמו קוף. "יכול להיות", אמר אז יוסף, "מוצא האדם מן הקוף, מה זה משנה מה שאמרתי לו אחרי שהוא היכה אותי".

 

יוסף אף עורר מחלוקת עזה בקרב תושבי העיר ב-2011 לאחר שהחליט כי רחוב בעיר ייקרא על שמו של הרמטכ"ל המכהן דאז רב אלוף במיל' גבי אשכנזי. "דבר בהתנהלותו של יוסף כבר לא מפתיע אותי", אמרה אז חברת האופוזיציה שוחט. "ראש העיר וחברי המועצה שאישרו גם קריאת רחוב על שם אשכנזי, בנוסף לכיכר, שמים את אור יהודה ללעג בפני כולם".

 

במהלך מבצע צוק איתן בקיץ שעבר הופתעו תושבי אור יהודה לגלות כי מאחורי המתנ"ס במגרש הספורט של בית הספר יובלים הוצב שלט שעליו נכתב: "חיילי צה"ל, תושבי אור יהודה אתכם! כנסו ב'אימא שלהם' ותחזרו לשלום לאימא שלכם'", לשון השלט של העירייה. אחד מחברי המועצה אמר אז בתגובה כי "זאת רמת שפה מאוד ירודה ואופן התבטאות שלא מתאים לעירייה. לאחר שראיתי את השלט, דיברתי עם הרבה אנשים וכולם אמרו שהם מגנים את זה. כולם אומרים שזה עושה מהעיר שלנו צחוק, ופשוט שם אותנו ברמה נמוכה".

 

דו"ח מבקר המדינה שפורסם במאי 2013 ציין כי יוסף החליט לבצע מופעי סטנדאפ בכמה מקומות בעיר, והעירייה בראשותו הייתה זאת ששילמה חלק ניכר מהעלויות.

 

בהכנת הכתבה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש עיר במעצר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים