שתף קטע נבחר

למרות הוראות השופטים עובדי הנמלים מסרבים לחזור לעבודה: "שותים את דמנו"

שביתה פראית בנמלים, העובדים לא התייצבו בבית הדין במחאה על פתיחת ענף הספנות לתחרות: "הפעם אנחנו הולכים עם המאבק הזה עד הסוף וללא הגבלת זמן. המדינה מורחת אותנו כבר שנתיים"

עובדי הנמלים באשדוד וחיפה הודיעו כי למרות שבית הדין לעבודה הורה להם לחזור לעבודה, הם ממשיכים לשבות: "הפעם אנחנו הולכים עם המאבק הזה עד הסוף וללא הגבלת זמן. המדינה מורחת אותנו כבר שנתיים – שותים לנו את הדם בכפית", מסרו העובדים בהודעה שהוציאו לתקשורת.

 

 

עובדי נמל חיפה לא התייצבו לדיון בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה שדן הלילה (ה') בבקשת ההנהלה להורות לעובדים לחזור לעבודה סדירה. בדיון הלילי הורה השופט אלכס קוגן לעובדים לשוב לעבודה ב-4:30 לפנות בוקר אך העובדים התעלמו מההוראה.

 

בנמל חיפה ישנן כעת 6 אוניות בתוך הנמל (3 מכולה ו-3 מטען אחר). העבודה על פריקתן והעמסתן הופסקה באמצע. 6 אוניות נוספות עוגנות בהמתנה במפרץ.

 

אמש פתחו העובדים בשביתת פתע בחיפה ובאשדוד, כצעד מחאה לפתיחת שוק הספנות לתחרות, זאת בעקבות אירוע חגיגי שעורך היום משרד התחבורה עם זכייני הנמלים הפרטיים ובשל הטענה למסמוס המו"מ עמם מטעם המדינה. בהסתדרות ציינו מוקדם יותר כי השביתה לא אושרה על ידם ושהוועדים ניתקו עמם קשר.

אוניות ממתינות בנמל אשדוד לפריקה הבוקר (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
אוניות ממתינות בנמל אשדוד לפריקה הבוקר(צילום: אבי רוקח)

במקביל, בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע הבוקר כי כל עובדי נמל אשדוד ישובו לעבודתם וכל הוראה שניתנה על ידי ועד העובדים או מי מטעמם, בטלה. הבוקר דווח על עומסים כבדים בפריקות והעמסות בנמל אשדוד כאשר 18 אוניות ממתינות ברציפים ו-7 ממתינות בלב ים.

 

"העובדים חוששים מאוד כי ביטחונם התעסוקתי והחוסן הכלכלי של הנמלים הקיימים ייפגע בצורה אנושה לאחר הקמת הנמלים החדשים, שבה תיווצר מציאות חדשה ובה שוב לא תהיה תחרות הוגנת אל מול הנמלים החדשים והמודרניים העומדים לקום", נאמר בהודעה מטעם העובדים. "הממשלה מאיצה מאוד את נושא הקמת הנמלים החדשים אבל מזניחה, באופן מכוון ובוטה, את נושא עתיד הנמלים הקיימים. ברור לחלוטין כי יש כאן יד מכוונת אשר מעוניינת להפוך את נמלי חיפה ואשדוד לנמלים נכים וחסרי פוטנציאל אל מול הנמלים החדשים שיוקמו", אומרים עובדי הנמלים.

 

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מסר כי "ההסתדרות תמכה לאורך כל הדרך במאבקם הצודק של עובדי נמלי ישראל וכך תמשיך לעשות. אך יחד עם זאת ההסתדרות קוראת לעובדי הנמלים לכבד את ההחלטות השיפוטיות שהתקבלו הבוקר בבתי הדין ולחזור לעבודה".

אוניות בנמל אשדוד, הבוקר (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
אוניות בנמל אשדוד, הבוקר(צילום: אבי רוקח)
 

בהודעה שהוציאו דרך יועץ התקשורת שלהם, יוסי לייבוביץ', מוסרים העובדים כי הם מאמינים שההסתדרות תעמוד לצדם גם במאבק זה ושיו"ר ההסתדרות לא יפקיר אותם לאנחות. "אנחנו מאוד מאמינים בעבודה המאורגנת, מאמינים ומצפים שארגוני עובדים נוספים יצטרפו למאבק שלנו, כאשר בראש המאבק הזה תעמוד ההסתדרות הכללית".

 

"אנחנו מנהלים מאבק צודק מאין כמוהו על זכויות העובדים, שנרמסים ברגל גסה מזה שנתיים. הפעם לא נאפשר לוועדי העובדים שלנו להישבר – והיה הנזק אשר יהיה. עד היום שמענו בקולם של נציגי העובדים, הלכנו, יחד איתם, לישיבות בבית הדין, שמענו מהם תוצאות על דיונים עקרים עם נציגי המדינה – ובתכלס – לא קורה כלום. המדינה מקדמת במרץ רב את הקמת הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד – אותנו – משאירים בצד. מהיום – הפסקנו להיות ילדים טובים".

נמל חיפה (צילום: ישראל ברדוגו ) (צילום: ישראל ברדוגו )
נמל חיפה(צילום: ישראל ברדוגו )

היום בצהריים אמור להתקיים טקס החתימה על חוזי ההפעלה של הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד שייפתחו בתחילת העשור הבא. בטקס ישתתפו שר התחבורה ישראל כץ, השגרירים ההולנדי והסיני, בכירי החברות הזוכות מהולנד וסין ובכירי חברת נמלי ישראל.  

 

גורם בנמל חיפה סיפר כי ראשי הוועדים נפגשו אתמול בתל אביב כדי לתאם את המהלכים. במקביל, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, אבינועם שושן, הודיע אתמול על התפטרותו מהתפקיד מסיבות אישיות.

 

בילי פרנקל השתתפה בהכנת הידיעה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
נמל אשדוד. אוניות ממתינות לפריקה
צילום: אבי רוקח
מומלצים